Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи заговорить Янукович?

«Ситуація виглядає так, що судовий процес не зупиниться без дачі показів екс-президентом», — експерт
12 серпня, 2015 - 09:48
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Очікувано екс-президент-утікач Віктор Янукович учора не прийшов на допит до Генпрокуратури. Замість нього для проведення слідчих та процесуальних дій у ГПУ з’явився його адвокат Віталій Сердюк, який сказав про намір оскаржити в Апелляційному суді Києва початок процедури спеціального (заочного) судового розгляду. Сердюк також заявив, що Янукович не приїхав, бо боїться за своє життя. В Генеральній прокуратурі ж заявили, що захист Януковича не надав доказів загрози життю екс-президента. «Вони пов’язують це виключно з тим, що 22 чи 21 лютого 2014 року, коли тодішній президент країни залишав Київ, начебто там відбувались якість переслідування, начебто хтось у когось стріляв. Тобто наводять факти про події лютого 2014 року, не наводячи, окрім своїх слів, жодних підтверджень. А на теперішній час жодних фактів, які би свідчили про загрозу життю і здоров’ю Януковича, вони не наводять», — цитує слова начальника управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергія Горбатюка УНІАН. Горбатюк також нагадав, що раніше Віктор Янукович надавав завірений нотаріусом із російського Ростова документ про свою готовність давати покази в режимі відеоконференції. Проте без співпраці із правоохоронними органами РФ його допит провести неможливо. «Ми звернулися до правоохоронних органів РФ, але на наше клопотання про затримання і видачу Януковича вони до теперішнього часу нам не повідомили, навіть не повідомили, чи перебуває він на території РФ, тому ми обмежені в можливості проведення такої слідчої дії, як відеоконференція. Без правоохоронних органів відповідної країни це буде просто розмова, яка не може братися до уваги в кримінальному процесі», — передає слова Горбатюка Інтерфакс-Україна. «Якби відповідь була, хоча б що він у них, але вони не хочуть його видавати, то ми тоді направили запит, що давайте організовувати допит. Але ніякої реакції немає, незважаючи на наші нагадування, — розповів представник ГПУ, — Ми роз’яснили і запропонували Януковичу з’явитися в консульську установу України, щоб ідентифікувати його особу, проінформувати про місце проживання. І з використанням консульської установи ми б спробували провести відеоконференцію...»

Горбатюк зазначив, що проти Януковича загалом відкрито п’ять кримінальних проваджень — «Межигіря», Сухолуччя, злочини на Майдані, злочинна організація та «Укртелеком».

Тож як мають відбуватися слідчі дії над втікачем Януковичам та чи не завадить його фізична відсутність на допиті в ГПУ ходу слідства? Коментує експерт Центру політико-правових реформ Олександр БАНЧУК:

— У процедурі заочного засудження особа має право на захист, право давати свідчення та допитувати свідків, які свідчать проти неї. Щоб забезпечити це право українська сторона і намагається звернутися до російських правоохоронців. Закон передбачає, що два правоохоронні органи мають домовитись шляхом запиту про проведення відповідної процесуальної дії в порядку міжнародного правового співробітництва і погодити допит цієї особи. Янукович мав би прийти у правоохоронний орган РФ та дати покази в режимі відеоконференції. Без цієї процедури відеоконференцію проводити немає сенсу. Адвокат екс-президента сам розуміє, що інакше процедура не може буде проведена, тому його вимоги не відповідають положенням Кримінально-процесуального кодексу.

Якщо Янукович з’явиться, то, оскільки він у розшуку, у правоохоронного органу РФ виникають зобов’язання його затримати і передати українській стороні. Але російська сторона мотивує свою бездіяльність не юридичною, а політичною складовою справи. І тепер все залежатиме від наших слідчих та прокурорів, які мусять скласти відповідні обвинувальні акти та представити їх у суді. Але ситуація виглядає так, що судовий процес не зупиниться без дачі показів екс-президентом.

Дмитро КРИВЦУН, «День»
Газета: 
Рубрика: