Газова криза та відставка уряду Юрія Єханурова сколихнули країну, а на владному олімпі зчинили справжню бурю. Політичні сили звинувачують одне одного в навмисній дестабілізації становища. Чи справді в розпал передвиборної кампанії комусь є вигідним безлад? На це запитання відповідає народний депутат України, уповноважений представник депутатської фракції Народної партії Василь НАДРАГА.
— Сьогодні Верховну Раду звинувачують у невиваженості та спекулятивності рішення про відставку уряду Юрія Єханурова. Нібито депутати хотіли показати, хто в домі хазяїн. Як ви оцінюєте такі заяви?
— Хотів би одразу наголосити, що рішення про відставку уряду Єханурова не було спекулятивним, як це намагаються подати деякі політики. Така ситуація не є чимось неординарним. Депутати фракції Народної партії розцінили діяльність уряду як недостатньо професійну, зокрема щодо підписання контрактів на поставку газу в Україну. Відповідно, свою позицію ми висловили під час голосування. Відставка уряду є повністю адекватною ситуації, що склалася. Про це також неодноразово заявляв Володимир Литвин, коментуючи рішення парламенту. Не слід драматизувати ситуацію.
— У чому, на вашу думку, виявився непрофесіоналізм під час вирішення «газового питання»?
— Я, наприклад, як народний депутат хотів би бачити цілковиту прозорість в діях уряду, зокрема в таких важливих питаннях, як постачання енергоносіїв. А натомість існує не прозорість, а цілий комплекс незрозумілих моментів. Також немає системності в прийнятті рішень. Знову з’являються якісь сумнівні схеми з постачання газу через незрозумілі структури. Я не почув від представників Кабінету Міністрів, що за посередник постачатиме газ в Україну, яке походження цієї компанії, чому саме вона буде цим займатись. Тобто існує безліч актуальних запитань, на які немає нормальної аргументованої відповіді.
— Як ви оцінюєте політичну ситуацію в країні?
— У першу чергу хотів би наголосити, що ситуація в країні не є кризовою. Проте вона може перерости в кризу, якщо політики, що представляють різні політичні табори, робитимуть безвідповідальні заяви, якщо і надалі звучатимуть безпідставні звинувачення, якщо поглиблюватиметься конфронтація. Я хотів би наголосити, що ми не мали наміру дестабілізувати ситуацію перед виборами. Наша політична сила, очолювана головою Верховної Ради Володимиром Литвином, виступає якраз за цивілізований діалог, за пошук порозуміння. Це наш головний принцип. Ми йдемо на вибори, щоб зберегти стабільність заради потужного розвитку в майбутньому.
— Але уряд відправлено у відставку. Як має працювати виконавча влада в країні до виборів?
— Виконавча влада повинна продовжувати працювати відповідно до чинного законодавства України. Проте надалі Кабінет Міністрів має керуватися якісно новими принципами у своїй роботі. І в першу чергу це має бути принцип професіоналізму. Задля цього, очевидно, мають бути замінені деякі особи в уряді, які не справляються з покладеними на них обов’язками. Але, в усякому разі, наша фракція робитиме все можливе для врегулювання ситуації. Ви бачили і намагання голови парламенту В.Литвина активно долучитися до нормалізації діяльності виконавчої влади. І я впевнений, що реальні шляхи виходу з непростого становища, що склалося, будуть знайдені.
— Передвиборна кампанія у розпалі. Чи не могли б ви прокоментувати її хід на нинішній момент?
— Ще раз наголошую: в країні немає кризи. І я дуже не хотів би, щоб комусь вдалось її створити. Я наголошую, що позиція нашої політичної сили залишиться незмінною. Ми завжди виступали і будемо виступати за збереження стабільності в країні, а це особливо необхідно під час виборів. Як неодноразово заявляв лідер нашого виборчого блоку Володимир Литвин, і я його в цьому повністю підтримую, створення криз і отримання від них політичних дивідендів — це хибний метод досягнення поставлених цілей на виборах. Проте так вважають не всі учасники перегонів. Переконаний, що ця позиція є контрпродуктивною. Це шлях в нікуди! Я особисто хотів би бачити пріоритет інтересів держави над інтересами окремих партій і блоків. Саме до цього і закликаю всіх учасників політичної боротьби.