Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про міліцейський мітинг і реформу

Євген ЗАХАРОВ: «Думаю, ті з керівників, які не пройшли атестацію, і організували цей мітинг. Але процес атестації можна було зробити дещо інакше»
15 грудня, 2015 - 11:13
ФОТО З САЙТА NV.UA

Минулої неділі біля будівлі МВС у Києві відбувся в деякій мірі дивний для України мітинг. Мітингували міліціонери, тобто колишні правоохоронці, які не змогли потрапити до лав новоствореної Національної поліції. Кілька сотень людей заявляли, що їх не допустили до участі у переатестації, сама переатестація проходила незаконно та не дає їм змоги вийти на пенсію. Що ж до самих комісій, то колишні правоохоронці висловили невдоволення тим, що в них мало людей, які працювали у правоохоронній системі.

«Атестаційні комісії були створені заздалегідь. До того моменту, коли відповідний наказ вступив у дію. Крім того, в даних комісіях присутні не зовсім компетентні люди, зокрема, радикальне крило «Автомайдану», яке закликало до розправ над правоохоронцями», — заявив голова Київської міської організації профспілки атестованих працівників органів внутрішніх справ Петро Васюк.

Як передають ЗМІ, екс-міліціонери зазначили, що вони не проти реформи МВС, але виступають за законну переатестацію. Листа із вимогою скасування наказу про атестаційні комісії вони направили очільнику МВС Арсену Авакову. Варто зауважити, що мітинг міліціонерів показав — це достатньо організована сила, дехто навіть заговорив про «Майдан-3». З такими речами потрібно бути обережними, адже як показує практика — охочих використати подібні події і акції знаходяться не мало. 

Проте сам Аваков, не чекаючи офіційних звернень, в емоційній манері відповів на своїй сторінці у Facebook: «Ніякий мітинг міліціонерів, які не пройшли тести та атестацію, не змінить моєї рішучості: у новій поліції не буде не компетентних і брудних «ментів»! Будуть тільки ті «копи», які мають довіру людей! — написав міністр. — Розворушили вулик. Руйнується уклад життя? Великі і малі годівниці? Для вас, вчорашні, так і буде. Хочете повагу від людей і гідні зарплати? Прийміть нову ідеологію поліції! Мітинг «протесту» проти реформи міліції організували ті, чиї брудні схеми ми руйнуємо реформою та кадровими змінами. Я навіть радий, що сталося — нарив розкрився — діятимемо ще швидше і рішучіше!».

Не менш емоційно висловилися й багато інших політиків та громадських діячів з Євромайдану. Мовляв, чому ці міліціонери не виходили на мітинги, коли їх керівництво змушувало нести хабарі, коли людей били у райвідділках?

Тож чи не взяла гору ця емоційна революційна доцільність над законністю, демократичністю та здоровим глуздом? Наскільки справедливими були вимоги мітингарів? Коментує голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген ЗАХАРОВ:

— Атестація — це нормальний процес, який треба сприймати як факт, бо вона була запроваджена відповідно до положення, зареєстрованого у Мін’юсті.

Якщо цих людей не допустили до переатестації, це означає, що вони не здали тести — професійний та на загальні вміння. По цих тестах можна було набрати максимум по 60, а прохідна межа — по 25 балів. Тож якщо слідчий не знає КПК, за яким він має працювати, то допускати його до роботи не можна. Загалом не пройшли атестацію 21% співробітників — достатньо невелика кількість.

Що ж до самих комісій, то там панує нормальна й доброзичлива атмосфера, питання задають абсолютно адекватні. Члени комісій та офіцери поліції, які пройшли їх, це підтверджують. Хоча раніше там дійсно був один представник громадськості Сергій Хаджинов із «Автомайдану», який здивував хамською позицією та висловлювався за те, щоб «відстрілювати» співробітників МВС. Але його виключили з комісії.

Можу погодитись, що потрібно було організовувати процес атестації дещо інакше — по кожному райвідділку по черзі, а не «згори вниз», коли спочатку зібрали весь керівний склад Києва та області. Думаю, ті з керівників міліції, хто не пройшов атестацію, і організували цей протест.

Але хіба у нас не було купи претензій до керівників райвідділків? Дуже багато інформації про корупційні дії, незаконне насильство. Наприклад, у Шевченківському райуправлінні Києва всі керівники були замішані у цьому. У нас є купа справ та свідчень про людей, які там постраждали або загинули. Якщо ми хочемо нову якість правоохоронного органу, то від тих, хто в міліції порушував закон та збагачувався, треба очиститися.

Проте є й інша сьогоднішня проблема МВС. Через те, що Президент нещодавно ветував законопроект про зміни до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію», а до порядку денного ніяк не поставлять виправлений документ, це паралізує діяльність слідчих органів ВС. Але зауваження Президента мені не видались суттєвими. Сподіваюсь, що в найближчі кілька днів ця ситуація вирішиться.

Дмитро КРИВЦУН, «День»
Газета: 
Рубрика: