Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Одеський форум Саакашвілі...

Експерт: «Є стійке відчуття того, що це прицільна боротьба проти конкретних людей, а не ознака системного наступу на корупцію»
7 грудня, 2015 - 19:11
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1998 р.

Президент Петро Порошенко неодноразово анонсував боротьбу і навіть як колись його попередник Янукович обіцяв «каленим залізом вижигати корупцію». Реалізовувати заклик свого шефа взявся майстер піару — керівник Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі. В неділю в Одесі пройшов антикорупційний форум, у якому взяли участь політики, чиновники та журналісти.

Не так давно ЗМІ активно писали про скандал на засіданні фракції «Блоку Петра Порошенка», коли група народних депутатів звинуватила частину керівництва фракції та керівників держави в корупції та організації інформаційних провокацій. До перших відносяться — Віктор Чумак, Сергій Лещенко, Єгор Фірсов, Ольга Богомолець, Наталія Новак..., до других — Петро Порошенко, Арсеній Яценюк, Ігор Кононенко, Олександр Третьяков... І одразу в парламенті була створена група протидії корупції у владі — «Антикорупційна платформа», більшість з яких також були присутніми на заході в Одесі.

Форум відкрив Саакашвілі, який відразу ж заявив: «Корупція — це конкретні імена, конкретні випадки і конкретні цифри». Далі Саакашвілі продемонстрував схему, на чолі якої значився прем’єр Арсеній Яценюк. За словами глави Одеської облдержадміністрації, через корупційні схеми держава щороку втрачає 5 мільярдів доларів. І щорічно з бюджету крадуть ще 120 мільярдів гривень. Винуваті в цьому — Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Дмитро Фірташ, Микола Мартиненко, Андрій Іванчук.

«Від Одеського антикорупційного форуму є стійке відчуття того, що це прицільна боротьба проти конкретних людей, а не ознака системної боротьби з корупцією, — коментує «Дню» Тарас Стецьків, народний депутат України I—IV та VI скликань. — Саакашвілі фактично виконує доручення Президента України, атакуючи Яценюка і його оточення. Перед приїздом віце-президента США Джозефа Байдена створюється певний інформаційний фон для збільшення імовірності відставки Яценюка і відповідно призначення Саакашвілі прем’єром. По іншому це не можна оцінювати. Були вибірково озвучені декілька прізвищ, до яких можуть бути питання. Чому тоді не названі інші прізвища, які в тому числі фігурують в журналістських розслідуваннях? Зокрема, вони є і в БПП, і в «Опозиційному блоці», про який взагалі почали чомусь забувати».

Склад учасників «одеської зустрічі» також подає певні сигнали: голова Одеської митниці Юлія Марушевська, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» доктор Євген Бистрицький, заступник голови Одеської ОДА Марія Гайдар, журналіст Юрій Бутусов, заступник генерального прокурора Давид Сакварелідзе, народні депутати Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Віктор Чумак, радник одеського губернатора Саша Боровик, бізнесмен Євген Чичваркін, екс-заступник міністра юстиції Грузії Георгій Вашадзе, журналіст Севгіль Мусаєва-Боровик.

«Перерахованих осіб, можливо за виключенням окремих людей, я відношу до «групи Кучми-Сороса-Порошенка», — коментує «Дню» народний депутат II та III скликань Олександр Єльяшкевич. — Не дарма від жодного з них ми не чули прізвищ — Кучми чи його зятя Пінчука, хоча називаються багато інших олігархів і політиків».

Тим часом директор Національного антикорупційного бюро (НАБ) Артем Ситник вже заявив, що оприлюднена Саакашвілі інформація про корупцію на держпідприємствах може бути підставою для порушення кримінальної справи. При цьому, директор НАБ зазначив, що в Одесі на антикорупційному форуму був присутній його перший заступник Гізо Углава.

«Де Григоришин і його «трансформаторні» та енергетичні схеми? Де Свинарчук-Гладковський і Романови з дерибаном мільярдів «Укроборонпрому»? Де Бойко з його обленерго? Де Жеваго та інші «бізнесмени», розікрали рефінансування? Де Пінчук і його 600 млн. грн боргу перед «Нафтогазом»? Де Гройсман з потоками Укрпошти? Список можна продовжити, якщо хочете», — запитує у себе на сторінці у «Фейсбуці» Олександр Дубинський, ведучий програми «Гроші» на телеканалі «1+1».

«Я ніколи не виправдовував Яценюка і багато писав про корупцію в Кабміні, — коментує «Дню» блогер Сергій Іванов. — Але наголошую, що у нас уряд є коаліційним, відповідно, за міністрів відповідає не лише прем’єр, але і всі політичні сили, які їх делегували до Кабміну. Тобто до питання відповідальності треба підходити диференційовано і комплексно. При цьому, якщо існують звинувачення, то чому ніхто не бачить обвинувачуваних актів? Якщо Саакашвілі дає такі оцінки, то де обґрунтовані докази? Очевидно, що Саакашвілі використовує власний кредит довіри в цій історії. Він, наприклад, звинувачує Мартиненка, але чомусь не згадує Кононенка. Фактично це не боротьба з корупцією, а одна політичне угруповання поглинає інше. Тобто це політичне рейдерство».

Під час форуму в Одесі окремі учасники намагалися вдаватися і до аналізу новітньої історії України. Зі слів учасників заходу, під час виступу на форумі Севгіль Мусаєва-Боровик зокрема заявила, що архітектором кланово-олігархічної системи є бізнесмен Рінат Ахметов.  

«Це абсолютне навмисне спотворення реальності, — наголошує Олександр Єльяшкевич. — Всі ми прекрасно знаємо, що «хрещеним батьком» української корупції і творцем кланово-олігархічної системи в Україні є Леонід Кучма. Все інше похідне. І мені дуже прикро спостерігати як деякі журналісти маніпулюють свідомістю громадян. А трансформація «Української правди», яку зараз представляє Мусаєва-Боровик, і звідки вийшли Лещенко і Найєм, взагалі ганьба — вона відбувалася у всіх на очах. Про Гонгадзе вони вже забули, як і забули в цілому про роль Кучми. Більш того, сьогодні вони є обслуговуючим персоналом для цієї родини». 

КОМЕНТАР

Сергій ЩЕРБИНА, журналіст, керівник проекту Insider:

На кого, на вашу думку, був розрахований цей форум та з якою метою? Які політичні наслідки матиме, і чи матиме взагалі?

— Форум в Одесі однозначно буде використаний проти Арсенія Яценюка. Власне вже лідер фракції БПП заявив, що уряд має відповісти на звинувачення Саакашвілі у корупції. Але мені видається, що цей форум більше схожий на презентацію нової політичної партії, до якої може увійти «грузинська команда» та «антикорупційна платформа» БПП.

Хто чи що стоїть за цим публічним протистоянням команд прем’єра та оточення Президента? І як, за вашими прогнозами, розгортатиметься далі?

— Думаю, що публічне протистояння — це все ж пряме зіткнення президента та прем’єра. Причина банальна — боротьба за фінансові потоки, а точніше за те, що від них залишилося. Наскільки мені відомо з джерел як у АП, так і у Кабміні, остаточного рішення щодо відставки уряду ще немає, але переформатування Кабміну буде обов’язково.

У подальшому можливі два з половиною сценарії. Перший — Яценюк залишається, коаліція залишається у тому ж форматі, але тоді нас чекає продовження публічного та підкилимного протистояння президента та прем’єра. Другий — Яценюка пробують відставити, коаліція розвалюється і виникає перспектива дострокових парламентських виборів, за результатами яких владу втратять і чинний прем’єр, і президент. «Половинка» сценарію — Яценюка змінює Гройсман, а посаду спікера віддають представнику «НФ», ймовірно, Андрію Парубію. Але цей сценарій дуже проблемний з огляду на збір голосів у коаліції та поза нею за такий формат. Найбільш вірогідний, на мою думку, перший варіант.

Ви відзначили в коментарі на Фб, що принаймні частина «стрілочок» у «схемі Саакашвілі» намальовані «не туди»... Це — цікавий момент. Як і те, що принаймні одне прізвище не згадувалось ніким з присутніх — Пінчук... Але якщо подивитися на «процес» боротьби із ТОП-корупцією і олігархами ширше: з вашого досвіду, яка деолігрхізація сьогодні потрібна Україні? Боротьба з прізвищами (до чого вона нас приведе?), чи все ж боротьба з монополіями, і чому?

— Саакашвілі «забув» вказати у своїй презентації президента та його оточення, яке також «сидить на потоках». Крім Пінчука також якось поза увагою форуму пройшов, наприклад, Костянтин Григоришин. Хоча, як стверджують джерела і у Кабміні, і у АП, він має певний стосунок до «розкрутки» Саакашвілі. Але, насправді, проблема не в прізвищах. Проблема у відсутності рівних правил гри. Так звана деолігархізація, про яку так люблять казати вищі посадові особи держави, більше нагадує банальний «передел». В Україні, на мою думку, має бути проведена повна приватизація найбільш «корупціогених» державних підприємств (Укргазвидобування, Центренерго, Одеський припортовий тощо) та мають бути встановлені чіткі правила для всіх гравців ринку, які в рівних умовах мають платити податки. Боротьба з прізвищами — це повторення всього того, що ми вже неодноразово проходили.

Іван КАПСАМУН, Валентин ТОРБА, Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: