Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Методи «школи Кучми»

Останні дні насичені повідомленнями про допити і арешти політиків: боротьба з корупцією або зведення рахунків?
4 листопада, 2015 - 12:16
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Арешт Геннадія Корбана, «маски-шоу» у Дніпропетровську, Києві та області,  суд у Чернігові з безкінечною ротацією суддів, дивна суєта з намаганням викликати на допит деяких олігархів, замах на Генпрокурора та багато іншого — такий прес новин звалився на голови українців, у той час як голоси першого етапу місцевих виборів ще не пораховані.

Адвокат Оксана Томчук так прокоментувала «Дню» ситуацію з арештом Геннадія Корбана: «Безумовно, справа Корбана — це один із прикладів тиску влади на політиків. Ті провадження, в рамках яких висунуто підозру, порушені більше року тому. Всі події, щодо яких звинувачують політика, так само в часі належать до минулого року. Весь цей час слідство мало доступ до пана Геннадія, адже він ніде не переховувався. Коли його викликали на допит, він з’являвся і давав свідчення. Його затримання відбулося з грубими порушеннями норм права — без ухвали суду, на підставі статті КПК, яка дає право затримати людину без такого рішення, але за умови скоєння злочину. Тобто якщо людина чинить злочин, то її в цей час і затримують, а не через півтора року. Отже очевидно, що таке затримання пов’язано з проміжними результатами виборів у Дніпропетровську, фактичного переламу через коліно системи Охендовського в Павлограді, де «УКРОП» і громадяни вибороли справедливе право на другий тур виборів мера. У вівторок зранку відбулося чергове беззаконня. Коли слідчі не змогли отримати ухвалу суду тримати Корбана під вартою, вони мали його відпустити, а натомість відвезли у слідчий ізолятор СБУ в Київ».

Родзинкою початку тижня стало намагання правоохоронців  запросити на допит Новінського, Вілкула та Королевську. Українцям зрозуміло, що Новінський ніколи не буває на засіданнях погоджувальної Ради, де його й шукали правоохоронці. Натомість в аеропорту, де зібралися журналісти для зустрічі Новінського, нікого із слідчих не було. Очевидно, що цю виставу розіграли, і вона була розрахована на зовнішнього глядача. Особливо в ракурсі звинувачень, висунутих  Заходом у тому числі Генпрокуратурі України щодо недостатньої боротьби з корупцією. Дві кулі, що потрапили у вікно прокуратури і нікого не зачепили, так само додали цій історії показово детективного характеру. А прізвища Вілкула і Королевської дали привід прихильникам команди Порошенка стверджувати, що влада таки збирається боротися з олігархами-регіоналами, і це при тому, що провладна партія фактично пригріла у своїх списках цілий букет старої «регіональної» гвардії.

Паралельно із телешоу з кабінету Погоджувальної ради та трансляцією із зали суду в Чернігові, де у Геннадія Корбана трапився гіпертонічний криз, у ЗМІ відбулося вкидання інформації про те, що варто терміново забирати гроші з ПриватБанку. І довершила картину понеділка інформація про те, що та сама Генпрокуратура, яка оголосила Клюєва в розшук акурат тоді, коли він полишив країну, вирішила відкликати свій позов до останнього начебто з метою доопрацювання.

Кінець жовтня і початок листопада ознаменувалися масою арештів і перевірок слідчих органів бізнесу. І якщо про виклик на допит Новінського у зв’язку зі справою «Амстора» став надбанням загалу, то, наприклад, про обшуки в мережі «Фуршет», який пов’язують з Ігорем Баленком, знають не всі. Нагадаємо, що сам Баленко пов’язаний із колишньою партією «Фронт змін», тобто з Арсенієм Яценюком. З усього видно, що йдеться про потужний тиск правоохоронців на бізнес тих, хто може становити потенційну і реальну політичну конкуренцію. Таким чином влада вбиває двох зайців — відсторонює конкурентів і демонструє Заходу начебто боротьбу з корупцією. Тільки перше ніяк не в’яжеться з європейським вибором, а друге «відгонить» очевидною вибірковістю.

«Тепер ми чіткіше розумітимемо, хто наші вороги всередині країни», – учасник акції під парламентом

Реакція учасників мітингу (3 листопада) під стінами Верховної Ради на знак протесту проти політичних репресій, за звільнення політв’язнів та на захист результатів місцевих виборів:

Анна, волонтер «Фонду оборони країни»:

— Ми волонтери «Фонду оборони країни» і приїхали з Дніпропетровська, бо обурені ситуацією, яка склалася в нашому місті та фонді. Ми відчули переслідування влади. Правоохоронці дуже цинічно увірвалися у фонд, проводилися обшуки в домівках наших волонтерів із керівництва. Але ми не боїмося, і як працювали, так і працюватимемо, просто тепер чіткіше розумітимемо, хто наші вороги всередині країни.

Микола, командир Другої штурмової афганської роти батальйону «Айдар»:

— Мета нашої акції — звільнити Корбана та всіх патріотів, які сьогодні сидять ні за що, та починати чистити правоохоронні органи та владу від корупціонерів та винних у війні. Що змінилося за 1,5 роки Президента при владі? Беруть хабарі так само, але в більших розмірах — «за ризик». Якщо Коломойський — «зло», то слід знати, що він допомагає чотирьом батальйонам. При тому, що у нього забрали весь бізнес в Росії та Криму. У Порошенка ж усе працює — в Росії — він платить податки для утримання російської армії.

Дмитро КРИВЦУН «День»

Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: