Початок виборчої кампанії з виборів до місцевих органів влади ознаменувався в Дніпропетровську гучним скандалом. Міська територіальна виборча комісія відмовила в реєстрації кандидатам від партії «Відродження» та її кандидатові на посаду міського голови Анатолію Крупському. Ефект несподіванки був тим сильніше, що Анатолій Федорович, обіймаючи посаду першого заступника міського голови, багато років був «правою рукою» колишнього мера Івана Куліченка, а зараз є фактичним керівником Дніпропетровська. Жителі міста навіть не можуть пригадати такого випадку, коли б члени виборчої комісії пішли на відкритий конфлікт з високопоставленим чиновником. Уже наступного дня біля будівлі обласної ради, де міститься виборчком, виросло наметове містечко. Мітингувальники налаштовані рішуче: вони налагодили підвезення продуктів і обладнали санітарні зони. Усе свідчить про те, що облога ТВК може тривати досить довго. Рішення комісії, що чіпляється до неправильного перерахування грошової застави, незабаром було оскаржене в адміністративному суді. Суд зобов’язав комісію повторно розглянути документи з реєстрації кандидатів від партії «Відродження», але комісія не квапиться, посилаючись на можливість апеляції.
БОРОТЬБА ЗА ДНІПРОПЕТРОВСЬК ПОЧАЛАСЯ ЗАДОВГО ДО ПОЧАТКУ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ
Не можна сказати, що передвиборна обстановка в Дніпропетровську була до цього мирною і спокійною. Навпаки, все свідчило про те, що стратегічно важливий регіон, де представлені інтереси головних ФПГ, перетвориться на арену політичної конфронтації. Ще рік тому, під час виборів до Верховної Ради, на Дніпропетровщині несподівано активізувався «Опозиційний блок», під прапорами якого зібралися колишні регіонали. Використовуючи непросту соціально-економічну ситуацію в країні, їм удалося вийти на перше місце за кількістю відданих голосів і здобути перемогу у низці мажоритарних округів Кривбасу й Західного Донбасу. Уже тоді реванш противників Євромайдану наразився на опір з боку прибічників губернатора Ігоря Коломойського, проте у той час вони не були представлені оформленою політичною силою.
Резонансна відставка Коломойського спонукала його команду замислитися про те, що в умовах децентралізації представництво в місцевих органах влади набуває не меншого значення, ніж у Верховній Раді. Як результат, перед місцевими виборами з’явилася низка політичних проектів, передусім партія «УКРОП», яку очолили найближчі сподвижники Коломойського. Немає ані найменшого сумніву, Дніпропетровщина для них є базовим регіоном. Так само, як і для «Опозиційного блоку». Варто зауважити, що прибічники останнього в особі колишніх регіоналів досі контролюють більшість місцевих органів влади, включаючи Дніпропетровську обласну раду. Команді Коломойського вдалося поставити своїх людей лише в керівництві Дніпропетровської міськради, хоча спроби робилися в інших містах і районах. Уже через це обласний центр перетворився на арену гострої конфронтації, тим паче що колишній мер Іван Куліченко достроково залишив свою посаду і віддав перевагу депутатству у Верховній Раді.
Не секрет, що боротьба за Дніпропетровськ почалася задовго до початку місцевих виборів. Колишнім регіоналам на чолі з секретарем міськради Максимом Романенком удавалося зберігати контроль над міською владою аж до весни цього року. Лише у березні чималими зусиллями його змогли відправити у відставку, а на місце секретаря міськради Геннадій Корбан особисто рекомендував Галину Булавку. Ще до цього на посаду першого заступника міського голови з облдержадміністрації повернувся Анатолій Крупський. «Кадрова революція», як здавалося, успішно завершилася, але на практиці виявилося, що не так усе просто. Улітку про свій намір балотуватися на посаду міського голови заявив один з лідерів «УКРОПу», народний депутат України Борис Філатов. Ця обставина, схоже, не на жарт занепокоїла не лише лідера «Опозиційного блоку» Олександра Вілкула, а й керівництво облдержадміністрації.
Очевидно, що віддавати команді Коломойського контроль над Дніпропетровськом не збираються і в Києві. Так чи інакше, але напередодні виборчої кампанії сталася безпрецедентна подія — вперше в історії Дніпропетровська міська територіальна виборча комісія прийняла рішення перебазуватися з будівлі міськради до... обласної ради, що перебуває під контролем колишніх регіоналів. Повернути її назад нинішньому керівництву міськради не вдалося навіть через суд. Уже незабаром виявилося, що члени виборчої комісії неабияк поклопоталися про свою безпеку. Вхід в до обласної ради охороняє наряд міліції, а всередині службу несуть автоматники в камуфляжі. У всякому разі, вони вже встигли вивести під руки представника громадського руху «Опора», який вирішив зняти на відеокамеру телефону засідання ТВК.
ДВА «ВІДРОДЖЕННЯ»
Незабаром виявилося, що зайві очі й вуха там, дійсно, ні до чого. Для участі у виборах подали списки 17 партій і три десятки претендентів на посаду міського голови Дніпропетровська. Одним з перших був зареєстрований лідер «Опозиційного блоку», екс-губернатор Олександр Вілкул. Цікаво, що керівником його передвиборного штабу став голова Дніпропетровської облради Євгеній Удод. Як і слід було чекати, основним суперником Вілкула став один з лідерів «УКРОПу» Борис Філатов, який розгорнув у Дніпропетровську яскраву й масштабну виборчу кампанію. Щоправда, команди політтехнологів вважають, що за участь у другому турі виборів з Філатовим боротимуться лідер «Громадської сили», підприємець Загід Краснов і представник «Блоку Петра Порошенка», народний депутат України Максим Курячий. Усі ці кандидати нібито майже вдвічі відстають за результатами соцопитувань від фаворита виборчої гонки Вілкула, що, відверто кажучи, не факт. «Надувні» рейтинги кандидатів — зовсім не новина для української політики, тому реальний стан справ покаже лише виборча кампанія.
Її учасники, варто зазначити, грунтовно підготувалися до передвиборної сутички. Дніпропетровськ буквально заставлений партійними бігбордами, які з’явилися задовго до офіційного старту виборів. Про те саме свідчить і значна кількість «технічних» кандидатів, серед яких з’явилися очікувані «двійники». Так, документи на участь у виборах несподівано подав двадцятирічний харків’янин Євген Вілкул. Підозрюють, що неспроста з’явився і кандидат з прізвищем Чекатіло. Проте верхом фантазії політтехнологів став вихід на арену клону партії «Відродження». «Ми проаналізували документи, які подала ця партія-клон. Там продубльований кандидат на посаду мера Дніпропетровська — Анатолій Крупський з Тернополя. Володимир Куцин — глава фальшивої партії з села в Харківській області, а також фальшиві кандидати на посади мерів Кривого Рогу та Дніпродзержинська», — повідомив на своїй сторінці в мережі «Фейсбук» Святослав Олійник, який йде кандидатом від партії «Відродження» в обласну раду. За його словами, в дубльованому списку кандидатів у депутати здебільшого молоді люди з Кривого Рогу та Дніпродзержинська. Чимало кандидатів — співробітники охоронних структур і члени спортивних клубів. Реальну партію «Відродження», як і її кандидата на посаду мера Дніпропетровська Анатолія Крупського територіальна виборча комісія вперто не допускає до виборчого процесу. Політологи вважають, що «Відродження», до лав якого записалося немало колишніх регіоналів, може неабияк перешкодити на виборах «Опозиційному блоку», проте ця політсила може сплутати карти і партії влади. Практично в усіх великих містах, таких як Павлоград, Дніпродзержинськ, Нікополь, Кривий Ріг і Новомосковськ, від «Відродження» на посади мерів йдуть цілком прохідні кандидати, а в списках партії значаться директори підприємств, відомі підприємці та інші представники місцевої еліти.
«Зняття з реєстрації кандидата в мери й списку від партії «Відродження» означає, що Дніпропетровськ поділять провладна сила й «Опозиційний блок», — вважає політолог Вадим Карасьов. На його думку, в Дніпропетровську «реалізується партнерство олігархів від влади й «Опозиційного блоку». «Одним олігархам віддають одні регіони, іншим — інші. Це продумана гра, а не просто політичний союз на рівні парламенту, уряду», — вважає політолог. Про змову влади з представниками «Опозиційного блоку» говорять і мітингувальники під стінами Дніпропетровської облради. Вони вказують на те, що виборчком під різними приводами не допускає до виборчого процесу ще двох кандидатів — Івана Ступака (партія «Соціалісти») й Катерину Відякіну (КПУ), які можуть відтягнути на себе голоси потенційних виборців «Опозиційного блоку» і його кандидата на посаду мера Дніпропетровська. Утім, представники виборчої комісії запевняють, що ніякої каверзи в їхніх діях немає, і вказують на помилки кандидатів, яких ті припустилися при поданні документів. Десь була неправильно написана посада, не так перерахована грошова застава або принесли фотографії не того формату.
Передвиборні пристрасті так розпалилися, що голова міського виборчкому Юрій Подлєсний офіційно заявив — йому надійшли погрози від Геннадія Корбана. Їхня телефонна розмова, за словами Подлєсного, нібито сталася після засідання комісії, на якому було прийнято постанову про відмову партії «Відродження» в реєстрації її висуванців.
***
У цілому, політичні аналітики вбачають у можливих результатах місцевих виборів на Дніпропетровщині далекі наслідки. Так, політолог Юрій Романенко, вважає, що вибори в Дніпропетровську можуть стати ключовими з погляду розвитку політичних подій в Україні. «Тут буде «лобове зіткнення» інтересів Коломойського й Порошенка», — вважає він. Політолог не виключає «силового варіанту» розвитку подій. «Ця детонація з регіонів може привести до переформатування політичних сил і нинішнього розкладу у Верховній Раді», — прогнозує Романенко. Старт виборчої кампанії, з цієї точки зору, вже став «багатообіцяючим», але ще більш резонансним може стати її фініш — після завершення голосування. Поки на площі між будівлями Дніпропетровської облдержадміністрації й обласної ради, де працює міська виборча комісія, мирно стоять намети, проте поруч минулими вихідними вже з’явилися автомобільні покришки.