Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

9 жовтня, 2003 - 00:00

Олександр РЯБЧЕНКО, доктор економічних наук, директор Міжнародного інституту приватизації, управління власністю й інвестицій:

— На мій погляд, ситуація з подвійним продажем акцій Центрального ГЗКу не має прямого відношення до українського фондового ринку. Хоча б тому, що сам фондовий ринок не настільки розвинений, щоб виконувати функції оцінювання реальної вартості акцій, за оцінкою капіталізації підприємств. Інакше кажучи, вартість акцій на фондовому ринку не є характеристикою того, що з підприємством відбувається, й операції, які здійснюються з пакетами акцій, не мають відношення до торгівлі на фондових біржах. Події навколо ЦГЗКу ближче стоять до «битв» великих фінансово-промислових груп, чим, власне, до фондового ринку. Тут вони виявилися у вигляді скандального продажу акцій, у другому місці це можуть бути судові спори і непроведення конкурсів з приватизації, у третьому — суди стосовно зборів акціонерів, що відбулися і дій реєстратора. Це ланки одного ланцюга. Йде боротьба без правил, а наше законодавство, на жаль, недосконале, оскільки дозволяє її вести.

Спостерігаючи найжорстокішу боротьбу навколо якихось об’єктів, держава має сама приймати рішення щодо продажу акцій. Держава не може бути стороннім спостерігачем — це її обов’язок у таких конфліктах. Суди прийматимуть рішення, а держава має знайти такий спосіб розпорядження своїм пакетом, який нормалізує ситуацію на ринку. Можливо, є сенс виставити на конкурс контрольний чи блокуючий пакет акцій — нехай претенденти конкурують без обмежень, називаючи найбільшу ціну. Тоді й державі буде вигода, й підприємство прозоро отримає переможця без всякої «підкилимової» боротьби, в якій важко розібратися, хто правий і хто винен.

Газета: 
Рубрика: