Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відстоювати свої позиції у світі

23 вересня, 2004 - 00:00

«День» продовжує публікацію відповідей своїх читачів на запитання «Що, на вашу думку, повинен зробити для України її майбутній президент?» «Громадський запит» для майбутнього глави держави на сторінках газети вже сформулювали жителі Криму, Хмельницької, Житомирської, Рівненської, Харківської, Львівської, Чернівецької, Вінницької, Одеської, Херсонської, Луганської, Донецької, Сумської, Тернопільської областей. Сьогодні — слово Чернігівщині.

Олександр СУПРОНЮК, літератор:

— Майбутній президент повинен активно сприяти розвитку тих галузей, які вже є конкурентоспроможними: космос, суднобудування, авіабудівництво, туризм, металургія, а особливо сільське господарство з акцентом на виробництво екологічно чистої, генетично немодульованої продукції.

Основою державної політики має стати формування середнього класу. Розвиток дрібного та середнього бізнесу, широке введення фіксованого податку створить можливості для здійснення соціальних програм, насамперед у наданні безкоштовної медичної допомоги й освіти.

Поки нам закритий доступ до ЄС, Україні слід не втратити зв’язку з Польщею, використати її як міст у широкий глобалізований світ. Розвивати контакти в Чорноморському басейні, насамперед із Туреччиною та Грузією, хоч вони і не дуже тягнуться до нас. Прагнути вийти через Туреччину на арабський світ, передусім на Лівію та країни Перської затоки.

Новий президент повинен провести курс на участь України в міжнародних організаціях, майже впевнений, що наступного року нас приймуть до СОТ. Це допоможе контролювати тіньовий бізнес і тіньову торгівлю. Працювати в цивілізованих рамках краще, ніж у тіні.

Майбутньому президенту треба продовжити реформу Збройних Сил. Армію треба скорочувати, реформувати. Армію я вбачаю як невеликі мобільні сили. Армія має асоціюватися не з солдатом із мітлою чи замполітом, а з висококласним фахівцем за пультом управління. Україна має продовжити курс на вступ до НАТО, хоча питання її вступу до Альянсу вирішуватимуть не в Києві, а в Брюсселі.

Одним із пріоритетних напрямів діяльності нового керівництва країни може бути розвиток транспортної та туристичної інфраструктури: доріг, мережі ресторанів і готелів. Нам потрібна присутність іноземців із грошима, що забезпечить непрямі інвестиції, насамперед у сільське господарство.

Андрій ГЛУХЕНЬКИЙ, депутат Новозаводської райради, голова Чернігівської обласної організації «Українська студентська спілка»:

— Майбутній президент повинен ініціювати законодавчі зміни на підтримку вітчизняного виробника, використовуючи досвід Польщі, країн Балтії, ініціювати введення податкових пільг, провести політику використання вже наявного потенціалу могутніх підприємств, політику заохочення їх виходу на зовнішньоекономічну діяльність. І це має робитися незалежно від того, який із векторів економічної орієнтації оберуть: на ЄС чи на Росію. При цьому пріоритетом української економіки має стати агропромисловий комплекс.

У зв’язку з тим, що зараз Україна вступила в період економічного зростання, особливої гостроти набула проблема гармонійного розвитку регіонів. Президент повинен внести зміни до Бюджетного кодексу, спрямовані на справедливий розподіл витратної частини. Слід ввести принцип формування бюджету знизу вгору. Важливою є також певна децентралізація влади, регіони повинні менше залежати від центра.

Чимало проблем нагромадилося і в соціальній сфері: українці — старіюча нація, і тут найголовніше — захист інституту сім’ї. Майбутній президент повинен виступити з програмою подолання демографічної кризи. Друга складова — енергійна політика щодо створення робочих місць. Це супроводжуватиметься збільшенням надходжень від податків. Тільки так можна захистити тих, хто живе за межею бідності. Новий президент повинен замінити систему пільг адресною допомогою соціально незахищеним категоріям.

Майбутнє України немислиме без інтеграції в світову спільноту. Тому їй надто необхідні нові стандарти в освіті, науково- технічній сфері. Треба здійснити перехід на західні стандарти навчання, профорієнтацію, а в сфері науки — захист винаходів, захист інтелекту нації. Україні треба створити нове, привабливе обличчя, новий привабливий, імідж. Імідж колишньої республіки СРСР замінити іміджем країни, орієнтованої на ліберальні цінності.

Ще важливішою, ніж економічні перемоги, має бути співпраця України з міжнародними організаціями, насамперед, із НАТО. Вступ до Альянсу повинен стати результатом роботи, задекларованої свого часу прем’єр-міністром Пустовойтенком — вступити до НАТО до 2010 року. Вступ до НАТО дозволить Україні підвищити стандарти власної обороноздатності й убезпечить Україну від сусідів, які мають до неї територіальні претензії, сприятиме забезпеченню її територіальної цілісності. Проте найближчим часом найбільш важкодосяжною метою нового президента буде вступ України до СОТ, тому що до цього українська економіка не готова. Керуючись національними інтересами, президент повинен насамперед добитися для України статусу країни з ринковою економікою. Це є першим передумовою.

Необхідно здійснити реформування Збройних Сил, переозброєння відповідно до світових стандартів, створення професіональної армії. Лише професіональна армія зможе служити інтересам України. Це фактично вирішить питання військово- промислового комплексу, збереже Україні підприємства в Харкові та Дніпропетровську, дасть можливість українським заводам працювати над розробкою нових видів техніки.

Новому президенту необхідно йти на зважені кроки, щоб подолати енергозалежність України від Росії. Шляхи подолання: використання Україною нових енергетичних ресурсів, перехід на каспійську нафту, нафту Азербайджану, Туркменістану. Провідне значення має нафтопровід «Одеса — Броди», який транспортував би нафту в європейські країни. Велике значення має розробка нових родовищ — на чорноморському шельфі в районі острова Зміїний. Необхідні іноземні інвестиції із видобутку нафти та газу. Третє — витримка балансу цінової політики: ціни на нафтопродукти не повинні перевищувати світові ціни.

З огляду на те, що Україна входить до СНД, до єдиного економічного простору, президент повинен ініціювати відхід від політики подвійних стандартів. Товаришувати з Росією, не сварячись із Заходом. Відхід від політики подвійних стандартів дає можливість розвитку транс’європейських коридорів. Україна може претендувати на лідерство, об’єднавши навколо себе країни Східної Європи. А центром тяжіння України має стати західний вектор, оскільки вона географічно розташована в Європі.

Валентин БУРЯЧЕНКО, майор української армії:

— У сфері економіки майбутній президент повинен зробити ставку на малий і середній бізнес, спростити процедуру реєстрації підприємств. Сьогодні в Україні є чимало людей, які їздили на заробітки, бачили, як ведуть бізнес на Заході. За відповідної підтримки держави вони можуть наздогнати та перегнати своїх західних колег.

Гостра проблема — нерівномірність соціально-економічного розвитку регіонів. Новий президент повинен втілити в життя такі взаємовідносини частин і цілого, які існують у сім’ї: чіткий розподіл прав і обов’язків. Кожен регіон повинен працювати на себе і на країну, як і країна повинна працювати і на себе, і на кожен регіон. Треба докорінно змінити стратегію розвитку регіонів, спеціалізувати кожен із них у специфічній сфері. Якщо в Донбасі, наприклад, розвивається вугледобування, то на Чернігівщині пріоритетною галуззю (крім уже існуючого сільського господарства) має стати туріндустрія.

У соціальній сфері майбутній президент повинен орієнтуватися на Захід — іншого шляху в нас немає. Принцип: багатий платить за бідного.

Майбутній президент має провести чіткий вододіл між глобалізацією та глобалізмом. Хочемо ми того чи ні, а глобалізація — процес об’єктивний. Хтось постачає на світовий ринок високі технології, а хтось — яблука. У цих умовах існує небезпека, що Україна стане жертвою глобалізму. Стане постачальником дешевої, рабської праці для розвиненіших країн. Майбутній президент має зробити все можливе, щоб використати глобалізацію в національних інтересах. Цього можна досягнути шляхом збереження та розвитку наших пріоритетних галузей, які ми отримали від колишнього СРСР: космічна галузь, літакобудування, суднобудування… Підтримувати їх на конкурентоспроможному рівні. У нас є свої високі технології, які не поступаються західним.

Нормальне майбутнє України неможливе без широкої співпраці з міжнародними організаціями, насамперед із НАТО і СОТ. Колективна безпека дешевша за індивідуальну, забезпечення колективної безпеки дозволить зекономити кошти на розвиток високих технологій. Не треба забувати, що НАТО — це передусім політична, а не військова організація. Членство в НАТО сприятиме зміцненню демократії, розвитку свободи слова, проведенню чесних виборів.

Важливим пунктом політики нового президента має стати використання вигідного географічного положення України. Використовуючи іноземні інвестиції, нам треба будувати автобани, трубопроводи, аеропорти. Але при цьому робоча сила має бути своєю.

Підготував Сергій КОЛЕСНИК, Чернігів
Газета: 
Рубрика: