— Ви вважаєте дії «НУ» завжди логічними та послідовними?
— Я б сказав, що вони не завжди прогнозовані. Адже «Наша Україна» не продукує тих системних криз, які спостерігає сьогодні суспільство. Зате є інші сили, яким вигідне утворення постійних конфліктів та криз. Вони, власне, час від часу підкидають різноманітні проекти, рішення, постанови, закони або й цілі реформи, аби дестабілізувати ситуацію в парламенті та суспільстві загалом. Як наслідок, найбільша парламентська фракція змушена моделювати ситуацію та реагувати на ці зміни, що, безумовно, вносить додаткові труднощі в нашу роботу. Тож не дивно, що в декого може складатися враження, ніби «Наша Україна» діє непослідовно. Хоча насправді це є наслідком тих обставин, у яких працює наша фракція.
— Свого часу, пригадується, закон про вибори на пропорційній основі був головною вимогою «нашеукраїнців» в обмін на вилучення із законопроекту змін до Конституції положення про вибори президента в парламенті. Сьогодні ж, коли компроміс із цього питання досягнуто, «пропорціоналка» перетворилася на «неприємну обставину» для «НУ». Де тут логіка?
— Ми підтримуємо прийняття пропорційного закону й брали активну участь у його обговоренні в режимі другого читання. Те, що наші депутати внесли багато поправок, не означає, що ми проти «пропорціоналки». «НУ» лише критикувала, з одного боку, процедуру, яку нам пропонували, а з другого — кон’юнктуру, яку намагаються створити. Найбільше турбує те, що необхідне для країни виборче законодавство стало заручником кон’юнктурної конституційної реформи, мета якої не у відновленні справедливого балансу всередині влади, а у збереженні при владі теперішніх кланів. Ось це і є погана обставина.
Що ж стосується положення про вибори глави держави, то ми виступали проти відбирання у виборців права обирати президента своєї країни. І це було головним завданням.
— Але цю мету вже, власне, досягнуто.
— Так. І тепер ми вважаємо, що робота над конституційними змінами може мати місце. Але при цьому ніхто не повинен робити вигляд, що всім усе ясно, обговорень жодних не потрібно, внесення поправок неможливе, а голосування за остаточний варіант змін до Конституції має відбуватися не постатейно, а в цілому, причому двома, а то й трьома руками... Ми — проти порушень процедури. А те, що ми будемо детально обговорювати запропоновані до Основного Закону зміни, ні в кого не викликає сумніву.
— Які плани «НУ» на весняний політичний сезон? Чого слід очікувати найближчим часом, окрім блокад та протестів?
— План у нас єдиний — змінити країну на краще. А це можна зробити лише після демократично проведених президентських виборів. Щоб досягти цієї мети, ми повинні забезпечити поточну демократичну процедуру, вивести з-під тиску незалежні ЗМІ та просто переконати багатьох людей в тому, що сьогоднішній режим доживає свої останні дні. Це головне завдання диктує нам тактику в той час, коли остання часто формується як відповідь на чергове намагання президентських сил у парламенті змінити ситуацію «під себе». Однак вирішення питання демократичних змін у країні, гадаю, далеко поза межами компетенції парламенту, в руках громадськості та простих людей, які втомилися від свавілля режиму як політичного, так і соціально-економічного.