Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перезавантаження не відбулося

Експерт: «З екс-регіоналів у міській раді Херсона у списках «БПП» на одного більше, ніж у «Опозиційному блоці»
16 жовтня, 2015 - 13:44
ФОТО АВТОРА

«День» продовжує слідкувати за передвиборчими баталіями у Херсоні. У матеріалі «Мер без партії...» (№183 від 8 жовтня 2015 р.) ми розповідали про особливості боротьби за посаду міського голови. До слова, описана ситуація набирає скандальних обертів і непередбачуваного фіналу. У Херсоні вже створили нову міську виборчу комісію, але екс-регіонала Володимира Сальдо, як того вимагала ЦВК, не зареєструвала. У разі реєстрації противники Сальдо обіцяють масові протести.

Цього разу йтиметься про списки політичних партій, які вирішили поборотися за депутатство у Херсонській міській раді. За даними ЦВК, на 54 місця у раді претендують 715 осіб від 17 партій. Щодо шансів говорити складно, адже чинний закон про вибори може подарувати чимало сюрпризів. Утім, опираючись на загальнонаціональний рейтинг партій, упізнаваність лідерів і активність ведення кампанії, можна спрогнозувати, що у Херсонській міській раді точно будуть депутати від «БПП», «Нашого краю», «Батьківщини», «Опозиційного блоку». Є непогані шанси на кілька місць у команди «УКРОПу», «Свободи», РПЛ.

Оцінюючи списки кандидатів, можна говорити про групи, які виділяються серед інших: це реваншисти, які прагнуть повернутися до влади або залишитися депутатами, змінивши партію; прихильники провладної сили і прохідних партій, які підтримують зміни в країні, але не критикують своїх політичних керівників з надією отримати підтримку на виборах; переважно молоді політики післямайданного формування, які не йдуть на вибори єдиною командою, але ідейно готові співпрацювати у новій міськраді.

УЛАМКИ ПАРТІЇ РЕГІОНІВ

Одіозні й не дуже екс-регіонали, прихильники Януковича і «сильної руки», «господарники» й «управлінці» — це люди із яскраво вираженою посткомуністичною манерою ведення кампанії, яка застрягла ще в 1990-х. Вони є в багатьох списках, але найпомітніші сконцентровані у партіях «Наш край» і «Опозиційний блок». Наприклад, у списку перших — 19 чинних депутатів, 16 з яких обиралися 2010 року від Партії регіонів. Тут зібралися наближені до Сальдо начальники управлінь, чинні депутати й бізнесмени, які завжди підтримували цього кандидата, що дозволяло вигравати тендери для своїх фірм чи спокійно вести бізнес. Це багаторічні депутати Дмитро Больбот, Ігор Грек, начальник Херсонського морпорту Сергій Ігнатенко, начальник управління молоді і спорту міськради Юрій Кліментенко, фігурант корупційного скандалу, екс-голова Антонівської селищної ради Ігор Семенчев, колишній голова антимонопольного комітету Альона Ротова, політичний невдаха усіх мерських перегонів Владлен Гірін, його брат Геннадій та інші.

В «Опозиційному блоці» першим номером іде колишній регіонал і помічник екс-голови ОДА при Януковичу Єгор Устинов. У списку є чимало відомих у місті екс-регіоналів: директор Херсонського суднобудівного заводу Василь Федін, директор «Школи гуманітарної праці» Артем Кияновський, чинні депутати Василь Яременко, Сергій Шкода, Алла Беліченко.

Кому не вистачило місця в прохідних партіях, той вибрав близькі за риторикою передвиборчі проекти на зразок «Відродження» (Михайло Опанащенко), «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму» (Олексій Рибаков) тощо.

ПРОВЛАДНІ СИЛИ

«Блок Петра Порошенка «Солідарність» очолила бізнесмен, голова місцевого осередку партії Олена Урсуленко. Вона давно помітна в місцевій політиці завдяки успішному бізнесу. У списку також знайшлося місце волонтерам Олегу Баркаренку, журналістам Олегу Зайченку і Тарасу Бузаку, а поряд з ними — екс-регіонали і чинні депутати Володимир Пепель та Микола Бабенко. Список дуже різноманітний, але завдяки загальному рейтингу партії президента, а також деяким вдалим кандидатам до міської ради «БПП» заведе значну кількість депутатів.

Про «Батьківщину» в Херсоні останнім часом говорять в розрізі кадрового скандалу із зарахуванням до партії начальника міської податкової служби часів Януковича, помічника екс-нардепа Олексія Журавка (перебуває в розшуку СБУ за сепаратизм) Владислава Мангера. Цей крок похитнув рейтинги політсили, з якої вийшла низка партійців зі стажем. До міської ради «Батьківщина» веде своїх чинних депутатів (Олег Акімченков, Віктор Гаврилюк, Станіслав Трошин), екс-регіонала і колишнього ректора ХДУ Олександра Ходосовцева, а також людей Мангера (Олеся Міхеєва, Андрій Шраменко). Втім, піар на протидії Сальдо і довголітня партійна структура додає «Батьківщині» прихильників.

