Напевно, сьогодні не існує галузі, де заради її розвитку та успішного існування не залучають фахівців із високих технологій, програмістів, програмних інженерів, загалом креативно мислячих людей, здатних вирішувати проблеми та завдання на рівні моделей та алгоритмів. Так само й оборонна й безпекова сфера потребують інноваційних рішень, нестандартних підходів та ідей у сенсі автоматизації, міжвідомчої комунікації, моделювання ситуацій, зокрема кризових, та формування кейсів із готовими оперативними відповідями на загрози чи ризики. Із 23 до 27 липня в Києві (Інноваційний парк UnitCity) відбуватиметься перший інноваційний захід «Український оборонний Хакатон». Він спрямований на покращення взаємодії між силовими структурами в контексті розробки програмних продуктів для вирішення актуальних питань оборонно-безпекової сфери.
Такі самі оборонні хакатони у себе проводять країни-учасники НАТО. Представники українського оборонного відомства вже двічі брали участь у цьому ІТ-змаганні. Команда Збройних сил України навіть стала переможцем змагань із програмування TIDE Hackathon 2018 у італійській Генуї. Звісно, це надзвичайно корисна річ. Адже на таких майданчиках відбувається своєрідний аудит національних спроможностей або певного сектору (приміром, збройних сил, цивільної оборони, поліції тощо) зі здатності швидко та ефективно знаходити програмні рішення для конкретних завдань чи ситуацій, а також для системи управління на різних її рівнях. Від спроможності знаходження правильних відповідей критично залежить час та використання певних обсягів ресурсів, вкладених у процес пошуку рішення. Рішення, нехай і ідеальне, вже не потрібне тоді, коли ми не змогли впоратися з завданням чи коли, образно кажучи, ворог уже в наших окопах. Тобто, потрібні команди, які буквально прогнозують реальність, можуть її просторово уявляти й будувати моделі взаємодії всіх елементів цієї реальності. Це надзвичайно складно, але цілком можливо. Не випадково серед цілей Стратегічного оборонного бюлетеня України та загального його курсу до імплементації стандартів Альянсу є цілком конкретні позиції, які нам життєво необхідно втілити. Зокрема, і це підтверджує досвід реальних бойових дій, на часі створення єдиної інтегрованої системи управління, зв’язку, розвідки та спостереження.
Варто зауважити, що, особливо в умовах операції Об’єднаних сил чи в контексті інших спільних дій, така система має допомогти ефективніше виконувати завдання складовими сектору безпеки і оборони України. Зрозуміло, що київський «Хакатон-2018» не запропонує нам якихось готових рішень, проте він може стати прологом формування активної спільноти однодумців, здатної до тривалої та масштабної творчості, генеруючи реальні зміни. Як заявляють організатори заходу, він є інструментом персонального і професійного розвитку учасників, які звикають мислити за категоріями «проблема-спосіб вирішення», а не «запитання-відповідь».
Тому рішення України проводити у себе хакатон варто лише вітати й сподіватися на успішний розвиток цієї ініціативи в подальшому. Адже від скорішої апробації новинок військового сегменту ІТ-галузі залежить як наша упевнена безпека на довгі роки, так і виконання завдань із відбиття ворожої агресії й відновлення українського суверенітету над усіма загарбаними Московією теренами. Ймовірно, що в разі вдалого проведення цьогорічного форуму, до якого залучені фахівці НАТО, повноформатний «натівський» Хакатон за участі його провідних гравців відбудеться саме в Україні.
— Що таке «Український оборонний Хакатон»? Хто і заради чого там змагатиметься? — запитую в заступника начальника Генерального штабу ЗС України генерал-майора Родіона ТИМОШЕНКА.
— Існує проект із обміну досвідом та знаннями в межах Трастового фонду НАТО з удосконалення системи командування, управління та зв’язку. Задля активізації заходів згаданого фонду цьогоріч заплановано провести національне змагання фахівців із програмування UKRAINIAN DEFENSE HACKATHON 2018, — пояснює Родіон Іванович. — Це змагання фахівців ІТ-технологій, які розуміються на проблемних питаннях у сфері оборони. До участі запрошені команди Національної гвардії, ДСНС, Державної служби спецзв’язку та захисту інформації України, Збройних сил України, військових закладів вищої освіти тощо. Вважаю, що київський хакатон покликаний передусім створити умови для ефективної взаємодії талановитої молоді та професійних експертів України і НАТО з метою формування інноваційних та технологічних рішень у контексті реалізації концепції мереж для майбутніх військових місій НАТО. Також тут можна відпрацювати певні архітектурні рішення та програмне забезпечення для сектору безпеки й оборони України. Найбільш нагальним завданням сьогодні є створення єдиної інтегрованої системи управління та розвідки. Такі змагання, добре відомі в Альянсі, також є місцем обміну досвідом і навчання для ІТ-фахівців. Суть Хакатону — знайти краще рішення за трьома напрямами завдань — моделювання, кодування та в комбінованих задачах. Спектр завдань широкий. Зокрема, це об’ємний аналіз великих масивів даних, аспекти міжвідомчої взаємодії, комунікації поміж окремими структурними підрозділами, захищеність такої взаємодії. Також — розгортання об’єднаних мереж для проведення операцій. Словом, завдання ці близькі до практичних викликів, які можуть вирішувати фахівці ІТ-галузі.
У процесі підготовки до «Українського оборонного Хакатону» ми спираємося на позитивний досвід Альянсу і зокрема Трастового фонду НАТО з удосконалення системи командування, управління та зв’язку, й вдячні його керівництву за надання консультативно-дорадчої допомоги і направлення фахівців для неупередженої оцінки результатів змагань.
— Який очікуваний практичний результат від змагань?
— Хакатон є змаганням заради змагання. Він направлений на розв’язання існуючої проблематики. Так, є передовий досвід НАТО, зокрема його Ситуаційного центру в Брюсселі, але нам не допоможе сліпе копіювання. Ми маємо десятки, а може, і сотні своїх особливостей, які навіть у межах стандартів Альянсу потрібно обов’язково враховувати. Тому співробітництво України з НАТО в ІТ-секторі має посприяти створенню ефективних і унікальних автоматичних систем управління, проте сумісних із такими самими натівськими системами. І для того нам потрібні фахівці, яких треба залучати і мотивувати. Також уже сьогодні важливо, щоб залучені до ООС підрозділи різних відомств, які фактично є партнерами, розуміли один одного та ефективно взаємодіяли.
— Що ви маєте на увазі?
— У кожному з цих відомств є власна автоматизована система, і, напевно, не одна. А нам потрібен надійний і робочий уніфікатор чи інтегратор, не важливо як його назвати, для їхньої взаємодії. На Хакатоні — і це одна з його цілей — ми можемо побачити людей, які долучаться до створення такої єдиної системи та інших проектів. Звісно, одразу нам усе не вирішити, але згенерувати певний пул ідей чи елементів однозначно зможемо.
Під час Хакатону для його учасників експерти НАТО та ІТ-індустрій прочитають лекції, зокрема й щодо практик (кейсів) використання інноваційних технологій у оборонному секторі як у світі, такі в Україні.