Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Якщо нова влада застосує адмінресурс...

15 березня, 2005 - 00:00

Лідер Української народної партії Юрій Костенко попереджає про небезпеку штучного створення в Україні нової «партії влади». Коментуючи на прес-конференції в Дніпропетровську формування прихильниками Президента В. Ющенка Народного союзу «Наша Україна», він заявив, що хоча й не вірить після помаранчевої революції у відродження тоталітаризму, однак виступає проти всякої «компанійщини», знаючи з якими «перегинами на місцях» здатна працювати посткомуністична влада. «Якщо нова політична сила, — сказав Ю. Костенко, — почне застосовувати адмінресурс — спочатку в структурах державної влади, а потім до партії стануть заганяти вчителів і лікарів, то без сумніву цей процес закінчиться погано. Більше того, в тому випадкові, коли почнуть говорити, що це єдино правильна партія, то можна буде перекреслити все, що було напрацьоване націонал-демократами за останні 16 років, в тому числі і разом з В. Ющенком». «Це не справа влади, — зазначив лідер УНП, — вказувати виборцям за яку партію їм голосувати або до якого храму ходити молитися».

Пояснюючи, чому його партія не має наміру вливатися до Народного союзу «Наша Україна», керівник УНП зазначив, що в проекті програми, яка поширювалася на з’їзді нової партії, немає їхніх «традиційних пріоритетів». Передусім це стосується ідеології, на базі якої можливе таке об’єднання. Ідеологічно близькими до УНП Ю. Костенко вважає лише правих націонал-демократів із Народного руху України і УРП «Собор». У той же час діячів із колишньої ПРП він називає лібералами, а представників «Солідарності» і поготів лівоцентристами. «Якщо злити все це разом, — говорить Ю. Костенко, — існує загроза, що довіру виборців буде втрачено й вони не будуть голосувати за подібне політичне утворення».

Бентежить лідера УНП і те, що в програмних положеннях нової партії немає акценту на захист національного виробника. «У країнах Центральної Європи, — зазначає він, — вже вийшло так, що внаслідок ліберальної економічної політики на місцевих ринках панують транснаціональні корпорації». Українські підприємства, які споживають більше енергетичних ресурсів, на думку Ю. Костенка, конкуренції не витримають, а тому вони потребують преференцій, які й повинна забезпечити державна влада.

Ще одним важливим моментом, за словами лідера УНП, є український шлях до НАТО і ЄС. Україна, вважає він, лише тоді буде готова до об’єднання з цими структурами, коли «створить у себе європейські стандарти в економіці, соціальній сфері і правах людини». Чітко прописати подібні положення в програмі нової партії, на думку Ю. Костенка, абсолютно необхідно.

Переговори про зближення з іншими партіями сама УНП, нагадав її лідер, веде багато років, проте «говорити про об’єднання і сьогодні було б недоречним». Процес цей, як він вважає, отримає могутній імпульс пізніше, коли визначиться ключове питання у виборчому законодавстві, яке активно обговорюється в парламентських кулуарах. А саме, величина відсоткового бар’єра, подолавши який партії чи блоки зможуть потрапити до складу майбутньої Верховної Ради. «Нормальним» для партій Ю. Костенко вважає 4 — 5-відсотковий бар’єр, а для блоків — 6 — 8%. Чим вищими будуть бар’єри, говорить лідер УНП, тим «сильніше вони сприятимуть структуризації політичних сил і їх об’єднанню», цей простий і природний шлях, а не створення «партії влади», якраз і повинен визначити «нову конфігурацію сил в українській політиці».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: