Запит на «народного месника» в суспільстві існує давно. Тривалий час у такому образі виступала Юлія Тимошенко. Але після ув’язнення для багатьох людей уявлення про її особу почало перетворюватися на своєрідний фантом, що «відокремився» від тіла конкретної людини. Якою якістю наповниться вакуум, що виник? Хто займе порожню нішу? Своєрідну «заявку» на «нового Кармалюка» зробив під час і після виборчих баталій кандидат по 132-му округу Аркадій Корнацький. У зв’язку з цим цікаво розібратися, хто насправді ця людина — народний обранець, в якого грубо «вкрали» перемогу на парламентських виборах, чи бізнесмен, який намагається зберегти й поліпшити свій бізнес за допомогою депутатського мандата? Відповідь на це запитання залежить від того, по який бік «барикад» стоїть опитуваний.
Аркадій Корнацький після силового захвату протоколів на 132-му виборчому окрузі з центром у Первомайську, на якому він балотувався («День» писав про це в № 201 від 6 листопада 2012 року), кілька разів виступав на українських телеканалах, зокрема був гостем програми українського відділення служби новин «Голосу Америки» «Час-time». Щоразу він виглядав як народний представник, що завзято бореться за правду, обстоює інтереси народу, а нинішня влада на всіх рівнях намагається його «ізолювати», тисне на його бізнес за допомогою податкової й змушує ставати своєрідним «народним месником».
— Корнацький виглядає як ущемлений, як людина, яку образила влада, яку обікрали, але не на ринку, та ще й з використанням «Беркута», — зазначає експерт центру соціологічних досліджень «Перспектива» Денис ЗАХАРОВ. — Звісно, в такому ключі йому варто підтримувати амплуа борця з несправедливістю, справжнього представника народу. Що він, відповідно, й робить. І це підкріплено підтримкою жителів 132-го округу. Але ситуація не така вже й добра, якщо ти знаєш, що саме цей округ у Миколаївській облдержадміністрації пустили на самоплив. Тобто не проводили жодних соціологічних досліджень, не вивчали громадську політичну думку. Та фактично влада нічого там не робила. А сподівалася на те, що за допомогою газифікації сіл і адміністративних методів забезпечить результат своєму ставленикові Травянку. Тим паче що він родом з Арбузінського району, що входить до 132-го округу. От на батьківщині його й підтримали, а решту — програно. А що було б, якби влада провела більш гідну кампанію? Ще не відомо, чим би все закінчилося. Отже, це просто стратегічний прорахунок протягом усієї кампанії, який потім вирішили виправити силовим методом за допомогою міліції й судів. І аж ніяк не на 100% заслуга Корнацького як захисника й представника народу.
— Мої особисті плани нерозривно пов’язані з продовженням боротьби, — говорить Аркадій КОРНАЦЬКИЙ. — Це водночас боротьба за звільнення Людмили Миколаївни Нікіткіної, за агрофірму Корнацьких і інтереси селян, які передали їй землю, за перемогу на виборах народних депутатів. Так склалося, що захист агрофірми й звільнення Людмили Миколаївни стали складовою частиною політичної боротьби. У «наїздах» влади на агрофірму, в абсолютно необгрунтованому арешті Нікіткіної юридична складова присутня виключно як репресивний інструментарій злочинців на державних посадах, як засіб досягнення ними своїх власних «шкурницьких» інтересів, тому протидія свавіллю безальтернативно стає боротьбою проти злочинного режиму. Ні я, й ніхто інший у подібній ситуації не переводить умисне захист своїх законних інтересів у «політичну» площину, це відбувається само собою, оскільки роль бандита, грабіжника, розбійника в нас грає державний апарат, уся система влади.
Після відомих, практично бойових подій в окружній виборчій комісії 132-го округу (а тоді двічі бійці «Беркута» за рішенням суду забирали сумку з протоколами для «потрібного» перерахунку) про цей округ у листопаді практично забули. Але через це бажання відстояти свою правду, свого кандидата у місцевих жителів не поменшало.
Громадська приймальня в Первомайську й виборчий штаб Аркадія Корнацького продовжують працювати й планувати свою роботу аж до березня наступного року. Орієнтовно на цей місяць призначені повторні вибори на п’яти округах.
— Поки не визначена дата перевиборів або переголосування, передвиборчий штаб дещо скорочено, зараз він працює у форматі громадської приймальні, — розповідає начальник виборчого штабу Аркадія Корнацького Ігор ПИЛИПЧУК. — Кілька людей постійно чергують у приміщенні штабу, ведуть прийом громадян, спілкуються з пресою. Паралельно йде аналіз проведеної під час виборів роботи, підбиття підсумків, розробка нової стратегії на випадок перевиборів, оскільки «повторна» кампанія, якщо вона відбудеться, відрізнятиметься від попередньої. Крім цього ведеться юридична робота, зараз готується звернення до Конституційного Суду, в якому громада вимагатиме роз’яснень до чинного закону про референдум. Мається на увазі можливість проведення місцевого референдуму про перевибори районної й міської рад, а також мера міста Первомайська. Як виявилося, в законі про референдум не прописані визначення й механізм проведення місцевих референдумів, тому у зверненні до Конституційного Суду мова йтиме про те, щоб зобов’язати Верховну Раду ухвалити відповідні поправки до закону, а саме прописати поняття й процедуру проведення місцевого референдуму. Також зараз триває активна медіа-кампанія.
Лідер Миколаївського обласного відділення «Фронт Змін» Вадим МЕРІКОВ відгукується про опозиціонера так: «Аркадій Корнацький — високопрофесійний юрист, успішний бізнесмен, людина слова. Підприємства, засновником яких є Аркадій Олексійович, завжди успішно працювали, платили податки, несли соціальну відповідальність. Він хороший господар, законослухняний громадянин, чесна і порядна людина. Саме тому він став єдиним кандидатом від об’єднаної опозиції «Батьківщина», і народ проголосував за нього на виборах до Верховної Ради. Корнацький — завзятий борець за правду і переконаний противник будь-якого беззаконня. Окрім цього він справжній лідер і харизматична особа, тому люди продовжують підтримувати Аркадія Олексійовича».
Люди, які проводили виборчу кампанію в штабі Віталія Травянка (головного конкурента Корнацького), провладного кандидата по 132 округу, мають іншу думку, хоча висловлюють її неактивно. Вони вважають, що Аркадій Корнацький — один з десятків успішних у діловому сенсі людей, який хоче підсилити свої позиції як у бізнесі, так і в політиці, аби знову ж таки забезпечити стабільність бізнесу.
— Якщо говорити про настрої людей, які проживають в окрузі, то їх можна розділити на два табори, — зауважує Денис Захаров. — Перші (і таких більшість) вже забули про минулі вибори. За місяць їхнє життя пішло за звичним розкладом, жодних істотних змін не сталося. Другі — готові боротися за результат Корнацького. Вони готові хоч зараз вийти на першотравневий майдан, висловити свій протест у найактивнішій формі. Зрозуміло, що це саме ті люди, які блокували окружком під час штурму «Беркута», вони не давали винести протоколи, стаючи живою стіною. Тоді на площі перед міськвиконкомом Первомайська було близько 300 осіб. Думаю, що зараз у більшості не залишилось таких радикальних настроїв.
— На запитання, чи «відповідає Аркадій Корнацький образу народного месника?», варто відповідати, виходячи з двох позицій, — зауважує миколаївський соціолог, яка вивчала настрої людей на території 132 виборчого округу в Первомайську,Ірина ВАСЬКІВ. — У людей на півночі Миколаївської області, які голосували за Корнацького, просто силоміць забрали перемогу. Кожен житель Первомайська і найближчих районів, хто підтримав Корнацького, вважає, що цей кандидат і є втіленням того ідеального борця за свободу, здатного обстоювати інтереси простих мешканців. Він грамотна, досвідчена, успішна в бізнесі людина. Він готовий обстоювати інтереси своїх виборців до кінця. Звичайно, з позиції опозиційних жителів півночі Миколаївської області, йому хіба що коси не вистачає. Але якщо подивитись на нього з іншого боку — ця людина просто добре вписалася в ту нішу, яка була. Нішу людини, в якої є фінансові можливості протистояти діючій владі, є відповідне бажання боротися, людини з сильною волею і певним запасом терпіння та рішучості. Не було б у нього хоча б однієї з цих складових, тоді про «народного захисника, месника» в особі Корнацького ви б у мене ніколи й не запитали. Отже, власне, його місце міг би посісти будь-хто, з таким самим набором відповідностей суспільному запиту.
А відносно того, хто зміг би скласти конкуренцію Корнацькому на перевиборах, експерт громадської організації «Центр аналітичних досліджень» Андрій CEНЧEНКO висловився так: «Існує досить висока вірогідність того, що влада відправить на цей округ воювати з опальним аграрієм губернатора Микoлaївcькoї області Миколу Kpyглoвa, який є одним з небагатьох представників ПР Микoлaївcькoї області, що мають хоч якісь шанси перемогти. Звичайно, не виключено, що в 132 окрузі може з’явитися і який-небудь «регіонал-варяг», але влада має розуміти, що він має бути абсолютно нейтральним і з великим фінансовим ресурсом».
ДОВІДКА «Дня»
Аркадій КОРНАЦЬКИЙ народився 1953 року в селі Чаусово-2 Первомайського району Миколаївської області. З 1974 по 1980 рр. навчався в Університеті дружби народів ім. П. Лумумби в Москві на факультеті економіки та права. Здобув освіту за спеціальністю «Міжнародне право» (кваліфікація — юрист) і «Перекладач англійської мови». У 1980-1988 рр. працював на підприємствах Москви та Московської області на юридичних посадах. З 1989 року — співзасновник і голова господарських товариств (Москва і Московська область). 1994—1998 рр. — віце-президент регіональної торговельно-промислової палати в Московській області. 1998—2004 рр. — президент регіональної торговельно-промислової палати в Московській області. З 2001 року є співзасновником і головою господарських товариств в Україні. Змінив російське громадянство на українське і переїхав з Москви до України з метою взяти участь у розвитку українського села і сільського господарства. 2007 рік — радник глави Секретаріату Президента України. 2007—2008 рр. — в.о. заступника голови Миколаївської облдержадміністрації з питань АПК. З 2008 року — голова громадської організації «Селянський фронт». Судимості не має. До кримінальної відповідальності не притягався. Безпартійний. Одружений. Має чотирьох дітей.