ПОТЕНЦІАЛ МОЛОДИХ

Створену нещодавно політсилу «УКРОП» у Херсоні очолив Віталій Богданов — відомий у місті громадський діяч і політик, який за десяток років змінив не одну політичну команду. Втім, відсутність єдності у післямайданних сил, сварки у «Батьківщині» і бажання не допустити реваншу екс-регіоналів зібрали в «УКРОПі» доволі амбіційну команду. Тут є відомі волонтери Григорій Янченко і Артем Яковлєв, військові Ігор Зосіменко, Володимир Ковальчук, Руслан Мінаков, чинні депутати від «Батьківщини» Катерина Гандзюк і Євген Назарян, громадські активісти і підприємці Павло Бубнов, Павло Білецький та інші.

Доволі молодий склад до міської ради веде «Свобода». В її списку — помітні партійці, які проявили себе під час подій Євромайдану та багатьох патріотичних і просвітницьких акцій. Це Євген Матковський (перший номер), Олександр Ложичев, Костянтин Капошилін, Євгенія Мироненко та інші. За рахунок цієї молоді і незаплямованої репутації в Херсоні «Свобода» може розраховувати на потрапляння кількох депутатів у міськраду.

КОМЕНТАР

«КАДРОВИЙ ГОЛОД, НЕПОТИЗМ ТА ВІДСУТНІСТЬ БУДЬ-ЯКОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ТА ІНСТИТУЦІЙНОЇ ПАМ’ЯТІ»

Максим ЄЛIГУЛАШВIЛI, координатор довготермінового спостереження від ГМ «ОПОРА» у Херсонській області:

— Ситуація в Херсоні особливо не відрізняється від загальної по Україні. Ті самі проблеми, які політичні сили поки не спроможні вирішити. Це кадровий голод, непотизм та відсутність будь-якої політичної та інституційної пам’яті. У списках переважно друзі, родичі та колеги, процес підбору яких здебільшого був закритим. У деяких домінує бізнес та управлінці — «БПП», у деяких чинні міські депутати — «Наш край». Але при деталізованому аналізі видно, що в основу покладено кілька принципів. Наприклад, основою більшості списків стали персони, що можуть вирішити ті чи інші питання завдяки посадам чи фінансовим потужностям. Трохи родичів, близького кола та публічні особи для формування іміджу. Там, де надії на перемогу немає, розміщуються кандидати, які мають просто закрити прогалину.

Цікаво виглядає і міграція чинних депутатів міської ради. Більшість хоче переобиратися, але не всі. Частина вирішила поміняти раду — обласну чи районну, хтось захотів включитися у перегони на рівні міського чи селищного голови. Але головним фактором зниження кількості стала відмова комісії, а потім і суду реєструвати список кандидатів від «Херсонців» та відсутність іменного блоку від чинного мера. Якщо колишні представники від «Батьківщини» переорієнтувалися на «УКРОП», то у колишніх регіоналів спритно зміг перейти чи не один Пепель. Відповідно низька якість та специфічність підходу до підбору кандидатів призводить і до кампанії, яка нагадує мильну бульбашку. Начебто вона і є, заходи відбуваються, джинсу розміщують, білборди клеять, подарунки роздають, але зрозумілих месиджів від кандидатів немає. Є про війну, мир, ціни на газ, але таке враження, що автори лозунгів не читали ні Конституції, ні закону про місцеве самоврядування. Обіцяють те, що у разі обрання фізично виконати неможливо. Працюючи зі списками, вкотре переконуєшся, що перезавантаження підходів у еліт щодо ведення політичної боротьби не відбулося. Так, ми не бачимо одіозних фігур минулого скликання — Корнілова, Варущик, Сіганевич, але, на відміну від обласної ради, де колишні регіонали розійшлися по багатьох списках, у місті колишні депутати від ПР чітко переорієнтувалися на одну політичну силу — «Наш край». Зв’язки продовжують тримати купи, страх відсутній, а ресурси поступово підтягнуться.

Тим паче президентська партія завше готова до «конструктивного діалогу» і представляє свою платформу для доволі одіозних фігур. Наприклад, під час останніх днів Майдану був скандал із Миколою Бабенком (директор Херсонського фізико-технічного ліцею. — Авт.), який і про наведення порядку до Януковича звертався, і характеристики майданівцям видавав. А зараз він іде по списках від «БПП», причому перша особа списку дає доволі позитивні характеристики про нього. Цікавим є і те, що з екс-регіоналів у міській раді на одного більше знайшли собі прихисток у списках «БПП», ніж у «Опозиційному блоці». Доволі красномовні цифри, які у контексті підходів до ведення кампанії дають чітке відчуття дежавю. Країна таке вже проходила, тільки з іншою, більш регіональною партією.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон, фото автора
Газета: 
Рубрика: