П’ятнадцять годин на громадянський обов’язок
Президент остаточно закріпив рішення парламенту про продовження часу голосування на виборах-2006 на три години, підписавши відповідний закон. У результаті, 26 березня виборчі дільниці працюватимуть із 7.00 до 22.00. Закон про внесення змін до Закону «Про вибори народних депутатів України», що стосується продовження роботи виборчих дільниць у день голосування, підтримали 19 січня 249 народних депутатів. Раніше закон встановлював, що виборчі дільниці в день голосування працюють із 8.00 до 20.00.
Кампанія на «сухому пайку»
У січні виборча кампанія недофінансована на 1,5 млн. грн., заявив прем’єр-міністр України Юрій Єхануров, відкриваючи вчора засідання Кабінету Міністрів. «За січень фінансування виборів здійснене відповідно до графіка. План січня становив 127,4 млн. грн. Фактично профінансовано 125,9 млн. грн. Недофінансовано 1,5 млн. грн.», — сказав він. Прем’єр зазначив, що кошти є, але ще не затверджений порядок використання коштів держбюджету за програмою забезпечення проведення виборів на місцевому рівні, передає Інтерфакс-Україна. Ю. Єхануров попросив Міністерство фінансів «увійти в швидкий контакт» із Центральною виборчою комісією та вирішити цю проблему.
ЦВК назве кандидатів, які приховують «кораблики»
Заява недостовірних відомостей у деклараціях про доходи кандидатів у народні депутати не є підставою для зняття їх із реєстрації, заявив в інтерв’ю журналістам голова ЦВК Ярослав Давидович. Він нагадав, що нова редакція закону про вибори народних депутатів «досить лояльно ставиться» до декларацій про доходи кандидатів у народні депутати. Зокрема, згідно із законом, у разі виявлення неточностей у декларації, вони підлягають виправленню. При цьому Я. Давидович нагадав, що раніше недостовірні відомості в декларації могли навіть стати підставою для зняття з реєстрації, передає Інтерфакс-Україна.
Він зазначив, що за інформацією, яка надходить у ЦВК, окремі кандидати «несумлінно поставилися до заповнення декларації». «Ми візьмемо і назвемо їх усім виборцям», — сказав Я. Давидович. За його словами, один із кандидатів «навіть забув кораблик записати» в декларації про доходи. Водночас голова ЦВК зазначив, що вже телефонують кандидати в народні депутати та просять дати можливість виправити свої декларації.
Загалом — добре, але є й деталі...
Парламентська виборча кампанія в Україні відбувається досить організованно та демократично, чого не можна сказати про місцеві вибори. Про це заявив на круглому столі у вівторок голова правління Комітету виборців України Ігор Попов, підбиваючи підсумки моніторингу, який комітет здійснював у січні. За підсумками моніторингу, КВУ констатує, що виборча кампанія в січні відбувалася в Україні вільно, в умовах конкурентності, переважно з дотриманням законодавства з боку організаторів виборчого процесу. Зокрема, окружні виборчі комісії з виборів до парламенту були сформовані за час, передбачений законодавством. Однак КВУ наголошує, що окружкоми отримують недостатню допомогу місцевих органів влади для організації своєї роботи.
КВУ також констатує, що протягом січня збільшилася кількість застосування адміністративного ресурсу порівняно з попередніми місяцями виборчої кампанії, повідомляє Інтерфакс-Україна. Однак це застосування було несистемним і спрямованим на підтримку низки суб’єктів виборчого процесу, що не мало вирішального або серйозного впливу на перебіг виборчої кампанії.
Виборча кампанія була затьмарена і численним застосуванням брудних методів політичної боротьби, втілених у поширенні наклепницької інформації. Комітет наголошує, що це призводить до підриву авторитету політичних сил і виборчого процесу загалом в очах виборців.
У КВУ також зазначають, що в переважній більшості політичні партії виявилися не готовими до участі у виборах на пропорційній основі. Про це свідчить створення іменних блоків замість ідеологічних, а також безвідповідальне ставлення до подачі кандидатур до складу окружкомів, недостатність внутрішньопартійної дисципліни та демократії при формуванні списків кандидатів.
Водночас, згідно з результатом моніторингу, початок виборчої кампанії у справі місцевих виборів відзначився великою кількістю конфліктів і порушень під час формування територіальних виборчих комісій та списків кандидатів від політичних партій і блоків. Уся кампанія у справі місцевих виборів може супроводжуватися постійними виборчими суперечками та судовими позовами, зазначає КВУ. Комітет також не відкидає, що в ряді випадків можливе скасування результатів виборів.
Місія спостерігачів від країн СНД не відміняється
Здається, в одному з українсько-російських скандалів за останній час, що, на щастя, не встиг перетворитися «з іскри на полум’я», можна поставити крапку. Так, учора представник Міністерства іноземних справ України заявив на брифінгу, що МЗС не заперечує проти участі спостерігачів від держав-членів СНД у парламентських виборах. «Ми не заперечуємо й вітатимемо участь спостерігачів від держав-членів СНД», — заявив заступник міністра закордонних справ України Володимир Хандогий. Але при цьому ще раз нагадав, що СНД, як міжнародна структура, не має міжнародної правосуб’єктності.
Раніше українська сторона заявляла про те, що не залучатиме спостерігачів від СНД під час парламентських виборів, пояснюючи це саме відсутністю у СНД статусу суб’єкта міжнародного права. Як раніше заявив на аналогічному брифінгу МЗС виконуючий обов’язки першого заступника міністра закордонних справ Антон Бутейко, в 1991 році Верховна Рада прийняла заяву, в якій говорилося, що Україна має ставитися до СНД як до структури, що не має статусу суб’єкта міжнародного права. Тому, особливо підкреслив Антон Бутейко, «запрошувати спостерігачів від чогось, що не має статусу суб’єкта... некоректно й не відповідає вимогам, які сформулювала Верховна Рада України». Проте, заявив він, Україна готова прийняти спостерігачів окремо від усіх країн-членів СНД.
Своє слово в конфлікті сказали також Верховна Рада й ЦВК. Українські парламентарії доручили главі ВР Володимиру Литвину направити спеціальне запрошення для місії спостерігачів від СНД. А голова Центральної виборчої комісії Ярослав Давидович відзначив, що ЦВК не відмовить у реєстрації спостерігачам від країн СНД. При цьому він підкреслив, що дискусія навколо можливої присутності спостерігачів від СНД на парламентських виборах в Україні багато в чому надумана. За словами Давидовича, «ЦВК ухвалила однозначне рішення: реєструвати всіх спостерігачів і нікому не відмовляти».