За час, що минув після другого туру президентських виборів, Закарпаття уже декілька разів опинялось в епіцентрі резонансних чуток і скандальних повідомлень. У цьому переліку і так званий «ужгородський Беслан», і чутки про спроби самогубства керівництва області, і звинувачення в сепаратизмі. Кілька днів тому кандидат у президенти Віктор Ющенко на мітингу повідомив, що напередодні «Наша Україна» оголосила про припинення переговорів із владою саме через події на Закарпатті. «29 листопада на стадіоні «Авангард» було обеззброєно 30 злочинців із автоматами, рушницями... які, переодягнувшись у нашу форму, планували захопити школу в Ужгороді — з вимогою, щоб Кучма і ЦВК прийняли як ультиматум перемогу Ющенка. У разі невиконання обіцяли розстрілювати учнів. Це провокація...», — сказав тоді В.Ющенко. А вчора деякі опозиційні інтернет-ресурси поширили повідомлення Комітету національного порятунку в Закарпатській області, в якому із посиланням на «міліцейську довідку» стверджується про зв'язок керівництва області з кримінальним угрупованням. Як характеризує ситуацію в регіоні інша сторона — місцева влада? Про це — у коментарі голови Закарпатської облдержадміністрації Івана РІЗАКА.
— Як це не прикро, але останнім часом спостерігаються спроби спотвореного висвітлення ситуації в Закарпатті. Створюється враження, що за мету поставлено зобразити область як повністю некеровану й неконтрольовану, де панує безвладдя, економічний хаос, політична анархія, сепаратизм і розгул криміналітету. На жаль, загальний стан невизначеності та політичної кризи в країні є дуже сприятливим, аби знаходились люди, які в це вірять.
Можу впевнено й відповідально заявити, що все це — неправда. Не було в області ніяких спроб чи замахів на повторення трагічних бесланських подій. Немає ніякого розгулу криміналітету, політичних потрясінь і некерованих соціально-економічних процесів. Щодо чуток про якісь спроби самогубства чи втечі за кордон керівництва області, то тут взагалі коментувати нічого, бо це відверта провокація.
Насправді ж, і я в цьому абсолютно переконаний, закарпатці, як під час виборчої кампанії, так і в умовах нинішньої політичної кризи, продемонстрували для всієї держави зразок життєвої мудрості, громадянської свідомості, витримки, толерантності й законослухняності. З повною відповідальністю заявляю, що ні з боку «Нашої України» і Віктора Ющенка, ні з боку Віктора Януковича, ні тим більше зі сторони міжнародних спостерігачів до Закарпаття немає і не може бути жодних претензій щодо ходу голосування і об'єктивності результатів президентських виборів. Іншими словами, в області відсутня головна політична складова нинішньої суспільної кризи — підозра у фальсифікації виборів.
Так само немає нині в Закарпатті соціальних передумов для масових акцій невдоволення та громадської непокори населення. Як і під час виборів, так і зараз, в області нормально працюють усі сфери життєзабезпечення регіону, прибутково працює економіка, своєчасно виплачуються зарплати і пенсії, нормально виконується бюджет. Закарпаття — один із дуже небагатьох регіонів, де обласна і абсолютна більшість місцевих рад не пішли на прийняття необдуманих, поспішних та незаконних рішень щодо політичної ситуації чи територіальної відособленості, де вся еліта і вся громадськість рішуче відкинули навіть натяки на якусь автономію чи сепаратизм.
Усе це, а також позитив, якого вдалося досягти у розвитку області за два останні роки з допомогою Президента України, прем'єр-міністра, глави Адміністрації Президента, мабуть, дуже не до вподоби місцевим представникам опозиції. Нинішня закарпатська опозиція не користується тією підтримкою в населення краю, на яку вона розраховує. Це дуже переконливо показали президентські вибори. І навіть той невеликий відрив від свого конкурента, який отримав на Закарпатті Віктор Ющенко — аж ніяк не заслуга місцевих опозиціонерів.
А всі нинішні провокації і звинувачення обласної влади у «зв'язках із криміналітетом» мають одну єдину причину, про яку добре знають усі жителі краю і навіть загальнодержавні лідери «Нашої України»: закарпатська опозиція і її нинішні чільні лідери самі, разом зі своїм бізнесом, вийшли з кримінального середовища, заробили свої мільйони доларів переважно незаконним шляхом. Тому, хто б не здобув у майбутньому владу в державі, саме ця обставина завжди буде головною проблемою і дестабілізуючим фактором суспільного життя в регіоні.
Користуючись нагодою, хочу звернутись до журналістів загальнодержавних та місцевих ЗМІ з проханням не втрачати навіть у нинішній непростій ситуації почуття відповідальності та користуватись перевіреною інформацією, а не чутками і домислами.