Осінній і дощовитий Дніпро в жалобі. Уранці минулої неділі поблизу міського автовокзалу загинуло двоє патрульних поліцейських — 27-річний Артем Кутушев і 36-річна Ольга Макаренко. Їх застрелили під час перевірки документів. Трагедія сталася через банальний дорожній інцидент. Машину порушника поліцейські зупинили, тому що вона поїхала на червоне світло.
Затриманий водій застрелив Артема Кутушева, коли той, сидячи з ним у патрульному авто, вирішив «пробити» особу порушника по базі даних МВС. Потім зловмисник відкрив вогонь по Ользі Макаренко, яка встигла вистрілити і поранила вбивцю в живіт. На жаль, сама Ольга дістала три кульові поранення і пізніше померла на операційному столі. В обох поліцейських сиротами залишилися маленькі діти. Перестрілка на автовокзалі відбувалася на очах у великої кількості свідків і була зафіксована на відеокамеру.
Один з водіїв маршруту спробував заблокувати автомобіль убивці, але той знову почав стріляти з пістолета. Незважаючи на це, небайдужим громадянам вдалося відстежити, куди поїхав сріблястий «Сітроєн». Через кілька годинника підрозділи МВС і СБУ оточили будинок, де винаймав помешкання вбивця поліцейських. Тут, на вулиці Надії Алексєєнко, колишній Чичеріна, зібралася величезна кількість правоохоронців із спецпідрозділів, представників ЗМІ і просто зівак. Спецназівцям вдалося зірвати ґрати з вікна і проникнути в приміщення, де вони знайшли перуки, накладні вуса, а також посвідчення учасника бойових дій колишнього бійця спецроти МВС «Торнадо» Олександра Пугачова, 1983 року народження, мешканця міста Торез Донецької області. З’ясувалося також, що Пугачов, який мав судимість, з минулого року перебуває в розшуку за нові злочини, вчинені під час служби в зоні АТО. Процес над його товаришами з батальйону «Торнадо» зараз триває в Оболонському райсуді м. Києва.
Сам Пугачов зумів утекти буквально з-під носа дніпровських правоохоронців, але о шостій годині вечора з’явився в лікарні ім. Мечникова, оскільки потребував лікарської допомоги. Як повідомив головлікар Сергій Риженко, свого часу колишній боєць вже лікувався в їхній лікарні від поранення, тому прийшов туди невипадково. Лікарі повідомили в поліцію про місцезнаходження підозрюваного, і незабаром того затримали. Молодому чоловікові зробили хірургічну операцію і витягли з тіла кулю, що пошкодила не лише живіт, а і легені. Проте, прийшовши до тями, він почав заперечувати, що є Пугачовим, оскільки звернувся до лікарню під прізвищем Михайленко. Про це повідомив журналістів перший заступник Нацполіції Вадим Троян. «Своєї провини він не визнає і каже, що Пугачов — не його прізвище. Але за всіма ознаками це був громадянин Пугачов. Його затримали. Ми підтверджуємо, що це саме ця людина», — зазначив представник поліції. Він також додав, що зброю, з якої було вбито поліцейських, ще не знайдено, на місці злочину зібрали лише гільзи.
У зв’язку з трагічною загибеллю поліцейських міський голова Дніпра Борис Філатов оголосив у місті жалобу. Він також вирішив нагородити медаллю «Захисник міста» водія маршрутки, який спробував зупинити озброєного вбивцю. «З того моменту, коли сталася ця жахлива трагедія, я був щопівгодини з усіма силовиками на зв’язку. До останньої миті ми були упевнені, що Олю Макаренко вдасться врятувати. Їй перелили 2 літри крові, і якби не куля, що засіла в хребті... Я особисто був присутній при штурмі помешкання злочинця. Там були всі силовики. І начальники, до речі, не ховалися за спинами підлеглих. Хлопці запускали дрон, готували газ, світлошумові гранати і «кішки» проти розтяжок. Але злочинець встиг утекти раніше на 40 хвилин. Я знаю всі подробиці цієї трагедії. Завтра о 12.00 прощаємося із загиблими в театрі Горького. О 14.00 нагороджую Валерія Миколайовича Тимоніна медаллю «Захисник міста». Місто має знати своїх героїв. Так трапляється, що вони можуть бути поруч — за кермом маршрутного таксі», — написав у неділю Філатов на своїй сторінці в мережі «Фейсбук».
Тим часом мешканці Дніпра самостійно почали збір коштів на допомогу родинам загиблих поліцейських. Вже у день трагедії вони почали приходити з квітами до будівлі обласного управління поліції на вулиці Червоній. Біля входу запалили лампадки і встановили портрети загиблих Артема Кутушева і Ольги Макаренко. «У мене знайомий служить у поліції, він подав гарну ідею зібратися і якось підтримати. Можливо, якщо знайдемо якісь способи допомогти родинам загиблих, теж задіємо», — каже мешканець міста Павло Камишов, який прийшов вшанувати пам’ять загиблих поліціянтів. Люди вважають їх героями і новою генерацією правоохоронців. Галина Султанова також прийшла, аби висловити свою підтримку: «Дуже їх шкода, дуже боляче, що життя таких молодих людей обірвалося. Я співчуваю як громадянка України. Героям слава!».
Проте багато мешканців області вважають, якщо важливі питання в організації роботи поліції не буде вирішено, це може бути не останній похорон. «Минуло всього кілька місяців відтоді, як країна з ентузіазмом сприйняла появу на вулицях українських міст нових поліцейських. Але потім почалося реальне життя і з’ясувалося, що вміння віртуозно керувати автівкою і володіти зброєю приходить лише з роками, після наполегливих тренувань. І якщо розбиті «Пріуси» українці готові були прощати усмішливим поліціянтам, то питання правомірності застосування сили представниками закону обговорювалося багато й емоційно. Суспільство виявилося не готовим довіритися поліцейським і почало жаліти правопорушників. У результаті нова поліція дезорієнтована, а стара — нежиттєздатна. Олександр Пугачов, який розстріляв патрульних у Дніпрі, цілий рік перебував у розшуку і при цьому спокійно пересувався містом, не дуже ховаючись. Чому його не шукали? За словами начальника ГУНП України у Дніпропетровській області Ігоря Репешка, серйозні скорочення національної поліції, плинність кадрів і зростання злочинності за останні роки призвели до колосального навантаження на слідчих. У деяких з них одночасно в роботі до 400 кримінальних проваджень. Як ви гадаєте, якої якості будуть ці розслідування?» — пише на одному з місцевих сайтів дніпровська журналістка Марина Деобальд. Дискусія на тему, хто винен і що робити в українському суспільстві, ще лише розгортається. Але вже зараз зрозуміло, що загибель поліцейських з Дніпра — це тривожний прецедент.
«Нині Україна переживає непростий період. Війна на сході призвела до загального зростання злочинності, як це було після Другої світової війни. У країні багато зброї та людей, які пускають її в хід, не замислюючись. Звичайно, зараз спекулюватимуть на темі, що злочин вчинив доброволець, та ще й колишній працівник одного з підрозділів МВС. Але слід зазначити, що підготовка патрульних поліцейських теж виявилася не на висоті, був певний елемент непрофесіоналізму. Під час реформування органів внутрішніх справ ми намагалися копіювати досвід Грузії, але забули, що це відносно невелика країна, де підготувати потрібну кількість поліцейських було набагато легше. Не варто забувати, що в Україні населення майже вдесятеро більше. Тому набрати і навчити майже триста тисяч працівників — завдання непросте. Гадаю, що непрофесіоналізм спостерігається і на рівні керівництва поліції та МВС. Міністр внутрішніх справ насправді — бізнесмен і адміністратор. Рано чи пізно допущені помилки мали «вистрілити», — вважає Василь Сухов, який сам брав участь у формуванні нової поліції.
За цими реквізитами можна допомогти близьким Артема Кутушева та Ольги Макаренко.
Карта в ПАТ КБ «Приватбанк»: 5168742336088244 Макаренко Андрій Юрійович.
ПБ карта в ПАТ КБ «Приватбанк»: 5168757314181431 Кутушева Ганна Володимирівна.