Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Приклад Маккейна

«Такі люди є і в Україні, однак далеко не всі вони представлені в парламенті», — народний депутат. Чому?
26 липня, 2017 - 19:15
ФОТО REUTERS

Де ж наші депутати? Таке запитання може виникнути у багатьох українців після перегляду відео (опублікувало ABC News), коли у вівторок сенатор від Республіканської партії Джон Маккейн, у якого нещодавно діагностували пухлину мозку, прийшов на роботу в сенат США. Присутні в залі Капітолія стоячи вітали Маккейна бурхливими оплесками. Про захворювання сенатора громадськість дізналася 20 липня. Над лівим оком Маккейна помітний шрам, що залишився після операційного втручання. 14 липня після операції з видалення тромбу в оці в Маккейна діагностували ще і пухлину мозку. У сенатора виявили гліобластому — одну з найагресивніших форм раку. Повідомляють, що лікарі та сім’я політика розглядають різні варіанти лікування, зокрема хіміотерапію.

Маккейн прилетів до Вашингтона з рідної Аризони спеціально, щоб взяти участь у голосуванні щодо реформи системи охорони здоров’я, яку обіцяв провести президент Дональд Трамп. Його голос був вирішальним, і сам він допоміг винести проект реформи на обговорення. Сенат США проголосував за початок дебатів щодо законопроекту про скасування чинної системи медичного страхування, так званої Obamacare. «Настільки чудово, що Джон Маккейн повертається на голосування. Хоробрий американський герой! Дякую, Джоне», — відреагував Трамп традиційно на своїй сторінці в Twitter.

МАЛЮНОК СТІВА БРЕНА ДЛЯ ГАЗЕТИ SAN DIEGO UNION TRIBUNE

«Він — приклад. Велика людина. Висока планка в політиці. Дякую долі, що мала честь спілкуватися кілька разів, — це вже реакція першого заступника голови українського парламенту Ірини Геращенко. — В сучасному світі нам так потрібні справжні приклади і висока планка. Добре, що він є і щодня доводить, що найдорожче — це ім’я і репутація. Що потрібно мати голос, а не горлянку, принципи, а не гнучкість. Завжди називати речі своїми іменами, не кон’юнктурничати і ніколи не зраджувати своїм принципам».

Геращенко, по суті, написала те, що багато хто в суспільстві відчуває. Але вона є першим заступником спікера парламенту, тому приклад Маккейна автоматично проектується на стан Верховної Ради. Тож де наші депутати? А вони вже у відпустці. Спікер Верховної Ради Андрій Парубій 14 липня закрив шосту сесію парламенту восьмого скликання і оголосив, що наступна сесія розпочнеться 5 вересня 2017 року. Безумовно, народні депутати також люди, і вони мають право на законний відпочинок. Проте наша країна після російської агресії, не кажучи вже про необхідність проведення реформ, живе зовсім в інших умовах. Відповідно ситуація вимагає від суспільства, а особливо від політиків, особливої відповідальності. Чи є вона? До прикладу: під час роботи 6-ї сесії Верховної Ради 49 народних депутатів взагалі пропустили понад 90% голосувань. Дивлячись на роботу нашого парламенту, складається враження, що країна живе не в умовах війни... Та навіть в країнах, де немає війни і демократія — це вже усталений факт, парламентарії працюють більш відповідально і плідно. Як, наприклад, працює парламент у Великобританії, ми писали у статті «Уроки англійської...» («День», № 43 за 13 березня 2017 р.). 

«Я проти того, щоб називати всіх, що мають депутатський мандат, депутатами, — коментує «Дню» народний депутат від «Народного фронту» Сергій Висоцький. — Парламент — це не просто різні партії та позафракційні депутати. Це перш за все особистості. Маккейн цікавий як особистість зі своєю системою цінностей, поглядів і переконань, які він відстоює принципово. Він сидить у сенаті, голосує і виступає не тому, що належить до тієї чи іншої партії, а тому що це його позиція як особистості. Тут вже не важливо, він республіканець чи демократ. Він — людина, яка бачить майбутнє своєї країни, усвідомлює загрози і перспективи. Тобто він — державник. Це людина певної, якщо хочете, породи. Такі люди є і в Україні. Інша справа, що далеко не всі вони представлені в парламенті, а ті, що є в парламенті, далеко не всі є такими».

«Якщо взяти Україну, то найбільшу недисциплінованість в парламенті демонструють люди, які обрані по мажоритарних округах, — продовжує Сергій Висоцький. — Але як вони обираються по своїх округах? Часто це відбувається внаслідок банального підкупу виборців. