Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Життя після смерті

КС прийняв перше після «кризового застою» рішення
21 червня, 2007 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Шалька терезів Феміди після кризового застою потихеньку приходить у рух. Конституційний Суд днями прийняв кілька рішень щодо діяльності політичних партій, а в п’ятницю члени цього єдиного в країні органу конституційної юрисдикції спробують обрати собі нового голову. Коаліція ж сподівається, що КС дасть відповідь на її подання щодо відповідності Основному Закону третього указу Президента про дострокове припинення повноважень Ради п’ятого скликання. Однак, враховуючи минулу «оперативність» КС у розгляді важливих політичних питань, сподіватися на те, що до липня коаліціянти отримають тлумачення третього указу, не доводиться. А 16 липня КС у повному складі відправиться в літню відпуску.

Для того, щоб створити політичну партію, необхідно довести, що її не фінансують органи державної влади, доброчинні й релігійні організації, іноземці або ж анонімні спонсори. А також зібрати підписи не менше десяти тисяч громадян. Ці пункти Закону «Про політичні партії в Україні» відповідають Конституції. Таке рішення прийняв недавно Конституційний Суд, який розглянув подання 70 депутатів, направлене ще три роки тому. Парламентарії вважали, що закон значно обмежує права на реєстрацію політичних партій. Але люди в малинових мантіях більшість оскаржених положень визнали конституційними. За винятком, щоправда, одного: відтепер в АРК, щоб створити партію, не потрібно збирати підписи громадян на більшій частині півострова.

А з 16 липня, у розпал передвиборної боротьби, КС у повному складі піде у відпуску. Про це повідомив виконуючий обов’язки голови КС Валерій Пшеничний. За його словами, це звичайна практика — щоб уникнути ситуацій, коли через відсутність кількох суддів немає кворуму для проведення засідань. Крім того, Пшеничний повідомив, що він і Сюзанна Станік нині у відпустці тому звільняти їх не можна. Раніше цих трьох суддів (також Володимира Іващенка) за порушення присяги позбавив посади Президент. Тексти відповідних указів розміщені на офіційному сайті глави держави.

Тим часом великі надії на КС покладають у таборі коаліції, 55 членів якої за допомогою Феміди збираються перевірити, чи відповідає третій указ Президента про розпуск ВР не тільки духу, але й букві Основного Закону. Опозиціонери називають ініціативу депутатів від більшості не інакше як спробою зірвати домовленості глави держави, прем’єра й спікера про необхідність проведення виборів 30 вересня (так вважає, зокрема, лідер нашоукраїнців В’ячеслав Кириленко). А ось спікер Олександр Мороз міркує по-іншому. Він вважає цю ініціативу коаліціянтів логічною, а питання проведення дострокових виборів наприкінці вересня — «дискусійним».

Своє слово щодо свіжого подання коаліціянтів у КС сказав і прем’єр. Віктор Янукович вважає нормальною практикою звернення депутатів у Конституційний Суд загалом, і щодо конституційності третього указу Президента зокрема. «Ми не бачимо тут нічого поганого. Важливо, щоб ми у своєму житті відчували, що Україна живе за Конституцією. І будь-яка посадова особа, яка несе відповідальність за свої дії, повинна завжди пам’ятати, що закон для всіх однаковий», — заявив прем’єр.

Політолог Кость Бондаренко, коментуючи подання коаліції в КС, іронізує: «Таке враження, що в Україні починається чергова серія мультсеріалу «Мисливці за привидами». У нас нібито не діє КС, нібито розпущена Рада, але недіюча ВР звертається в недіючий КС, щоб той прокоментував указ Президента. У нас політика зведена до рівня жорсткого маразму».

Однак, судячи з усього, спалаху протистояння через нове подання в КС коаліціянтів не буде, оскільки нині в КС розгляди щодо першого та другого указів Президента про розпуск ВР припинені. Про це на брифінгу повідомив суддя Андрій Стрижак: «Конституційний Суд розглядає тільки діючі укази», — заявив суддя, додавши при цьому, що не може повідомити нічого конкретного щодо третього указу, оскільки «це подання тільки зареєстроване».

ПРЯМА МОВА

Віктор ЮЩЕНКО , Президент:

— Мою різку стурбованість викликає ситуація, яка склалася в Конституційному Суді України. Суд паралізований і деморалізований. Як гарант Конституції я категорично не приймаю такого становища справ. Я неодноразово називав принципами роботи КС його орієнтацію виключно на Конституцію, нейтралітет у політиці й прийняття компетентних рішень, які гарантують верховенство Конституції. Безпрецедентна невизначеність Суду підірвала його авторитет і піддала сумнівам компетентність деяких його членів, на яких пала підозра в масштабній корупції. Неодноразово я підкреслював три непорушні принципи його роботи. Перше. Суд зобов’язаний діяти виключно в рамках Конституції України. Друге. Він повинен бути поза політикою. Третє. Він повинен приймати компетентні рішення, які гарантують верховенство Основного Закону. Я звертаюся до всіх політичних сил із категоричною вимогою припинити тиск на Конституційний Суд.

Джерело — офіційний сайт глави держави

Наталія РОМАШОВА
Газета: 
Рубрика: