Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Україні під силу боротися з фальшивим іміджем»

19 листопада, 2003 - 00:00

Про причини динамічного зростання української економіки та парадокси несприятливого інвестиційного клімату в нашій країні — в інтерв’ю лондонського аналітика з питань країн СНД банківської групи ING Group Карена Габочана. На думку аналітика, міф про незграбний уряд і бідне населення зупиняє притік іноземних інвестицій до нашої країни.

— Що послугувало основною причиною стрімкого зростання української економіки в 2000 — 2003 роках?

— Серед основних причин економічного зростання України варто назвати, насамперед, високий попит на міжнародних ринках на металургійну продукцію, яка є основним експортним товаром вашої країни. Наступними за важливістю чинниками я б називав макроекономічну стабільність і незавантаженість промислових потужностей, що зумовлене значним спадом в українській економіці з 1990 по 2000 роки. Проте слід відзначити, що останнім часом дедалі більшу роль починає відігравати внутрішній попит як один із «рушіїв» української економіки, що пов’язано зі зростанням доходів населення.

— Чи триватиме зростання української економіки наступного року? Якщо так, то які темпи зростання ви прогнозуєте?

— Гадаю, наступного року українська економіка трохи сповільнить темпи зростання, проте вони залишаться досить високими. Ми, наприклад, прогнозуємо не менше 4,8% зростання ВВП України в 2004 році.

— Із чим буде пов’язане таке сповільнення?

— На мій погляд, українська економіка вже підійшла до того рубежу, після якого неможливе зростання без покращання інвестиційного клімату (точніше, бізнес-клімату) в країні. Україні потрібно прагнути до прогнозованіших політичних процесів і цивілізованіших взаємовідносин між владою й опозицією. Серед основних пріоритетів у сфері економіки слід відзначити подальше реформування податкової системи, судової влади, банківського сектора, ринку праці, пенсійної системи. Вважаю, потрібно також посилювати роль незалежних регуляторів економіки.

— Чи поменшають темпи економічного зростання у зв’язку зі вступом України до Світової організації торгівлі (на думку багатьох експертів, це цілком може статися наступного року)?

— Як показує досвід, із «новаками» СОТ таке трапляється. Проте, думаю, Україна зможе уникнути цього. Втім, усе залежить від того, на яких умовах вам вдасться вступити до СОТ. Наприклад, багато залежить від терміну перехідного періоду для окремих галузей економіки, збереження пільг, можливості субсидування тощо. довгостроковим?

— Чи є економічне зростання в Україні

— Довгостроковість економічного зростання залежить від того, наскільки уряду вдається провести реформи в напрямі залучення та втримання капіталу, зокрема іноземного. Поки що Україна не особливо досягла успіху на цьому терені.

— Чи є країна в Східній Європі, у якої схожа з українською економічна «біографія»? Чи можемо ми скористатися їхнім досвідом?

— Iз одного боку, Росія, Болгарія та Румунія мають спільні з Україною риси, проте багато в чому ваша країна унікальна. Наприклад, економічне зростання забезпечується не за рахунок експорту значних природних ресурсів, як у Росії. Водночас Україна не є кандидатом на вступ до Європейського Союзу, як Болгарія і Румунія, що істотно полегшує цим країнам доступ на ринки країн членів ЄС.

— Серед українських чиновників поширена думка, що якщо економіка демонструє динамічне зростання, то іноземні інвестиції самі підуть в Україну. Наскільки виправданий такий підхід?

— Це помилкова думка. Для іноземних інвесторів цього явно недостатньо. В їхніх очах Україна поки що все ще має негативний імідж. На мою думку, непривабливість інвестиційного клімату України пояснюється кількома чинниками. По-перше, надмірне втручання уряду в економіку. По-друге, упереджені рішення українських судів, які в більшості випадків виносять рішення на користь місцевих підприємців, що вельми лякає іноземців. Проте чималу роль відіграє і негативне сприйняття України за кордоном. Серед основних міфів: незграбний уряд і надзвичайно бідне населення. Я гадаю, що уряду і приватному сектору цілком під силу боротися з цим фальшивим іміджем.

— Чи спостерігається покращання інвестиційного клімату в Україні?

— Незважаючи на неоднозначні події — як в економічному, так і в політичному житті вашої країни, — все ж можна говорити про певне покращання інвестиційного клімату протягом останніх двох років. Принаймні обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну за цей період збільшився. Якщо цього року ваш уряд прогнозував притік ПІІ на рівні $750 млн., то тільки в першому півріччі цей показник становив $681 млн. Це дає підстави прогнозувати, що за результатами року іноземні інвестори вкладуть в українську економіку приблизно мільярд доларів. Проте таких темпів приросту іноземних інвестицій для підтримки стабільного економічного зростання буде все ж недостатньо.

Тарас ЗАВГОРОДНІЙ, www.context-ua.com (друкується зі скороченнями)
Газета: 
Рубрика: