Уранці 22 вересня між селами Лісники та Ходосівка Київської області було обстріляно автомобіль першого помічника Президента України Сергія Шефіра.
«Невстановлені особи, за попередніми даними, з автоматичної зброї калібру 7,62 здійснили близько 10 пострілів. У результаті поранено водія, якого госпіталізовано. На місце події разом з керівництвом Нацполіції та прокуратури виїхала і я. Працює слідчо-оперативна група. Розпочато провадження з попередньою кваліфікацією замах на вбивство двох і більше осіб (ст. 115 ККУ), - написала в ФБ Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова.
«Постріли були здійснені з лісу з автоматичної зброї по ходу руху автомобіля. В Київській області оголошений план перехват», - написав радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.
У прокуратурі повідомили, що після пострілів водій доїхав до стоянки і припаркував автомобіль. Звідти викликали допомогу. За останніми даними, водій у тяжкому стані перебуває в реанімації, але його життю загрози вже немає.
Сам Шефір не постраждав. Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія розповів, що він у безпечному місці, але перебуває в стані шоку: «Все нормально, живий-здоровий». За словами Арахамії, Сергій Шефір вважає, що стріляли саме в нього, але влучили у водія. «Це моя особиста думка, схиляюсь до того, що це якийсь "привіт" нашій команді, у першу чергу Президентові. Тому що всі розуміють, що він (Шефір) наближена до Президента людина. …це легка жертва з точки зору, що в нього немає охорони. Я вважаю, що є три версії щодо того, хто міг бути замовником. Це може бути "привіт" від контрабандистів та кримінальних "авторитетів". Друга версія – це може бути російський слід. І через великі перетворення щодо боротьби з впливом фінансово-промислових груп, не можна виключати і таку версію також», - заявив Арахамія.
Тим часом, речник Президента Сергій Никифоров, який перебуває з Володимиром Зеленським у США, написав у ФБ: «Тривожна новина про обстріл автомобіля Сергія Шефіра заскочила Президента під час робочого візиту до США. Попри ніч, Володимиру Зеленському оперативно доповіли про інцидент і продовжують надавати всю необхідну інформацію. Публічна реакція Президента на подію також скоро буде. Станом на зараз можна сказати, що виконавець замаху, а також замовники і їхні поплічники не уникнуть покарання».
Трохи згодом відреагував і сам Президент: «Передавати мені привіт пострілами з лісу в авто мого друга – це слабкість. А от відповідь буде сильною…».
До версій, озвучених Арахамією, можна також додати – розборки в середині владної команди або навпаки – зрежисована політтехнологія (там це вміють). Виключати цього також не можна. Якою ще була реакція в Фейсбуці:
Політолог Володимир Фесенко: «Найімовірніше, головна мета замаху на С.Шефіра – це попередження Президентові Зеленському, і спроба залякати і самого Президента і його найближче оточення, зокрема й у контексті політики деолігархізації. Тому цілком можливо, що Шефір лише символічний об'єкт замаху, головне попередження направляється самому Президентові Зеленському».
Правник, волонтер Геннадій Друзенко: «Радий буду помилитись, але "замах" на Шефіра – це точно не "вітання" від олігархів, як це нас намагаються переконати „слуги народу” та їхні телеграмканали, а привід переконати Володимира Зеленського, що прийшов час рішуче закручувати гайки. І припиняти "внутрішньопартійну дискусію" з "опортуністами" на кшталт Дмитра Разумкова, Андрія Смирнова, Irina Venediktova чи того ж Сергія Шефіра... Схоже, головна мета "замаху" – прискорити перетворення Зеленського на новоявленого автократа і зачистити в його оточенні "колеблющихся"».
Політичний експерт Василь Лаптійчук: «Якщо вірити очам, а не Арахамії з його версією про "російський слід" (!), замах було вчинено не на Шефіра, а шофера. Наймані стрільці не могли не знати, де в авто сидить водій (шофер), а де – Шефір. Чи водій у очах правоохоронців (українських) не є тією особою, яка навіть права не має на версію замаху на його вбивство?».
Народний депутат Валентин Наливайченко: «Що це? 1. Це замовний замах. 2. Автомат – зброя для виконавця з військовими навичками. 3. Політикою тут і не пахне. С.Шефір протягом останніх двох років не зробив жодної політичної заяви. 4. Відповідно, постає питання: який і в кого мотив сьогодні стріляти в броньований автомобіль не публічного, але особистого радника Президента? 5. СБУ і УДО мали і мають запобігати подібним замахам. 6. Версія номер один зараз – гроші, великі гроші!».
Журналіст Юрій Бутусов: «Судячи по виконанню, психологічне залякування було важливіше, ніж ліквідація Шефіра. Кого хотіли залякати? Які мотиви? Це не вдасться встановити надійно без затримання кілера. Зрозуміло, перш за все можна залякати самого Шефіра. Але одночасно – Президента Зеленського. Офіс Президента. Партію і фракцію Президента. Це могли зробити для того, щоб відстрочити ухвалення якогось закону, наприклад, як варіант, закону проти олігархів, а можливо, й навпаки – щоб прискорити його прийняття. Продюсерів політичних серіалів у нас чимало. Варіантів багато».
Журналіст Євген Кузьменко: «Крім шофера Шефіра, мені в цій історії найбільше шкода всіх нас».
Яка б версія не мала місце, хто б не стояв за цим злочином, воно має бути розкрито. А отже, хід за правоохоронцями.