Ксенія Собчак, яка нещодавно оголосила про свої наміри балотуватися на посаду президента РФ, провела прес-конференцію на якій підняли питання про належність Криму.
«Відповідаю прямо, що думаю, не буду ухилятися. З точки зору міжнародного права, Крим український. Крапка. Далі давайте розмовляти», — заявила Собчак, яку цитує «Дождь», і додає: «Як це буде відбуватися, що буде далі, як буде продовжуватися життя людей у Криму. Тому що це дуже важливо. Як ці люди завтра повернуться в Україну? Там величезна кількість російських людей, які це підтримують. Але на конкретне запитання я даю конкретну відповідь: ми порушили наше слово, ми порушили Будапештський меморандум 1994 року. Ми обіцяли, і ми цю обіцянку не виконали. Крапка».
Нагадаємо, після того, як Крим анексувала Росія, позиція Собчак була неоднозначною. Вона навіть дозволяла собі виправдовувати Путіна, стверджуючи, що він «як президент вчинив правильно». Але при цьому вона робила очевидний для всіх відступ, говорячи про те, що за його рішення країна буде «віддуватися» багато років на міжнародній арені, адже РФ порушила таким чином міжнародні договори і взагалі систему безпеки в Європі. Такі заяви Собчак дозволяють їй бути в ліберальному опозиційному секторі російської політики, залишаючи за собою люфт для маневру в своїх позиціях. Проте порівняно з позицією Навального, на електорат якого претендує Собчак, вона висказується більш конкретно.
З іншого боку, сам факт апеляції Ксенії Собчак до міжнародного права все ж таки говорить про правильний підхід кандидата на посаду голови держави в цьому питанні і є певним посилом всьому російському народу про базові відправні точки заяв та рішень, без яких Росія і надалі буде залишатися «варваром» на міжнародній арені. Хоча на цьому етапі сама Собчак, здається, покликана це варварство дещо заретушувати. Мовляв, і у нас є опозиція.
Які ще особливості? Перше. Собчак на виборах — це свіжий образ з точки зору типажу. Принаймні до цього нічого подібного на виборах президента РФ не було. Друге. Враховуючи, що батько Ксенії — Анатолій Собчак — свого часу мав великий вплив у російській політиці (майбутній президент Росії Путін на той час носив портфель Собчака), можна говорити про певну спадкоємність. Трете. Головою виборчого штабу Ксенії став Ігор Малашенко, який свого часу очолював виборчий штаб Бориса Єльцина, що також символічно.