Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Екватор» Президента

«Зараз настав час «Ч», після якого можна буде казати про успішність його президентства або про початок його кінця як політика», — експерт
26 вересня, 2016 - 18:49
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Президент Петро Порошенко 26 вересня святкував свій 51-й день народження.  Дата не кругла, але саме на цей період припадає «екватор» його президентства Порошенко обрався в екстремальних умовах в травні 2014 р., коли ситуація після Євромайдану і в результаті російської агресії була дуже складна. Тоді українське суспільство дійсно продемонструвало зрілість, хоча і вибір був мінімальний. 

Якщо промоніторити інфопростір, то прихильники та підлеглі нинішнього Президента перераховують його заслуги і роздають компліменти. «За цей час було створено низку антикорупційних органів, підписано стратегію розвитку держави «Україна-2020», взято курс на деолігархізацію, декомунізацію. Крім того, відбулись зрушення щодо лібералізації візового режиму для українців. Україна також рухається у напрямку децентралізації влади, відповідно до передвиборчих обіцянок Президента. Реформи у сфері поліції та армії не припиняються і досі», — йдеться на сайті «5 каналу».

«Йому дісталося дуже важке президентство, не позаздриш. В нього дійсно непростий, емоційний характер. Але саме він на сьогодні є головним опонентом Путіна, — пише у себе на «Фейсбуці» заступник глави парламенту Ірина Геращенко. — Порошенко посилив нашу армію, по суті, після років її знищення і розкрадання, створив її з нуля. Він створив другий, дипломатичний фронт, проти Росії — країни, що напала на мою Батьківщину, що принесла горе в родини моїх друзів, що вкрала наш Крим і відтяпала Донбас. Це він домігся санкцій — і за це Путін саме його вважає своїм головним ворогом».

Своєрідно привітав Президента сайт strana.ua, на якому буквально з перших хвилин 26-го вересня з’явилася стаття «Как Порошенко покупает телеканалы и создает свой медиахолдинг». В матеріалі йдеться про те, що Петро Порошенко приступив до скуповування медіаактивів, серед яких згадується телеканали «112 Україна» і NewsOne, а також телеканал «1+1» Ігоря Коломойського. Протягом вчорашнього дня спростування цієї інформації з боку адміністрації Президента так і не було.

Ввечері, коли номер вже був готовий, з Адміністрації Президента надійшла відповідь на наш запит. АП спростувала інформацію про те, що Петро Порошенко планує придбати 2 телеканали та створити свій медіа-холдинг. «Інформація, поширена низкою втікачів, які мають проблеми з законом, не відповідає дійсності і спрямована на відволікання уваги від розслідування щодо цих осіб», - йдеться у відповіді керівника Головного департаменту інформаційної політики АП України Андрія Жигуліна.

Одне з найбільш болючих питань, яке сьогодні закидають Порошенку, зокрема і на Заході, — це відсутність реальної боротьби з корупцію. Фактично йдеться про практикування старих правил 90-х. Також з боку експертів лунає критика щодо нерішучої відсічі російської агресії і відсутності чіткої стратегії повернення окупованих територій. Замість цього, часто говорять про майстерність піару і імітацію реформ.

Враховуючи плюси і мінуси президентства Порошенка, чи є у нього запас міцності на частину свого терміну після «екватора», а також можливість переобратися на другий термін?

«Перш за все я хочу побажати Петру Порошенку в день його народження знайти порозуміння з українським народом, який дуже цього потребує, — коментує «Дню» політолог Віктор Небоженко. — Безумовно, те, як святкували колишні президенти свої дні народження, демонструвало феодалізм. В цих датах були показові моменти для усвідомлення того, як мислять лідери. В чергу ставали 300—400 людей, і всі мали потрапити до Криму, щоб привітати голову держави, як це було, наприклад, з Кучмою. У Ющенка це також було досить складно організовано і було схоже на візантійський двір. Ющенко взагалі був флегматиком і півдня займався аутотренінгом, переконуючи себе, що треба працювати, чути «малого українця», тощо. Янукович після його «ходок» взагалі уявляв себе царем царів».

«Я не знаю як буде цей день святкувати Порошенко, але гадаю, що досить демократично, — продовжує Небоженко. — На тлі Ющенка Порошенко звичайно виглядає набагато діяльнішим. Він за все береться і часто владу авторизує. Це людина-оркестр, він багато працює і на багато речей реагує емоційно. А ще він шукає навколо себе дрібних ворогів, тому що великих ворогів у нього немає. Залишилось перемогти Путіна. Не дивлячись на всю критику відносно нього, треба усвідомлювати, що перед Порошенко стоять великі завдання. Варто йому побажати, щоб він критику відносно себе не сприймав як особисті образи, а дослухався до адекватних думок. Окремо хочеться, щоб поблизу нього було менше лестощів, які впливають на його оцінки».

Якщо подивитися на сайт глави держави, то в день свого народження він підписав Указ про демобілізацію військових, призваних на службу у 2015 році під час шостої хвилі часткової мобілізації, а також вніс до парламенту проект Закону «Про Вищу раду правосуддя». Ще можна знайти ряд цитат з інтерв’ю американському телеканалу CNN. З’ясувати ж що ще було в графіку Президента в цей день, нам так і не вдалося — прес-секретар Порошенка Святослав Цеголко не відповідав на дзвінки.

«Абсолютно очевидно, що у Порошенка є бажання увійти в історію як успішний президент, — коментує «Дню» директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна. — Янукович в свій час замість того, щоб стати державником, вирішив стати першим олігархом, за що й поплатився. Думаю, що Порошенко досить успішний в тих галузях, за які він відповідає безпосередньо. Це насамперед зовнішня політика і безпека. Не можна не відмітити факт санкцій проти агресора і факт того, що буквально з нуля була відроджена армія. Але у нас прийнято вважати, що Президент відповідальний за все. І тут є проблеми, адже корупція не подолана, економіка знаходиться в кризі. І так сталось, що цими питаннями займаються люди, які близькі до Президента — це Володимир Гройсман, Юрій Луценко та інші. Від того, наскільки буде успішною внутрішня політика реформування, буде й залежати майбутнє Президента. Для нього зараз настав час «Ч», після якого можна буде казати або про успішність його президентства, або про початок його кінця як політика».

Іван КАПСАМУН, Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: