— Коли сформувалася більшість, було політичне узгодження. Щодо проекту бюджету, то узгодження відбувається на рівні комітетів ВР і уряду. Й у цьому питанні також не обійтися без політичного узгодження й пошуку компромісів. З іншого боку, я не бачу таких перешкод, по яких не можна було б узгодити позиції. В основному, наші пропозиції не порушують балансу бюджету.
— З вашої точки зору, як економіста, в чому головна відмінність цього проекту бюджету від попередніх?
— Принципова відмінність у тому, що хоча б суто формально пропонується бюджет з профіцитом. І це абсолютно вірно, тому що країна зараз має такий рівень стабільності й довіри в світі, за якого запозичення є неприпустимими. А якщо й можливі, то під дуже великі відсотки.
— Кажуть про те, що в бюджеті перекрито основні канали відтоку державних грошей до приватних структур?
— Я б не став так категорично стверджувати, тому що сам бюджет не може вирішити це питання. Давайте подивимося інші закони. Якщо безліч підприємств звільнено від податків, то з економічної точки зору — це розкрадання бюджетних фондів, хоча формально ці гроші через бюджет не проходять. Далі, якщо в бюджеті є заліки дисконтом, то це означає, що різницю хтось кладе собі до кишені. Якщо є декілька режимів проходження грошей: один через рахунок казначейства, інший — ні, то це дає можливість для зловживань. Всі ці питання остаточно не врегульовані.
— І все-таки, цей проект бюджету — крок уперед?
— Доки не ухвалено декілька принципових питань, однозначно відповісти не можна. Якби вдалося скасувати пільги для багатьох суб’єктів підприємницької діяльності, через які мільярдні суми не надходять до бюджету, й вирішити ще декілька основних питань, я вважав би, що досягнуто прогресу.
— Пільги — це буде одне з найскладніших питань при ухваленні бюджету?
— Безумовно. Й досі не проголосували 62-гу статтю бюджету: обмеження пільг громадянам. Я вважаю, що аморально забирати 10 або 20 гривень у зовсім не багатих людей, якщо деякі структури можуть отримувати сотні мільйонів і не платити з них податків.
ДО РЕЧІ
Проект державного бюджету на 2000 рік, що сьогодні буде в четвер винесений на третє читання, передбачає дозвіл бюджетним установам та організаціям, що працюють у галузі освіти, охорони здоров’я, культури та спорту, отримувати добровільні внески громадян у грошовій формі. Про це повідомив УНІАН заступник голови Бюджетного комітету Євген ЖОВТЯК . На його думку, таке рішення дасть змогу «принаймні частково легалізувати ті кошти, що перебувають нині у тіньовому обігу бюджетної сфери у вигляді хабарів та цинічних бюрократичних поборів». Члени Бюджетного комітету, за словами Є.Жовтяка, одностайно відхилили пропозицію щодо надання такого права органам Міністерства внутрішніх справ.
Як повідомив учора прес-секретар Президента України Олександр Мартиненко, між законодавчою та виконавчою владою «налагодився контакт» і вони «працюють дуже конструктивно». У зв’язку з цим Мартиненко, повідомляє Інтерфакс-Україна, висловив надію, що державний бюджет на 2000 рік та пакет законодавчих актів, необхідних для його виконання, будуть прийняті вже найближчим часом.
Учора Леонід Кучма вже підписав указ про вдосконалення державного регулювання діяльності підприємств з іноземними інвестиціями, яким вводяться в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України, прийняті 3 лютого. Згідно з указом, Кабінетові Міністрів України доручено перевірити обгрунтованість надання пільг СП з товарів, які декларувалися ними як такі, що закуповуються для власних потреб, відмінити пільги, надані раніше підприємствам з іноземними інвестиціями рішенням уряду, і внести у парламент пропозиції зі зміни чинного законодавства, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Урядові також доручено звернутися до Верховної Ради з пропозицією негайно розглянути пропозиції щодо забезпечення рівних умов діяльності для всіх підприємств з іноземними інвестиціями. Прес-секретар Президента Олександр Мартиненко наголосив, що даний указ спрямований на «встановлення рівного режиму оподаткування для всіх суб’єктів підприємницької діяльності в Україні», уточнивши, що Президент і уряд зацікавлені у діяльності спільних підприємств, однак, за його словами, йдеться про підприємства, які вкладають реальні інвестиції у виробництво.