Річ у тім, що в умовах традиційно складної для індустріального центру криміногенної ситуації й досить непростих стосунків, які існують наразі між міською владою та громадським активом, надто чутливе для будь-якого міста кадрове питання, пов’язане з призначенням головного міського полісмена, вже набуло в Кривому Розі надзвичайної гостроти. І якщо в період Майдану неймовірну напруженість між владою й протестним середовищем значною мірою вдалося зняти саме завдяки призначенню на посаду начальника тоді ще міського управління міліції відносно незалежної компромісної фігури в особі полковника Андрія Гречуха, то протягом останніх 14 місяців керівництва його наступника полковника Валерія Лютого вона знову зросла до критичної межі.
Як зазначали активісти у своїх виступах, із приходом Валерія Лютого діяльність правоохоронців помітно трансформувалася знову в бік обслуговування інтересів міської влади і посилення тиску на громадськість. Разом з тим, основні показники роботи міської поліції, про що свідчать порівняльні дані, наведені в розповсюджуваній на мітингу листівці з інфографікою стану злочинності в місті, суттєво погіршились. За словами виступаючих, на рахунок особливих «досягнень» правоохоронців слід віднести й відчутний «прогрес» у таких специфічних сферах, як наркоторгівля і збут горілчаного фальсифікату, а незаконний ігровий бізнес, закамуфльований під різноманітні інтернет-кафе, спорт-бари, лотерейні пункти тощо, взагалі розквітнув буйним цвітом по всьому місту.
Що ж стосується захисту прав громадян, на чому наголошували учасники мітингу, тут взагалі ситуацію можна охарактеризувати як повернення до найгірших часів «правового» свавілля. Особливо прикро констатувати факт майже повного ігнорування правоохоронцями інтересів громадськості під час минулих місцевих виборів. На думку лідера громадської організації «Справедливий Кривбас» правозахисника Валерія Романова, якраз напередодні виборів Валерія Лютого, власне, й було призначено на посаду начальника міської міліції саме для забезпечення перемоги нинішнього очільника міста Юрія Вілкула та його сімейного клану. Тож не дивно, що по жодній з численних заяв про порушення в ході кампанії виборчого законодавства, зокрема й по шести заявах, поданих безпосередньо самим Валерієм Романовим, кримінального провадження так і не було відкрито. Мотивація на диво «переконлива» — «за відсутністю складу злочину».
Проте для кримінального переслідування самих громадських активістів у правоохоронців підстави завжди знаходяться. Як зазначила громадська активістка Валентина Кривда, на сьогодні відкрито кілька кримінальних проваджень по факту нібито «перешкоджання» роботі органів прокуратури і суду. Тобто намагання відстоювати свої права в судах і прокуратурі вже розцінюється правоохоронцями як кримінальний злочин... Натомість бездіяльність самих працівників поліції щодо захисту прав пересічних криворіжців призводить до посилення свавілля з боку міської влади. Особливо багато нарікань можна почути від активістів з приводу свавілля так званої Муніципальної гвардії, яка її охороняє. Чимало сутичок і конфліктів відбувається останнім часом у дні сесійних засідань міськради, коли муніципали незаконно перекривають активістам доступ до сесійної зали, й не зовсім адекватно поводяться під час акцій протесту тощо.
Отже, з огляду на зазначені вище проблеми, учасники мітингу фактично одностайно наполягають на тому, щоб міський відділ знову очолив «народний начальник поліції» Андрій Гречух, а не хтось із заявлених претендентів із числа чинних заступників, або присланий Києвом черговий «варяг» на кшталт Валерія Лютого. На думку активістів, люди, які обіймали керівні посади в часи Віктора Януковича й дискредитували себе незаконними діями в період Майдану, не повинні очолювати міську поліцію. Саме з такими побажаннями активісти направили відповідне звернення міністру внутрішніх справ Арсенові Авакову, керівнику Національної поліції Хатії Деканоїдзе, радникам міністра — народному депутатові Антону Геращенку і Зоряну Шкіряку, зазначаючи, що такі призначення мають узгоджуватися з міською громадою. І в цьому відношенні варто було б відновити, за їхніми міркуваннями, створену при міському відділі громадську раду, яку торік було ліквідовано розпорядженням міністра внутрішніх справ.
До речі, в ході атестації, яка проводилась цього літа в рамках реформи органів внутрішніх справ, в числі 32-х керівників поліції Дніпропетровської області не пройшли тестування й керівники криворізької поліції на чолі з начальником міського відділу Валерієм Лютим, у зв’язку з чим було рекомендовано неатестованих працівників звільнити з керівних посад або понизити. Як відомо, замість пониження, Валерія Лютого було призначено нещодавно начальником Головного управління Національної поліції в Черкаській області, однак обурені черкащани не допустили одіозного керівника до робочого місця, вимагаючи від керівництва МВС і Національної поліції призначення на посаду очільника обласної поліції людини, яка б задовольнила місцеву громаду. До таких дій обіцяють вдатися й криворіжці у тому разі, якщо до їхніх побажань також не дослухаються.