Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від антиправил до правил

Рух «Чесно» знову спробував оцінити кандидатів. Чи враховано критику?
30 серпня, 2012 - 00:00

Після перевірки чинних народних обранців, за результатами якої лише двоє виявилися порядними, рух «Чесно» узявся за майбутніх парламентарів. Спершу скажемо про їхні висновки, а потім — про наші власні.

Дослідивши оголошені від початку виборчої кампанії списки партій і кандидатів, висунутих на округах, рух дійшов висновку, що майбутня Верховна Рада зможе оновитися лише на 1/3. 340 із 450 чинних народних депутатів боротимуться за мандат у Раді наступного скликання. 193 із них підуть за партійним списком і ще 147 братимуть участь у боротьбі на одномандатних округах. У виборчих списках Партії регіонів «Чесно» нарахував 91 порушника критерії, 79 недоброчесних кандидатів балотуються від Об’єднаної опозиції, 10 — від Компартії, 3 — від партії «Україна — вперед!» і 2 — від «УДАРу». Також було підраховано, що 41 політична «тушка» намагатиметься потрапити в лави майбутнього складу ВР. Десять із таких депутатів опинилися в партійних списках. Іншим пощастило менше: вони намагатимуться завоювати довіру виборців на мажоритарних округах.

Надалі рух «Чесно» обіцяє врахувати всі зауваження, котрі з’явилися після першого етапу досліджень нардепів. Зміни стосуватимуться насамперед критеріїв. Відтепер кандидатів оцінюватимуть за чотирма показниками: відсутність фактів порушення прав і свобод людини; незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців; непричетність до корупційних дій; прозорість задекларованих доходів і майна, їхня відповідність способу життя. Критерії особистого голосування й участі в засіданнях комітетів не можна застосувати до нових кандидатів, котрі раніше не працювали в парламенті.

Зокрема, на сайті руху можна буде не лише побачити порушення, котрі зафіксовано фактично за кожним із депутатів, а й ознайомитися із аргументами, які свідчать про здійснення цих порушень. На запитання, чи такий хід зумовлений запитом суспільства, чи це крок для здобуття більшої довіри, учасниця «Чесно» Світлана Заліщук відповіла, що й те, й інше. За її словами, це дасть змогу диференціювати «вину» кожного з кандидатів. «Наприклад, відомості про корупцію: хтось суміщав посади, і це розглянуто як факт корупції, як у випадку зі Стецьківим, а хтось монополізував цілу транспортну галузь, як Васадзе», — підкреслила Заліщук.

Крім того, рух не стверджуватиме, що кандидат відповідає якомусь із критеріїв. Тепер у профілях обранців буде позначено лише порушення. «Ми відмовилися від статусу «відповідає критерію», адже зіштовхнулися із проблемою відсутності інформації про політиків чи їхні порушення», — пояснює учасник руху Сергій Таран. Для подолання цієї проблеми організатори вирішили надати кожному громадянинові змогу повідомити про порушення, здійснені тим чи іншим кандидатом. Здобуту інформацію перевірятимуть фахівці руху. Та чи знімуть ці коригування критеріїв усі принципові зауваження до рейтингу?

Співорганізатор руху «Чесно» Олег Рибачук у своєму коментарі Gazeta.ua зазначив: «Ми якимось чином створили таку еліту, яка не відповідає нашим базовим критеріям». У цих словах, безумовно, є певне лукавство. По-перше, пан Рибачук сам тривалий час належав до цієї еліти і краще за інших мав би знати, що вона була створена не «якимось» чином, а цілком конкретним. Минулого тижня в п’ятничному номері ми присвятили цій темі більш ніж розворот. Цю «еліту» породили антиправила, сформовані конкретною людиною в цілком конкретний період. І добре було б, крім констатації (що також, поза всілякими сумнівами, важливо), піти далі в цих дискусіях. Поговорити про епоху Ющенка — чесно і без прикрас, про Кучму, про часи Кравчука. Принаймні не робити «якийсь такий» вигляд, ніби така ситуація «якимось чином» склалася сама. Виборці чудово розуміють несумісність більшості політиків із будь-якими професійними й загальнолюдськими критеріями чесності й порядності. Але мало хто розуміє, чому це так. Якби суспільству вчасно запропонували нормальні, чесні правила гри, «проблеми гречки» не існувало б.

Анна ЧЕРЕВКО, «День»
Газета: 
Рубрика: