Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вадим КАРАСЬОВ: Ми вступаємо в добу деідеологізації та демобілізації

9 липня, 2008 - 00:00

Заради об’єктивності про майбутній з’їзд «Єдиного центру» ми розпитали директора Інституту глобальних стратегій, радника глави Секретаріату Президента Вадима КАРАСЬОВА.

— Вадиме Юрійовичу, існує думка, що з’їзд «Єдиного центру», який відбудеться 12 липня, буде «Сталінградом» для «Нашої України». Прокоментуйте, будь ласка.

— «Наша Україна» сама собі робить Сталінград. Річ у тім, що є тактика, а є стратегія. Граючи на БЮТ, НУ послаблює свої виборчі та партійні ставки. Зрештою, можна було б зіграти на широку коаліцію, виграти час, почекати, поки в цій ситуації позиції БЮТ будуть нестійкими й потім стати другою сильною, великою партією. Партією, яка спирається, в тому числі, й на владний ресурс. І вже через якийсь час, при другому терміні Ющенка, реалізувати важливі для НУ програмні установки.

Головне зараз — другий термін Ющенка. А під парасолькою Ющенка, можна було б уже думати про реалізацію своїх інтересів. Тепер же, граючи на боці БЮТ, НУ перетворюється на партію нижчого типу. Так вони матимуть 3-4 %, і нічого більше. Шанс стати другою або навіть третьою великою партією НУ втратила.

«Наша Україна» фактично перетворилася на Рух. Рух завжди мав своїх виборців на Західній Україні — це десь 3%. Хоча «Нашу Україну» в староправому форматі на Західній Україні підтискатимуть із радикальної позиції Тягнибок, а з більш гнучкої, прагматичної позицію — БЮТ.

— Чим небезпечний ЄЦ для НУ?

— ЄЦ забере в НУ адміністративний ресурс. А це дуже важливо! Без адміністративного ресурсу жодна партія в Україні не може претендувати на масовість, на респектабельність. БЮТ — так, масова партія, але вона спирається на владу. На ресурс фінансовий і адміністративний. Так само i Партія регіонів, якщо взяти місцеве самоврядування.

А ось НУ при ЄЦ втратить адміністративні та статусні позиції. Вона втратить респектабельність, серйозність. Втратить, як привабливий об’єкт для інвестування. На «Нашу Україну» при оформленні ЄЦ ніхто з серйозних фінансових гравців не робитиме великі ставки. Все — втрачена статусність.

— А перспективи ЄЦ? Невже ви гадаєте, виборець «поведеться» на їхнiй «єдиноцентризм»? Навіщо людям голосувати за парламентське болото?

— Все залежатиме від того, які настрої домінуватимуть у суспільстві протягом найближчих двох років. Дивіться, є певне розчарування в політичних силах. І в політиці загалом. І це продемонстрували київські вибори.

Може бути два сценарії виборів. І парламентських, і президентських. Може бути мобілізаційний сценарій — знову Майдан, високі ставки, розгойдування суспільства. А може бути демобілізаційний сценарій — це коли всім платитимуть (підвищувати зарплатню, пенсії тощо). Ось як у Києві — віддали «перевагу синиці» від Черновецького.

Тому будуть змагання — хто більше дасть виборцям. Хто більше виборцям виплатить. Хто буде мати більше можливостей виборця купити. Причому всім чим завгодно. І тут ті, хто має фінансовий і адміністративний ресурс, матимуть безперечну перевагу.

Ми вступаємо в добу деідеологізації та демобілізації виборців і політики. І в цьому демобілізаційному форматі ось такі центристські сили, мають більше переваг, ніж сили флангових ідеологічних і радикальних напрямків. Я не кажу, що це добре чи погано. Так буде.

Зараз близько 20% виборців не знають, за кого голосувати. А чому вони не можуть проголосувати за силу, яка їм пообіцяє, в якої є ресурс, за якою стоять еліти...

— Поки що, окрім Балоги всі від ЄЦ відхрещуються...

— Це наразі. Ось вони наберуться сили... Ще йдуть приховані процеси. Багато що залежатиме від нової конфігурації та комбінації у Верховній Раді. Це також потрібно враховувати.

Люди в нас голосують за тих, у кого є ресурс. І кому можна буде повірити. Люди вірять не обіцянкам, а ресурсові. Якщо партія серйозна, якщо в неї є ресурс, доступ до влади, значить вони зможуть щось зробити. Ось за це й голосуватимуть.


ТИМ ЧАСОМ

Віктор Балога таки пішов до ЄЦ

Глава секретаріату Президента Віктор Балога написав заяву про вступ до партії «Єдиний центр». «Я написав заяву про вступ до «Єдиного центру» — політичної сили з новою якістю демократичного базису, справжньою ідеологією та відповідальністю, піднесеною до рангу обов’язку», — сказано в заяві Балоги, розміщеній на сайті «Гарту».

На думку Балоги, необхідність у формуванні такої політичної сили виникла давно, «принаймні, з того часу, як у партійних лавах демократів утворилося багато тріщин і розломів».

На його думку, «Єдиний центр» — «це конструктивна альтернатива», «вона не має мети підкорення і узурпації демократичної ідеї, монопольного панування на цьому фланзі».

«Політична сила за назвою «Єдиний центр» усвідомлено поділяє програму дій Президента України Віктора Ющенка і всіляко сприятиме главі держави в її втіленні. Ми — однодумці Президента, наші цілі — спільні», — заявляє Балога.

Окрім того, за його словами, ЄЦ також бачить своїх партнерів з демократичного табору, зокрема, «Народний Союз «Наша Україна», «демократична сутність якого була не раз перевірена в складних випробуваннях і відчайдушних баталіях».

«Запрошуємо всіх «нашоукраїнців» до діалогу та співпраці. «Єдиний центр» розраховує також на плідні взаємовідносини з усіма політичними силами, які діють у інтересах людини, суспільства та Української держави», — сказано в заяві Балоги.

«Для мене вступ до «Єдиного центру» став послідовним продовженням багатьох років політичної діяльності. Цей крок визначатиме логіку моєї політичної активності незалежно від посад», — додав він.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: