В Україні створено Громадянський форум «Об’єднаймо Україну», лідером якого обрано першого Президента України Леоніда Кравчука, який ініціював створення організації ще в липні. Ухвалу, яка остаточно оформила ініціативу Л. Кравчука, було прийнято на установчому з’їзді форуму, який відбувся в суботу в Києві.
Вже сама назва новоствореної організації говорить про те, що головною її метою є об’єднання. Причому, як випливає зі звернення до народу України, прийнятого за підсумками з’їзду, — об’єднання як політичних еліт, так і суспільства, розколотого минулими президентськими виборами. «Атмосфера ворожості та політичного протистояння в Україні не минула із завершенням виборів Президента, в країні продовжує тліти вогонь суспільного розбрату», — говориться в зверненні. У зв’язку з цим учасники з’їзду вважають за потрібне «об’єднати сили всього суспільства навколо тих цінностей, які поділяє більшість громадян України на сході й на заході, знайти мужність поступитися частиною тих вимог, які ще не знайшли загальнонаціонального компромісу». У зверненні також йдеться про те, що «відповідальній політичній еліті потрібно відмовитися від використання політичних технологій, побудованих на «пошукові ворога», і негайно перейти до стратегій об’єднавчого характеру».
Також, за словами глави Київської міської організації Лариси Скорик, одним із найголовніших завдань форуму «Об’єднаймо Україну!» повинен стати жорсткий контроль над діяльністю виконавчої влади. Сьогодні, на її думку, питання збереження державного суверенітету стоїть як ніколи гостро. І лише згуртування всіх здорових політичних і суспільних сил спроможне протистояти поступовій втраті української державності і перетворенню нашої держави на одне з напівколоніальних утворень.
Політичні еліти на форумі було репрезентовано, в основному, лідерами, які заснували нову організацію. Вони ж — представники частини опозиційних сил із табору колишньої влади. Переважно — фігури політично вразливі, тому їх прагнення потрапити «під парасольку» Л. Кравчука цілком зрозуміле. Вже зараз політичній силі, яку може очолити перший президент, пророкують впевнене подолання 3%-ого бар’єру. Так на з’їзді були помічені члени «Трудової України» Олександра Кужель, Володимир Сивкович, Микола Княжицький та Дмитро Табачник, народний депутат Віктор Мусіяка (фракція «Уперед, Україно!»), заступник глави СДПУ(О) Михайло Папієв, голова Всеукраїнського громадського об’єднання міжнаціонального взаєморозуміння «Новий світ» Лариса Скорик. Засновниками форуму також були оголошені голова Луганської облради Віктор Тихонов, колишній глава Одеської обладміністрації Сергій Гриневецький, колишній глава Харківської обладміністрації, лідер партії «Нова демократія» Євген Кушнарьов. Однак на з’їзді їх не було.
Незважаючи на те, що з’їзд заснував громадську організацію, його атмосфера мало чим відрізнялася від партійних зборів. Можливо, тому, що засновниками форуму стали все ж таки політики. Чи тому, що напередодні парламентських виборів збори під будь-яким брендом представників політичних партій неминуче наштовхують на думку про можливе створення передвиборного блоку. Останнє, проте, лідер форуму Л. Кравчук заперечує. «Форум створюється не під вибори, а як постійно діюча громадська організація», — заявив він на прес-конференції після з’їзду. Л. Кравчук підкреслив, що форум є громадською організацією, а, згідно із законом про вибори, в парламентських виборах беруть участь політичні партії і створені з них блоки, зазначивши при цьому, що коли партії, які «представляють себе в форумі, приймуть ухвалу створити блок, то це буде саме блок партій, а не форуму». Раніше в інтерв’ю «Дню» перший Президент прямо сказав про те, що в нинішній ситуації вважає за доцільне створення Блоку Кравчука (назва поки що умовна).
Коментуючи ситуацію у владі, Кравчук висловив надію на поліпшення, але підкреслив, що Президентові потрібно прибрати зі своєї команди людей, які отримали свої посади за революційні заслуги. «Я гадаю, Президентові потрібно було зібрати їх ще після революції і сказати, що ваші заслуги перед революцією буде оцінено, але зараз відійдіть, тому що ви не з цієї справи», — сказав він.
З подачі виступаючих на з’їзді О. Кужель та Л. Скорик, форум прийняв ще два звернення — до Президента і генпрокурора. У першому учасники зборів вимагають від глави держави не допустити до складу нового Кабінету Міністрів непрофесіоналів і людей, підозрюваних у корупції. У документі не названо конкретних прізвищ, однак у вищезгаданих виступах звучала критика на адресу міністра культури Оксани Білозір, міністра охорони здоров’я Миколи Поліщука та міністра внутрішніх справ Юрія Луценка.
Лариса Скорик ініціювала звернення до Генерального прокурора з пропозицією порушити кримінальну справу проти Юрія Луценка, мотивуючи це тим, що внаслідок виконання міністром усної вказівки Президента про ліквідацію ДАІ, в Україні вдвічі зросла кількість ДТП і загинуло 5000 осіб. У разі невиконання цих вимог учасники форуму попередили, що «ініціюватимуть акції громадянського протесту проти осіб, які своїми діями чи бездіяльністю сприяли репресіям, корупційному розкраданню країни і злочинному непрофесіоналізмові».
Симптоматичним у світлі нової політичної якості колишньої соратниці Президента Юлії Тимошенко, стала поява на форумі лідера фракції БЮТ Олега Білоруса. В інтерв’ю журналістам він сказав, що був присутній на форумі не як представник своєї партії, а як гість і старий товариш Леоніда Кравчука. І хоча, за його словами, ні БЮТ, ні партія «Батьківщина» зараз не мають намірів вступити в форум, однопартійці, доручили Білорусу подивитися, ознайомитися з документами, послухати виступи. У той же час присутній на з’їзді соціал-демократ Михайло Добкін твердив, що бютівці присутні в форумі на рівні регіональних організацій.
КОМЕНТАРI
Кореспондент «Дня» також поспілкувався з учасниками з’їзду, які репрезентують ті регіони України, які ставить собі за мету об’єднати нова громадянська ініціатива.
Ігор БАЛИНСЬКИЙ, політолог, викладач факультету журналістики Львівського національного університету:
— Як ви оцінюєте перспективи новоствореної організації?
— На мою думку, це один із найцікавіших і системних проектів, які пропонує на сьогодні українська опозиція. Тому що існуючі партійні чи громадські структури, які заявили про свою опозиційність, здебільшого не дотримуються навіть основних елементарних антуражів, які би мали супроводжувати опозиційність. І нещодавнє підписання дивного меморандуму (між Партією регіонів і Президентом Ющенко — Ред. ) це підтверджує. Партія регіонів завжди вважалася регіональним проектом. І її лідер, програвши вибори, так і не піднявся до статусу загальнонаціонального лідера. А існуюча ліва опозиція сьогодні не запитана в суспільстві. Тим більше, що фактично вона уособлюється Компартією.
Партії ж, які підтримують форум, фактично представляють усю Україну. І не зважаючи на те, чи матиме цей проект політичне майбутнє, якщо вони збережуть його навіть у формі громадської організації, це в принципі є перша спроба сформувати системну опозицію за усіма рівнями — широке регіональне представництво, авторитетність, харизматичність і наявність певного плану дій.
Катерина ВОЛКОВА, голова Кримської регіональної організації форуму, член СДПУ(О):
— Що, на вашу думку, може об’єднати зараз людей в Україні? Тут, на з’їзді, звучало багато критики щодо чинної влади. Критика в цьому випадкові — це об’єднувальний мотив?
— Безперечно, ні. Я далека від думки, що критика сама собою може привести до позитивного результату. Цим інструментом потрібно ще вміти користуватися, щоб, критикуючи, не принизити гідність партнера, щоб цю критику висловити, передусім, як побажання і дати імпульс до подальшого вдосконалення та розвитку.
Об’єднання українців — і суспільства, і політичних сил, — має відбуватися на глобальному розумінні того, що, незалежно від того, латиш ти чи росіянин за національністю, ти передусім — громадянин України, Людина. У будь-якому документі світового масштабу головна цінність — це людське життя. Багатство України — в її людях. І в їхньому прагненні зробити свою країну дійсно багатою, залишити її квітучою для своїх дітей і нащадків. Ця ідея Форуму для мене найголовніша. І я намагатимуся робити все, що в моїх силах, щоб у Криму — в цьому дуже складному регіоні — був мир. І в усій Україні. Не потрібно зараз розпалювати питання мови, конфесій, Заходу і Сходу… У нас можуть бути різні симпатії і антипатії, але є головне — державний інтерес.
— А чи не вважаєте ви, що громадські ініціативи повинні все ж таки виходити від громадськості, а не від політиків?
— Мені б хотілося, щоб створення цього Форуму не перетворилося на політичну ініціативу. І гарантом цього, на мій погляд, повинен виступити ініціатор створення Леонід Кравчук. Скажу вам відверто: якби цей Форум очолив інший політик, то, мабуть, я б не погодилася брати в ньому участь, а тим більше — очолити регіональну організацію. Леонід Макарович — це дуже мужній політик. Він стояв біля джерел української незалежності. Він також показав приклад зречення влади і передачі влади мирним шляхом. Хто з сьогоднішніх політиків здатний на таке? Для мене він — дуже авторитетна людина. Він — мудрий лідер.