Секретар Ради національної безпеки й оборони, екс- глава Служби безпеки України Володимир Радченко назвав «неприйнятним для офіцера СБУ» вчинок генерал-майора Валерія Кравченка, який відмовився підкоритися наказу та повернутися до Києва із закордонного відрядження, де він виконував функції офіцера безпеки посольства України в Німеччині. «Політичний підтекст, що супроводжує цю подію, створений штучно, насправді він має побутовий ґрунт», — наголосив В. Радченко в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна». Зі слів секретаря РНБО, приблизно за два тижні до своєї заяви В. Кравченко зателефонував йому з Німеччини і сказав, що в нього «був конфлікт із начальником президентської охорони, коли він перебував у Баден-Бадені, і його відкликають до Києва». При цьому він скаржився, що не зробив ремонт у своїй київській квартирі, яку він як «афганець» отримав напередодні від’їзду до закордонного відрядження, на це, мовляв, не вистачає коштів, і він хотів би, щоб йому дали можливість ще рік попрацювати в Берліні. При цьому В. Радченко зазначив, що «жодних розмов про те, що він має якісь політичні претензії, що його хтось примушує за кимсь стежити, не було — тільки побутові мотиви». Зі слів В. Радченка, звістку про вчинок В. Кравченка він сприйняв «дуже болісно», оскільки знає його особисто і, перебуваючи на посаді голови СБУ, підписував відповідні документи на його відрядження до Берліна. В. Радченко відзначив, що питання заміни кадрів — це питання службового порядку: «триває звичайний процес ротації, і в цьому немає нічого страшного». «Офіцери СБУ — люди військові: є наказ — його потрібно виконувати», — сказав екс-глава СБУ. «Я сподіваюся, що він (В. Кравченко. — Ред. ) не забуде, що таке офіцерська честь і виконає те, що задекларував в своєму інтерв’ю — не перейде на іншу сторону. На сьогодні я би назвав це ганебним, безглуздим вчинком. А якщо він почне викривати таємниці і т.д. — це буде зрада», — зазначив В. Радченко.
Нагадаємо, що 18 — 19 лютого генерал зовнішньої розвідки України, радник українського посольства в Німеччині В. Кравченко виступив на радіо «Німецька хвиля» та заявив, що має в своєму розпорядженні матеріали про політичне стеження за опозицією, санкціоноване владою. У СБУ заяви В. Кравченка назвали абсурдними. Генпрокуратура України повідомила, що досі не отримувала жодних документів від В. Кравченка, але «готова розглянути у встановленому законом порядку всі документи, які до неї надійдуть». Президент Л. Кучма цілком відкинув обвинувачення генерала.
Тим часом посольство України в Німеччині поінформувало німецьку сторону про припинення повноважень генерала Валерія Кравченка, який був радником українського посольства в Берліні. Як повідомив учора на брифінгу керівник прес-служби МЗС Маркіян Лубківський, надіслали відповідну ноту і в цей час В. Кравченко перебуває в Німеччині як приватна особа. М. Лубківський повідомив, що повноваження В. Кравченка припинено в зв’язку з порушенням законодавства України про працю та внутрішнього розпорядку посольства. Представник МЗС також повідомив, що українська сторона проінформувала МЗС Німеччини, що В. Кравченко не прибув до Києва, і просила надати інформацію про його місцеперебування в Німеччині. Насамперед, у зв’язку з тим, що у В. Кравченка залишилися майнові зобов’язання перед Україною. Зокрема, він користується мобільним телефоном і автомобілем посольства. «Оскільки В. Кравченко згідно із законом про дипломатичну службу має невиконані правові фінансові зобов’язання перед державою, МЗС і посольство України вживають невідкладних заходів із метою урегулювання ситуації відповідно до законодавства України, законодавства ФРН і норм міжнародного права», — сказав М. Лубківський. За інформацією з дипломатичних кіл, німецька сторона поки що не висловила свого ставлення до ситуації. Консультації тривають.