Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дніпропетровщина: «кадрове перетрушування»

Експерт: «Ймовірно, що в оточенні Президента вважають, що контроль групи «Приват» над регіоном більш небезпечний, ніж програш на місцевих виборах»
8 квітня, 2015 - 12:28

На Дніпропетровщині указами Президента України днями звільнено дев’ять голів районних державних адміністрацій і прокурора області. Свої пости мають полишити глави Верхньодніпровської, Дніпропетровської, Межевської, Новомосковської, Петриківської, П’ятихатської, Солонянської, Софіївської, Юріївської РДА. Про причини звільнення не повідомляється. Кадрова чистка розпочалася вслід за резонансною відставкою колишнього глави облдержадміністрації — Ігоря Коломойського. Як повідомляють місцеві ЗМІ, новий голова Валентин Резниченко, який переїхав із сусідньої Запорізької області, також вирішив провести реорганізацію в облдержадміністрації. Найближчим часом буде переглянуто чиновницькі штати, а саму будівлю ОДА вже полишають громадські організації і волонтери, які тісно співпрацювали з командою Коломойського («День» писав про це в №57 від 2 квітня).

Зняття керівників дев’яти районів стурбував колишнього заступника глави, а нині народного депутата України Бориса Філатова, який заявив, що голів цих райдержадміністрацій було обрано самими мешканцями після перемоги Євромайдану. «Пан Порошенко звільнив на Дніпропетровщині дев’ятьох голів РДА. Всіх цих людей обрано після Майдану народними зборами і вони є членами «Нашої України» і «Батьківщини». На кожного з них є протокол і підписний листок, який підписано тисячами місцевих мешканців, активістів, фермерів, громадськими організаціями. Пан Порошенко, мабуть, думає, що це «люди Коломойського». Зате керівники районів, які входять до сфери впливу ДТЕК і «Метінвест» (Кривий Ріг, Павлоград, Петропавлівка) всі залишилися сидіти на своїх місцях», — написав Філатов на своїй сторінці в «Фейсбуці». На його думку, зняття Президентом згаданих глав районних адміністрацій виглядає ще менш логічним напередодні майбутніх місцевих виборів. «Він звільнив голів районів, де на парламентських виборах БПП узяв перше місце! Зате Порошенко залишив на місцях тих, де перше місце узяв Опозиційний блок. Скажіть, де логіка?», — дивується Філатов

Інша людина з команди Коломойського, народний депутат Віталій Купрій, вважає, що Президент «рубає сучок, на якому сидить». На його думку, в результаті кадрових змін на місцях, зокрема, в його виборчій окрузі, розташованій на території Петриківського та Дніпропетровського районів, склалася вибухонебезпечна обстановка. «За даного часу ситуація під загрозою вибуху. У мене з’явилася інформація, що Петро Порошенко розглядає на вакантні посади глав РДА в Дніпропетровській області колишніх регіоналів, представників клану Януковича», — попереджає він. Якщо подібне все ж таки станеться, то «БПП отримає від мешканців області лютий опір і гарантовану поразку на майбутніх місцевих виборах. Ми не допустимо повернення реваншистів і казнокрадів. Режим Януковича має піти в минуле..!», — написав Купрій у соцмережі.

Окрім того, депутати й активісти Євромайдану стривожені кадровими переміщеннями, які почалися в правоохоронних органах. Зокрема, відставкою прокурора Дніпропетровської області, який встиг пропрацювати на цій посаді лишень три місяці. «Декілька днів тому з посади прокурора Дніпропетровської області було звільнено одного з найкращих прокурорів Валерія Романова. Генпрокурор знизив його на посаді і перевів працювати до Миколаївської області. Причиною цього є безпрецедентна рішучість і принциповість Романова в розслідуванні злочинів режиму Януковича, а саме клану Ахметова — Вілкула», — стверджує народний депутат Купрій, який обіймає у ВР посаду заступника голови Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Він нагадує, що Романов наприкінці грудня 2014 року приїхав до Дніпропетровської області, щоб змінити прокурора Романа Федика. «Новий прокурор області В.Романов лише за три місяці роботи зміг відкрити близько десяти резонансних кримінальних справ», — написав депутат. Тепер їх перспектива виглядає туманною. Знайти заміну Романову в Генпрокуратурі змогли дуже швидко. Вже в понеділок заступник Генпрокурора Давид Сакварелідзе представив нового прокурора області Віктора Матвійчука, який раніше очолював прокуратуру на Херсонщині, а також працював адвокатом. У своїй промові новий прокурор пообіцяв боротися на Дніпропетровщині з корупцією.

Критика з боку колишніх соратників по Євромайдану виявилася вельми неприємною для прибічників Президента. Голова обласної організації партії «Блок Петра Порошенка», депутат облради Гліб Пригунов вирішив виступити з поясненнями. «Інтернет-середовище сильно пожвавилося з приводу звільнення голів райдержадміністрацій. Всіх звільнених Президентом Порошенком було призначено ще Турчиновим. Очевидно, що з приходом нового глави ОДА, система місцевих адміністрацій має бути приведена у відповідність із профільним законодавством», — написав він на своїй сторінці в мережі «Фейсбук». Політик запевняє, що процедуру призначень нових глав адміністрацій буде проведено в найкоротші терміни. Причому прийняття ухвали відбуватиметься з урахуванням думки територіальних громад, громадськості, великих місцевих працедавців регіону, а також депутатів місцевих рад. «Якщо мешканці району позитивно оцінюють діяльність глави РДА і людина перебуває на своєму місці, то буде розглянуто можливість перепризначення», — заспокоїв колишніх соратників представник президентської партії.

Варто зазначити, що частина активістів, волонтерів і добровольців, які раніше тісно співпрацювали з командою Коломойського, звернулися до нового глави облдержадміністрації з відкритим листом. «Ми приймаємо ваше призначення на посаду голови Дніпропетровської ОДА, як позитивний тренд оновлення і можливість проведення реформ у Дніпропетровській області. Ми вважаємо, що разом із вами до керівництва області прийдуть професіонали і справжні патріоти України», — говориться в заяві громадської організації «Штаб національного порятунку Дніпропетровської області». Активісти пропонують створити на даному етапі Штаб реформ, для того, щоб «ефективніше генерувати, обговорювати і втілювати в життя зміни в усіх сферах життєдіяльності області».

Та все ж серед рядових активістів Євромайдану багато хто вважає масове звільнення голів адміністрацій «кадровим перетрушуванням». «Я гадаю, влада хоче мінімізувати вплив команди Коломойського в регіоні і поставити лояльних людей, — сказав керівник Дніпропетровської правозахисної групи Василь Сухов. — Не може такого бути, щоб непридатними за своїми діловими рисами виявилося відразу дев’ять керівників районів. А якщо вони були професійно непридатними, то напрошується питання: чому раніше їх не звільняли?»

«У Дніпропетровській області йде «післяколомойська» зачистка, — вважає політолог Андрій Золотарьов. — Ймовірно, в оточенні Президента вважають, що контроль групи «Приват» над Дніпропетровщиною більш небезпечний, аніж програш на місцевих виборах. Цілком можливо, що вони хочуть збалансувати надмірний вплив команди Коломойського «Опозиційним блоком» на чолі з Вілкулом». Політолог вважає, що така політика є віддзеркаленням ситуації, в якій перебуває глава держави. «Мені здається, він вагається між двома варіантами: чи бути йому «арбітром олігархів», чи «першим серед рівних». Схоже, що зараз він схиляється до другого варіанту, але час покаже», — вважає А.Золотарьов.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: