У розмові з кореспондентом «Дня» лідер партії «Реформи і порядок» Віктор Пинзеник спростував заяву Тараса Чорновола щодо небезпеки розколу в блоці «Наша Україна», порадивши своєму колезі не виносити подібні дискусії за межі фракції. Однак зізнався, що у фракції йдуть дуже гострі дебати з багатьох питань. Утім, відносно необхідності боротися за президентське крісло для свого лідера всі нашоукраїнці солідарні. Інша річ — для чого це їм потрібно.
— Минулого четверга під час голосування щодо направлення до Кувейту українського батальйону РХБ- захисту опозиція не виявила єдиної позиції. Заклик Віктора Ющенка проголосувати «за» для декого був дещо несподіваним. Думки в вашій фракції розділилися. Чому?
— Як видно з результатів голосування, позиція «Нашої України» не була однозначною. Частина депутатів проголосувала «за», тому що треба було рахуватися з фактом, що війна почалася. Треба було приймати рішення, чи Україна надасть допомогу людям, які постраждали, незалежно від ворогуючої сторони, і які не є учасниками військових дій.
— Чи намагався Президент — відомо, що напередодні він зустрічався з Віктором Ющенком — переконати вашого лідера вплинути на фракцію, щоб вона підтримала рішення про направлення батальйону?
— Наскільки мені відомо, це не було предметом розмови.
— Як позначився на відносинах «Нашої України» та КПУ скандал навколо бюджету?
— Я не знаю, чого тут більше — проблем, пов’язаних із нормами регламенту та їх виконанням, чи політиканства. Мабуть, вистачає й того й іншого.
— Чи можна говорити, що після інциденту із звинуваченнями щодо фальсифікації бюджету на адресу представників «Нашої України» з боку лідера КПУ Петра Симоненка співробітництву блоку Віктора Ющенка з комуністами — кінець?
— «Наша Україна» започаткувала в парламенті добру річ — контакти з усіма політичними силами. Якщо ви пригадаєте початок роботи, то вперше в історії українського парламентаризму фракція «Наша Україна» вела переговори з усіма фракціями, пробуючи найти точки дотику. Нам прикро, що звучать такі висловлювання. Але це не значить, що ми не будемо шукати там, де наші інтереси збігаються, спільних позицій. І не тільки з фракцією КПУ.
— Президент України Леонід Кучма заявив, що готовий до всебічного обговорення різних аспектів політичної реформи зі своїми опонентами. На що із запропонованого Президентом «Наша Україна» готова згодитися?
— Я не думаю, що з питання політичної реформи можна витягувати одну якусь частину і вважати, що по ній можна домовитись. Бо якщо ця частина не є елементом цілісної конструкції, такі зміни ні до чого не приведуть. Є певні принципи змін, на яких ми наполягаємо: щоб народ був причетний до формування влади, щоб був усунутий розрив між виборами і формуванням уряду, щоб між урядом і парламентом була тісна взаємодія, щоб функціонування влади було прозорим. Виходячи із цього, ми виступаємо за формування більшості по результатах виборів, більшість має формувати уряд і творити єдину з ним конструкцію. Ефективність цієї системи можлива лише за умови пропорційної системи виборів.
— Ви вважаєте здійснення політичної реформи до президентських виборів можливим?
— Поки що наявний розклад сил не дозволяє говорити про те, що вдасться здійснити той чи інший варіант реформи. Не вистачить голосів для конституційної більшості. Хоча час може зробити свою справу.
— Чи можливий спільний законопроект щодо політичної реформи від опозиційної «четвірки»?
— Проект можливий, але під питанням, чи вдасться його провести через парламент. Для цього потрібна, знову ж таки, конституційна більшість.
Реформа системи влади була можлива в умовах укладення масштабного договору, про який говорила «Наша Україна» з самого початку. Елементом домовленостей пропонувалася політична реформа. Якби така конструкція була досягнута, якби підписалася більшість політичних сил, тоді можна було б говорити про політичну реформу до президентських виборів.
— Минулого тижня уряд офіційно направив до парламенту програму своєї діяльності. Як ви оцінюєте цей документ?
— Фракцією ми його ще не обговорювали. На мій погляд, документ носить декларативний характер, не формулює чітко цілі й не визначає інструментів їх досягнення.
— Чи веде на сьогодні «НУ» переговори про створення більшості за своєю участю?
— Ні, таких переговорів «Наша Україна» на сьогодні не веде.
— Чи розглядає «НУ» створення більшості за своєю участю одним із своїх завдань до президентських виборів?
— Ми не розглядаємо це як завдання. Для нас ніколи не було самоціллю формування більшості. Для нас важливіше, щоб більшість і портфелі були похідними від певних цілей. Оскільки якихось домовленостей політичного характеру, зафіксованих письмово, не існує, то неможливо говорити і про входження «Нашої України» в більшість.
— Восени, коли такі переговори ваша фракція вела, дуже було багато розмов у пресі про контакти «Нашої України» з «Регіонами України». Ці контакти — ініціатива тільки політиків, чи під цим є якась фінансова мотивація, скажімо, до такого співробітництва штовхає бізнес, який підтримує ваші партії?
— Фракція керується перш за все політичними цілями. Чому розмови йшли в першу чергу з «Регіонами» і «Трудовиками» — бо це найбільші фракції. Це зовсім не означало, що «Наша Україна» не готова була домовлятися і навіть підписувати угоди з іншими фракціями і групами. Але будь- які переговори починаються з певного ядра консолідації. По суті, три наших фракції могли бути основою більшості, але в цій більшості могли опинитися значно більше фракцій. Якихось винятків із причин неідеологічного характеру ми не робили.
— Чи буде «Наша Україна» робити спроби домовитися з «Регіонами» про єдиного кандидата?
— Ставити питання про такі домовленості зараз немає жодних підстав. «Наша Україна» сьогодні не веде переговорів щодо визначення єдиного кандидата. Це передчасне питання.
— Рейтинг у понад 20 відсотків — недостатній для перемоги на президентських виборах. Водночас, як показують дані соціологічних досліджень, рейтинг Віктора Ющенка останнім часом не підвищується, за деякими даними — навіть знижується. Як ви збираєтеся вирішити цю проблему?
— Ми задоволені тим, що рейтинг є стабільним впродовж досить тривалого часу. Те, що є певні коливання, ми добре знаємо, і відслідковуємо тенденції. Давайте поставимо питання в іншому ракурсі. По суті, Віктор Ющенко залишається єдиним політиком, який впродовж двох років має найвищий рейтинг. Ми розуміємо, що є питання, які треба вирішувати, але є команда, яка працює над подібними речами.
— Багато говорять про можливе узгодження спільного кандидата між «Нашою Україною», БЮТ та СПУ. Для «Нашої України» таке узгодження є необхідністю, даниною ввічливості, ще чимось?
— Я не можу зараз говорити про те, з ким це буде узгоджуватися. Але «Наша Україна» неодмінно шукатиме союзників. Ми будемо залучати широке коло партнерів. Неправильно було б обмежувати його лише партнерами по «трійці».
— Нещодавно член вашої партії Тарас Чорновіл висловив незадоволення непослідовністю та незрозумілістю політики керівництва блоку, а також заявив про можливість виходу із фракції певної частини членів «Нашої України». Ви поділяєте точку зору пана Чорновола?
— По-перше, «чутки про смерть трошки перебільшені». Ніхто з фракції виходити не збирається. Проте у фракції є різні позиції, думки, і ми вважаємо, що це нормально. Ми проводимо дуже гострі дебати з багатьох питань. Чим більше думок, позицій, аргументів, тим більше можливостей приймати зважені рішення. Єдине, що хотілося б, — так це щоб усі члени фракції зрозуміли, що найкращий спосіб вироблення позиції є внутріфракційні дискусії, а не дискусії поза межами фракції.
— Чи допускаєте ви можливість виходу Чорновола із фракції?
— Я не хочу випереджати рішення. Вважаю, що цього не буде. Хотілося б, щоб всі члени фракції реально оцінювали ситуацію і власні можливості. І не забували, що лише командою можна чогось добитися. Радикалізм Тараса Чорновола є добрим. В багатьох речах він підштовхує до нормальної дискусії. Але ніхто не має права на істину в останній інстанції. Коли хтось із фракції вважає свою позицію єдино вірною, я вважаю, що це неправильно. В будь-якому випадку намагаюся прислухатися до думки іншого.
— У пресі часто зустрічаються версії про те, що в «НУ» існує жорстка конкуренція за вплив на лідера. Як би ви могли все це прокоментувати?
— Я ніколи не скажу, що хтось має монополію на вплив. Ющенко зустрічається з десятками політиків. Я не маю підстав говорити про те, що він виробляє рекомендації або проекти рішень під впливом однієї чи двох осіб. Рішення, які приймаються, є продуктом дуже багатьох консультацій і дискусій.
— Чи є підстави говорити про певне змагання у верхах блоку за «доступ до тіла» вашого лідера, — як це випливає із слів пана Чорновола?
— Я таких речей не розумію, і мені їх слухати неприємно. Я ніколи не робив і не буду робити спроб «доступу до тіла». Вважаю, що моральні засади в людей є достатніми для того, щоб це не було для фракції предметом змагань. Ющенко зустрічається не тільки з керівниками партійних груп фракції, але й з окремими депутатами, і не тільки із середовища «Нашої України».
— Що ви думаєте з приводу ідеї законодавчих гарантій недоторканності главі держави після того, як він залишив свою посаду?
— Фракція не порушує цього питання.
— «Наша Україна» заявила про наміри провести 29 березня свій з’їзд депутатів усіх рівнів. Яка його мета, що планується обговорити, які документи прийняти?
— Не будемо випереджати події. 20% місць буде виділено для преси. Це не буде форум «Нашої України». Його проводить «Наша Україна», але туди запрошуються представники всіх тих сил, які сповідують ідеологію «Нашої України».
— Чи вирішуватиметься питання про стратегію «Нашої України» на президентські вибори?
— З’їзд проводиться для дискусії. В тому числі і для вироблення певних стратегічних речей. Ми дамо можливість людям висловити позицію і на основі цього прийматимемо рішення.
— Чи планується найближчим часом з’їзд ПРП?
— Так, у нас буде з’їзд, орієнтовно в травні або червні. Це плановий з’їзд. Ми хочемо бачити нову стратегію партії як на найближчу, так і на більш віддалену перспективу.
— Як щодо перевиборів голови партії?
— Якщо постане таке питання, то воно вирішуватиметься демократично .