Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Убогий прем’єр і убогий депутат об’єдналися

Створено оргкомiтет об’єднання «Злагода»
16 січня, 1999 - 00:00

Але насправді все було простіше.

«Спасибі Валерію Павловичу, що зібрав такий прекрасний зал, люди фантастичні...» — простий, як його гасло про «Красиву Україну», лідер однойменної партії Геннадій Балашов висловив суть події, що відбувається. І, поремствувавши на те, що лихо багатої України в її бідності, додав: «Але сидять у центрі Європи найубогіший сталевар, найубогіший депутат, даруйте, Валерію Павловичу, найубогіший прем’єр!»

Ну, матеріальне становище українських прем’єрів з’ясовується, як правило, після відставки, а все решта — справді, зал, зібраний керівником уряду, був прекрасний. Ян Табачник, красень Хостікоєв, корифей Ступка, знов-таки спортивна грація Подкопаєва і всюдисущий маестро Поплавський... А міністри! А наукова еліта! А ветерани, профспілки, студенти та жіночі організації! І ціла ексгалерея: екс-президент Кравчук, екс-спікер Плющ, екс-посол Щербак, екс-прем’єр Масол, екс-в.о. Звягільский, екс-віце-прем’єри Кінах і Курас, екс-глава адміністрації Президента Табачник, екс-глава АП Кушнарьов... Закрадалася підступна думка, що такий яскравий склад «колишніх» неодмінно має прикрасити свою компанію ще однією видатною постаттю — після президентських виборів, звісно...

Але поки що — це об’єднання на підтримку Леоніда Кучми, оскільки головний ініціатор, прем’єр Пустовойтенко, судячи з його попереднього висловлювання, не приховує, що зробить усе, щоб Леонід Данилович переміг на виборах. Хоча сьогодні прямо про це не йшлося, а так: «Мета — стабільність і спадкоємність влади» і через «консолідацію всіх здорових сил» — до успіху. І основою формування об’єднання повинна стати «довгострокова національна програма стратегічного розвитку України, реалізація якої здатна вже найближчим часом...» і т.ін. Доступ в об’єднання відкритий всім, хто поділяє цю ідею. «Зелений» Віталій Кононов поділився з кор. «Дня» думкою: «Почали вже дивитися кольорове телебачення, а нас знову переводять на чорно-біле. В умовах процесу партійної структуризації такі аморфні об’єднання — це крок назад».

А яка різниця — вперед, назад? Важливо інше: в аргументу про те, що Пустовойтенко теж невдовзі стане «екс» і тому готує собі запасний аеродром, з’явився контраргумент: очолюючи різномасту «Злагоду», що охоплює «всі верстви населення» та виконавчу вертикаль, маючи в руках «владні» віжки, він до виборів «протистоятиме лівому реваншу», виконуючи водночас функцію буфера й хлопчика для биття.

Яку роль виконуватимуть, наприклад, «скуті одним ланцем» під прем’єром і Президентом економіко-моральні антагоністи НДП і СДПУ(о) — це ще питання. Віктор Медведчук, до речі, засідав у президії, а перший «новоукраїнець» Євген Кушнарьов і головний НДПіст Анатолій Матвієнко — десь серед публіки. Але кінцева мета і першого, і другого, і третього може бути дуже далеко як від Президента, так і від «Злагоди» загалом і між собою.

Оскільки не помітно було Руху, «Реформи та порядок» були присутніми лише як скептичні спостерігачі, деякі «зелені», хоч і демонстрували своєю участю «спроможність» об’єднання за сукупним доходом, водночас вустами свого лідера висловлювали глибоку іронію — виходячи з цього, можна зробити припущення: поки що об’єдналися під керівництвом прем’єра колишня «партія влади» НДП з нинішньою «партією влади» СДПУ(о). Усе решта — масовка. Про що й свідчить склад оргкомітету: Пустовойтенко, Кравчук, Плющ, народний депутат, колишній мер Донецька Рибак і Київський голова Омельченко.

Тетяна КОРОБОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: