Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Безпека починається зі стратегії

Євген МАРЧУК: «Потрібно мати хоча б десяток логічно пов’язаних послідовних кроків, а не гасла і заклики»
6 квітня, 2017 - 19:32
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

В четвер розпочав роботу X Київський безпековий форум, який проводить Фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну». На заході зібрались понад 600 міжнародних та українських лідерів, представників політичних, ділових та громадських кіл із різних країн. Мета: обговорення глобальної безпекової тенденції та виклики в сучасних міжнародних відносинах. Захід проводиться за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні, Фонду Маршалла, Фонду Віктора Пінчука та Королівського інституту міжнародних відносин (Великобританія) Chatham House.

Президент Петро Порошенко заявив: «Україна потребує свого власного «плану Маршалла», котрий одного разу допоміг відбудувати Європу з попелу. Цей новий план підтвердить, що друзі з Україною». Після того як Президент завершив свою промову і відкрив захід, перед аудиторією виступили прем’єр-міністр України Володимир Гройсман та прем’єр-міністри країн Балтії.

«Ми впевнені у тому, що дії Росії чітко суперечать Мінським угодам і аж ніяк не сприяють врегулюванню конфлікту, — сказав на відкритті форуму прем’єр-міністр Латвії Маріс Кучінскіс. — Латвія, так само як і міжнародна спільнота, засуджує російську агресію, ми підтримуємо територіальну цілісність та суверенність України». Прем’єри держав Балтії стверджують, що їх навчила історія, коли дві великі агресивні держави вирішували долю їхніх країн. Одностайні вони і в тому, що Україні необхідно надавати максимальну допомогу, як у боротьбі з агресором так і в питаннях боротьби з корупцією.

БЕЗПЕКОВИЙ ФОРУМ ВІДКРИВ ПРЕЗИДЕНТ, ДЛЯ ЯКОГО ОСОБЛИВО ПРИЄМНОЮ БУЛА ЗВІСТКА ПРО НАДАНИЙ УКРАЇНІ БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ

Надихнув присутніх екс-прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який звернувся до західних партнерів за допомогою в плані постачання в Україну зброї, адже саме ми перебуваємо на обороні Європи, і запропонував змінити формат НАТО на НАТО-плюс, тобто «НАТО і Україна». Згадав Яценюк і 2008 рік, коли Україна і Грузія не отримали згоди на участь у Плані дій щодо членства в НАТО. Зрештою, того ж року Росія напала на Грузію, а вже через шість років — і на Україну. Однак залишається питання і до нинішньої влади, яка так і не прописала в законодавстві вступ до НАТО, як кінцеву мету.

До речі, Президент перервав виступ екс-прем’єра заради оголошення приємної звістки — отримання Україною безвізу з Євросоюзом. Модератор Форуму ведучий BBC із Великої Британії Девід Ідс пожартував, що після Brexit йому доведеться думати про візи в ЄС, в той час як в Україні це питання вже вирішено. Присутні сприйняли цю звістку з радістю, але наголошували, що це данина справедливості, адже Україна ще десять років назад скасувала візи для країн ЄС. 

З огляду на те, що вже три роки триває агресія РФ проти України, виникає закономірне питання: на таких потужних зібраннях має бути просто обговорення чи все ж таки розробка конкретних кроків? Перед присутніми виступив директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін із власним аналізом стану справ у сфері безпеці, але, на жаль, знову ж таки, крім загальновідомих фактів, з його вуст так і не пролунали конкретні алгоритми, які можна було б застосувати у відпрацюванні покрокової стратегії відносин з РФ.

ІГОР СМЄШКО ТА ЄВГЕН МАРЧУК ЧЕКАЛИ НА ЗАХОДІ ПОЧУТИ ПРО КОНКРЕТНУ СТРАТЕГІЮ БЕЗПЕКИ

«На Форумі зібраний потужний концентрат інтелектуальних сил із європейського і українського політичного бомонду, — коментує «Дню» голова робочої підгрупи з питань безпеки від України в Тристоронній контактній групі Євген Марчук. — Сподіваюсь, що цей потенціал буде використаний на цьому форумі і його робота не обмежиться правильними, але декларативними заявами. Не треба залишатись на платформі банальних промов. Прем’єр має відверто сказати присутнім, що нам потрібна допомога в аспекті вирішення подальшої поведінки. Потрібен стратегічний план на п’ять-десять років. Ми не зможемо розійтися з РФ в географічному смислі. За останній рік, крім справедливих заяв, які засуджують дії Росії, на високому, державному стратегічному рівні я не бачив, щоб щось було запропоновано. У нас існують інститути, зокрема стратегічних досліджень, але я не бачу серйозної аналітики щодо Росії, крім оцінки її агресивності».

«Але що далі? — запитує Євген Марчук. — Невизначеність породжує дурниці, на кшталт пропозицій піти війною на Росію. Це авантюра. Потрібно мати хоча б десяток логічно пов’язаних послідовних кроків, а не популістські гасла і заклики. Треба враховувати всі компоненти російської сутності. Саме тому ми і вперлися в банальні кроки на кшталт блокади залізниці. Але що в цьому плані зробила влада? Нічого кращого влада не вигадала, як, зрештою, очолити цю блокаду. Виходить, спочатку дозволили здійснити блокаду аматорам, що викликало непорозуміння в Україні, а потім очолили її, що викликало нерозуміння у західних партнерів. Все це від відсутності стратегії та ясного розуміння ситуації. Я розумію, що владі заважають поточні справи для розробки такої стратегії, але в будь-якій великій структурі в таких випадках створюється окрема група, яка фокусовано займається такими питаннями, і при цьому вона вільна від поточної рутини. Наприклад, видно, що Арсеній Яценюк відпочив, звільнився від тої рутини, яка неодмінно переслідувала його на посаді прем’єра, і задав новий тон зустрічі з конкретними пропозиціями. Саме цього я очікую від Київського форуму безпеки».

Нагадаємо, що робота Київського безпекового форуму триватиме до 7 квітня в Фермонт Гранд-Отелі.

Валентин ТОРБА, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 
Рубрика: