Колишній прем’єр-міністр України, а нині депутат Дніпропетровської облради «у вигнанні» Павло Лазаренко висунув ультиматум керівництву рідної області. Як лідер блоку свого імені він вимагає негайно скликати сесію, відновити роботу обласної ради й обрати її голову. В іншому випадку «каліфорнійський в’язень» погрожує, що його фракція в облраді вийде з коаліції, яка підтримує нинішнє керівництво області і підшукає собі інших союзників.
У зверненні до земляків, показаному місцевим телебаченням, П. Лазаренко висловив стурбованість тим, що останнім часом на Дніпропетровщині «панує повне безвладдя». Свідченням тому, сказав він, спочатку була бійка в стінах обласної ради, а потім відключення жителів області від питної води. «На жаль, — констатував колишній керівник регіону, — подібні випадки стають нормою життя на Дніпропетровщині».
Одночасно П. Лазаренко вважає, що політична ситуація в місцевій облраді «зайшла в глухий кут». Дві депутатські коаліції вже третій місяць поспіль не можуть обрати нового голову. При цьому нинішнє керівництво Дніпропетровщини, на думку П. Лазаренка, демонструє повну нездатність вирішувати соціально важливі питання, а робота нового депутатського корпусу всіма можливими і неможливими засобами блокується». Подібне становище в області, яка «заробляє кожну четверту гривню до держбюджету», П. Лазаренко називає «неприпустимим». Він вважає, що Дніпропетровщина стала «іграшкою в недобросовісних і непрофесійних руках».
Очевидно, як професіонал, який скучив за справжньою справою, Павло Іванович вирішив сам покерувати формуванням обласної влади в «ручному режимі». Зі зрозумілих причин він поки не може брати безпосередньої участі в роботі сесій і, тим більше, висунутися на посаду голови. Однак, якщо досі його фракція в облраді, яка нараховує 17 чоловік, входила до коаліції, що підтримувала нинішнього голову облради М. Швеця, то тепер її вихід загрожує повним крахом керівництву області, обраному до облради за списком «Нашої України». Водночас, якщо блок П. Лазаренка приєднається до Партії регіонів та її союзників, то в облраді утвориться більшість у дві третини депутатів, здатна усунути від влади не тільки М. Швеця, але і його соратницю по партійному списку, губернатора Дніпропетровщини Надію Деєву. Судячи з усього, «каліфорнійський в’язень», який володіє «золотою акцією» в обласній раді, вирішив скористатися нею з найбільшою вигодою для себе. Перехід лазаренківської фракції на інший бік може серйозно змінити співвідношення сил та політичну обстановку на Дніпропетровщині. У цьому випадку пропрезидентська «партія влади» остаточно втратить вплив у регіоні, який і без того висить «на волоску». Влада в області перейде до рук тандему з Партії регіонів та блоку Лазаренка, які зможуть управляти і без допомоги попутників. Подібні союзи вже укладені і існують у багатьох місцевих радах. Виняток поки становила лише рада обласна, але для цього були особливі причини.
Протягом усієї виборчої кампанії П. Лазаренко зі свого американського ув’язнення постійно надсилав Президентові В. Ющенку «позитивні сигнали». Він жорстко критикував Партію регіонів як «партію одного регіону» і закликав дніпропетровських виборців не голосувати за «донецьких». Більш того, блок Лазаренка в ході виборів позиціонував себе як чи не єдину політичну силу, здатну перехопити голоси у «регіоналів» і зупинити їхню експансію на Дніпропетровщині. Саме тому лазаренківці спочатку підтримали в облраді висуванця пропрезидентської партії НСНУ М. Швеця. Щоправда, всі зусилля «проштовхнути» останнього на посаду голови поки не увінчалися успіхом, а в облраді склалася патова ситуація, яка загрожує довести до анархії одну з провідних областей України. Не скористатися такою нагодою для П. Лазаренка було б великим гріхом. Тепер у нього з’явилася можливість ще раз нагадати про себе Президентові В. Ющенку. Або навіть шантажувати його. Адже без підтримки лазаренківців «помаранчеві» запросто можуть втратити Дніпропетровщину вже на найближчій сесії.
«Я уважно прочитала заяву Павла Івановича, — повідомила на своїй останній прес-конференції глава Дніпропетровської облдержадміністрації Надія Деєва. — І вважаю, що для того, щоб робити подібні висновки, у нього немає підстав. Він не може знати реального стану справ у області і стану її соціально-економічного розвитку. Для того, щоб знати і судити, треба бути безпосереднім учасником подій як в Україні, так і в області».
Проте Н. Деєва визнала, що й сама переживає серйозне занепокоєння з приводу бездіяльності обласної ради. «Наприкінці минулого тижня, — повідомила вона, я звернулася до голови обласної виборчої комісії Анатолія Галки з тим, щоб він негайно повідомив мені конкретний термін проведення сесії облради, на якій можна буде обрати голову». «Якщо я не отримаю відповіді, — додала вона, — то в четвер наполягатиму на зустрічі з головою облвиборчкому і вимагатиму від нього призначити час проведення сесії».
За словами голови Дніпропетровської облдержадміністрації, тягнути далі зі скликанням сесії облради та виборами його керівництва не можна. Справа в тому, що комунальне підприємство «Дніпроблводоканал», через вину якого майже два мільйони жителів області нещодавно залишилися без питної води, підпорядковане обласній раді. Підприємство повністю в боргах, насамперед перед енергетиками, а розібратися з ситуацією і зробити оргвисновки має нове керівництво облради, якого поки немає. Невизначеність в облраді, за словами Н. Деєвої, дестабілізує обстановку і розхолоджує керівників комунальних підприємств. Поки ж їй самій доводиться розбиратися з конфліктними ситуаціями, які виникають в області з приводу відключення води та електрики.
Тим часом компанія «Дніпробленерго» оприлюднила новий розширений список «черговиків» на відключення від електроенергії. Серед них житлові будинки, гуртожитки, комунальні підприємства та котельні, які зараз треба готувати до зими. Список очолює обласне управління СБУ, кілька районних прокуратур, контрольно-ревізійне управління області і навіть казначейство, через які йдуть розрахунки бюджетних організацій. Проте глава облдержадміністрації твердо запевняє, що ситуація з платежами в області знаходиться під контролем, і до дезорганізації управління справа не дійде.