Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Законодавчі «капкани»

Їхніми жертвами можуть стати близько одного мільйона виборців
11 лютого, 2006 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Близько 1 млн. українських виборців не зможуть проголосувати на виборах до Верховної Ради та місцевих рад через обмеження у виборчому законодавстві. Про це на прес-конференції в Дніпропетровську заявив голова правління Комітету виборців України Ігор Попов. За його словами, йдеться про членів виборчих комісій, спостерігачів і працівників правоохоронних органів, які у день виборів чергуватимуть на виборчих дільницях. «Для того, щоб проголосувати за місцем проживання, їм необхідно відкріпитися, однак цьому, — зауважив І. Попов, — перешкоджає законодавство». Особливо жорсткі обмеження стосуються членів виборчих комісій. «Якщо з міліцією й політичними партіями, — вважає голова КВУ, — можна було б домовитися про заміну їхніх представників і врегулювати ситуацію інструкцією ЦВК, то члени виборчих комісій взагалі не мають права покидати виборчі дільниці, оскільки вони відповідають за збереження бюлетенів, які отримують і здають під розписку». Таким чином, досить велика кількість виборців не зможе скористатися своїм виборчим правом, гарантованим Конституцією.

Про ваду в чинному законодавстві про вибори голова КВУ, за його словами, вже поінформував представників ЦВК і керівництво Верховної Ради. Сам І. Попов допускає декілька шляхів вирішення цієї проблеми на законодавчому рівні, аж до виготовлення «спеціальних відкріпних посвідчень», які дозволять членам комісій, спостерігачам і працівникам міліції проголосувати на дільницях за місцем їхнього чергування.

За словами І. Попова, в українському законодавстві про вибори він убачає ще низку «проколів». «Незрозумілим», наприклад, голова КВУ вважає порядок підрахунку бюлетенів голосування до Верховної Ради та місцевих рад. «Якщо рахувати бюлетені чітко згідно із законом, починаючи з Верховної Ради, — говорить І. Попов, — тоді бюлетені голосування до місцевих рад слід визнати «іншими предметами», що опинилися в урні, опечатувати їх і здавати під охорону. У такому разі підрахунок голосів може затягтися з усіма церемоніями на цілу добу. Крім того, протоколи голосування до кожної ради окремо голова комісії в супроводі міліціонера має доставити в різні місця, а без нього робота комісій буде паралізована.

Загрозу для повноцінної роботи виборчих комісій голова КВУ вбачає й ще з одного боку. «Як виявилося, — сказав І. Попов, — далеко не всі партії, навіть провідні на цих виборах, можуть виставити в достатній кількості своїх людей, щоб заповнити вакансії в дільничних виборчих комісіях». На його думку, багато партій досі декларували «дуте» членство. «Цю проблему, — нарікає І. Попов, — поки не хочуть помічати на місцях, посилаючись на небажання втручатися у вибори, й тому не виключено, що в багатьох виборчих комісіях буде «некомплект» членів.

У той же час, влада починає виявляти активність у роботі з виборцями. «У нашому розпорядженні, — сказав голова КВУ, — є відеоматеріали як влада Запоріжжя примушує «бюджетників» підтримувати «певну політичну силу». З цього приводу Комітет виборців України, заявив І. Попов, уже звернувся з листом до Президента Віктора Ющенка.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: