У Юлії Володимирівни на все про все залишилося кілька днів. Як відомо, суд зобов’язав Тимошенко ознайомитися з «газовою» справою до 16 червня включно. А це, ні багато ні мало, 14 томів. У кожному томі приблизно 250 сторінок. За словами захисника, депутата Сергія Власенка, завдання це практично нереальне.
— Це ж не просто прочитати як роман. Це потрібно детально проаналізувати. Кожне слово грає роль. У нас Генпрокуратура працює, як піар-агентство. Вони кидають піар-меседжі, які взагалі не відповідають матеріалам справи. Вони, наприклад, незаконно провели три експертизи, які нам потрібно проаналізувати, зрозуміти. Адже я не фахівець у економічних питаннях. Отже, мені потрібно провести консультації з фахівцями. Підготувати клопотання, якщо я вважаю, що експертиза неправильна. А експертиза, умовно кажучи, на чотирьох сторінках. Мені потрібно прочитати, зрозуміти самому, переговорити, отримати підтвердження. Якщо ні, то зрозуміти як? Можливо, звернутися до когось, аби мені дали висновок.
— Ви з Тимошенко разом читаєте, чи як це відбувається?
— Вона читає окремо, я — окремо. Звичайно ж, ми обговорюємо. Звичайно ж, обмінюємось думками. Вона просить моєї допомоги в правовій оцінці. При цьому я прошу її допомоги у фактичних обставинах, тому що вона їх знає набагато краще, ніж я. Тобто це процес діалогу, обміну інформацією.
— І скільки приблизно часу в день ви проводите за ознайомленням?
— Ми з нею щодня лише по декілька годин обмінюємось інформацією. Плюс я окремо дивився, і вона окремо дивилася. Ще я готую документи. Так, ми зняли 10 томів із 14 на фото. Зробили це за три дні, що теж дуже швидко. Це 2500 сторінок у трьох екземплярах. Їй, мені і контрольний. Це величезний шмат роботи.
— Чому вони вас так підганяють? Хочуть, аби суд відбувся влітку, коли всі у відпустці?
— Звичайно. Вони хочуть відразу після закінчення ознайомлення зробити за один день обвинувальний висновок на 300 сторінок. І відразу направити матеріали до суду. Знову справа традиційно потрапить до судді Вовка, якого дуже «любить» автоматизована система.
— Як ви вважаєте, чому тоді, в травні, Тимошенко все-таки не заарештували. Адже їй інкримінують більш серйозні обвинувачення, ніж Луценку.
— Коли ми знаходилися там всередині (головне слідче управління ГПУ. — Ред.), у нас було абсолютне розуміння того, що вони вивезуть її до Печерського суду і змінять запобіжний захід, тим паче вони для цього зробили вже масу речей. За день до цього вони дістали рішення суду про доправлення її до суду і про зміну запобіжного заходу, що взагалі застосовується до осіб, які перебувають у розшуку. Є такий вислів «похрестись кров’ю», ось вони суддю похрестили кров’ю цим незаконним рішенням. І вона вже б нікуди не поділася, вони змінили б запобіжний захід.
При цьому, зверніть увагу, вони нас не викликали до суду. Вони не повідомили про це. Хоча я зранку був у слідчого. Я щодня у слідчого. Кожного божого дня. Про що у мене є папірці з його автографами. Тобто ми нікуди не зникали, нікуди не тікали...
— Ви тоді були відрізані від зовнішнього світу. Як вам це пояснили?
— У нас не було жодного зв’язку. Були заблоковані телефони. Мене як вільну людину, як громадянина, як депутата взагалі ніхто не випускав.
— Тобто вас теж могли затримати?
— Я слідчого запитую: «Мене заарештовано, затримано?». Він відповідає: «Ні». Я тоді кажу: «Послухай, я вільний громадянин у вільній країні. Врешті-решт, я депутат». Він мені: «Мене це не хвилює. Можеш скаржитися хоч в ООН». Ми розуміли, що її «забирають». А потім ситуація зламалася, і ми про це дізналися вже постфактум.
— Як ви вважаєте, що зламало ситуацію?
— Я гадаю, декілька речей зіграли свою роль. Найголовніше — звичайно, швидка реакція послів. Ми навіть на це не розраховували. Але я не виключаю можливості повторення цієї ситуації.
ДО РЕЧI
Депутат від БЮТ Сергій Пашинський вважає, що протокол очної ставки свідчить на користь Юлії Тимошенко. Так він прокоментував протокол очної ставки Юлії Тимошенко з колишнім главою «Нафтогазу» Олегом Дубиною, повідомляє «Комерсант-Україна». «Всі звинувачення мають розсипатись. Олег Дубина підтверджує нашу лінію захисту», — заявив Пашинський. За словами депутата, в протоколі доведено, що Юлія Тимошенко не займалася підробкою урядових директив, а видала свої, «оскільки мала на це право». Раніше був оприлюднений протокол очної ставки Дубини і Тимошенко, в якому Дубина пом’якшив свої свідчення, дані на першому допиті в Генпрокуратурі. Він заявив, що не знає, як учинив би на переговорах у Москві, якби дізнався про відсутність директив, затверджених Кабінетом Міністрів.