«Цікавинки» були в іншому. НДП, як і всі інші партії, активно готується до парламентських виборів 2002 року. Причому партія заявляє, що хоче бути ядром усіх демократичних сил, закликає всіх інших об’єднатися навколо Президента й заявляє про готовність стати не «партією біля влади», а «правлячою партією», як про це говорив у своїй доповіді Пустовойтенко. За його словами, всеукраїнське об’єднання демократичних сил «Злагода», в якому провідну роль вiдiграє НДП, могло б зіграти на наступних парламентських виборах роль, подібну ролі російського «Единства» на виборах 1999-го. «Единство» (або «Медведь», як його охрестила преса) було сильне саме своїм адміністративним ресурсом, його називали «партією губернаторів» і «партією влади»... На минулих парламентських виборах НДП і справді могла нагадувати російське «Единство», однак ледве подолала 5-відсотковий бар’єр, пережила розкол, а після торішніх президентських виборів та відставки Пустовойтенка з посади прем’єр-міністра — і значний відтік якраз саме цього «адмінресурсу» та значене скорочення парламентської фракції до 20 членів. Звичайно, серед членів НДП — і голова Верховної Ради Іван Плющ, і координатор більшості Олександр Карпов, і представник Президента в парламенті Роман Безсмертний, і заступник київського мера Толстоухов... Відмінність ситуації від російської, пожартував Пустовойтенко перед пресою, в тому, що в Росії багато «ведмедів», в Україні їх немає.
Напередодні свого з’їзду НДП підписала декларацію про стратегічне партнерство з Партією промисловців і підприємців України. Вже на з’їзді було підписано схожу декларацію з Демократичною партією. Пустовойтенко при цьому заявив, що НДП і ДемПУ — «партії, які не можуть не об’єднатися в одну». Саме на такого роду об’єднання НДП і розраховує, як відповів Пустовойтенко на запитання «Дня». При цьому для тих, хто може приєднатися, з’їзд залишив 10 місць у політраді НДП. За словами голови ДемПУ Ганни Антоньєвої, декларація про партнерство з НДП — це завершення об’єднавчого процесу, який розпочався знизу. Втім поки що йшлося про об’єднання з НДП партій, які навряд чи мали можливість пройти до парламенту самостійно.
Як повідомив пресі Пустовойтенко, зараз тривають переговори про підписання подібних документів з Міжрегіональним блоком реформ, Аграрною партією, Республікансько-Християнською партією, а також об’єднанням Партія регіонального відродження — «Трудова солідарність України». Пустовойтенко говорив і про бажання домовитися з «Трудовою Україною», а також із Соціал-демократичною партією (об’єднаною). До того ж, за його словами, про бажання співпрацювати заявив голова Українського народного руху Юрій Костенко (який, нагадаємо, поки що не дав відповіді на пропозицію приєднатися до блоку НРУ—НРН—КУН, пославшись на необхідність проведення консультацій з партією «Батьківщина»). Олександр Лавринович, член фракції НРУ (Рух Удовенка) сказав «Дню» з цього приводу «Це — їхнє рішення, їхнє бажання. Очевидно, в них були якісь консультації». НРУ, за словами Лавриновича, над самою ідеєю співпраці з НДП не думав. На з’їзді НДП, до речі, були присутні і Костенко, і голова «Солідарності» Петро Порошенко.
Втім, як вважає Пустовойтенко, реальне блокування напередодні виборів і підготовка єдиного списку кандидатів із цими партіями проходитимуть непросто. Хоча він і обіцяє, що НДП поводитиме себе «толерантно» щодо інших партій.
Київський голова Олександр Омельченко, до речі, був серед тих, хто закликав демократичні сили об’єднатися навколо НДП — хоча про свій вступ до цієї партії не казав.
НДП розраховує на впевнену перемогу на нових парламентських виборах. Партія, як заявив Пустовойтенко у виступі на з’їзді, має для цього всі реальні можливості. Сьогодні НДП виступає, як на запитання «Дня» відповів Олександр Карпов, за вибори на базі пропорційної системи (що прописано в програмі партії), або ж у крайньому разі — за збереження змішаної системи. Мажоритарній системі НДП каже «ні». Одночасно, за словами Карпова, партія виступає за зниження існуючого «порогу» в 5%. Бо його існування може тільки знищити чимало партій. До речі, Президент Кучма вже наголошував на тому, що він — за пропорційну систему за умови встановлення двопалатного парламенту. І проти зменшення 5%-го бар’єру. Серйозна партія, як вважає Толстоухов, «повинна долати будь-які пороги — і дніпровські, і парламентські». НДП виступає й за ухвалення законопроекту, згідно з яким депутат, обраний за партійним списком, виходячи зі складу фракції, мусить скласти депутатські повноваження.
Стосовно ставлення НДП до уряду Пустовойтенко заявив на прес- конференції, що «ми весь час були й будемо союзником уряду», що НДП завжди готова «підставити своє плече». Але в той же час не повинно бути тем, закритих для критики. Зобов’язань щодо стовідсоткової підтримки уряду фракція НДП ніколи не брала, сказав Карпов, і «одобрямсу не буде». Треба просто розглядати конкретні кроки, конкретні позиції.
У той же час Пустовойтенко у своєму виступі наполягав на радикальній корекції політики уряду, оскільки за перший рік він не досяг ні реформ, ні добробуту, втратив керівництво економікою, не має узгодженої позиції з принципових питань, провалив стратегічні напрямки співробітництва з Росією та Заходом.
Одна з резолюцій з’їзду наполягала на імплементації результатів квітневого референдуму — в той же час голова Верховної Ради Іван Плющ обережно зазначив, що, напевно, на цій сесії питання ще вирішене не буде. Питання про двопалатний парламент, на його думку, потребує серйозних змін у Конституції. Хоча в цілому він не сумнівається в ухваленні парламентом президентських законопроектів із цього приводу.
Всі необхідні атрибути серйозного з’їзду серйозної партії — металошукачі при вході, привітання від Президента, велика кількість делегатів, серед яких дуже мало молоді — були витримані. Наче ніщо зовні й не вказувало на те, що НДП пережила непростий період своєї історії, і партії, незважаючи на велику кількість своїх членів (близько 103 тисяч), ще потрібно буде довести, що вона дійсно спроможна стати дійсно «народною партією», що декларувалося на з’їзді... «Ми ніколи не відкидали можливості укласти угоду про спільні й скоординовані дії з НДП. На рівні парламентських фракцій «Трудової України» та НДП уже давно намітилася спільна платформа, їхні політичні пріоритети майже завжди співпадають. Якщо наша партія й намітить собі перспективу партнерства, то НДП, без сумніву — це один з реальних учасників такого союзу», — таким був коментар для «Дня» лідера депутатської групи «Трудової України» Ігоря Шарова.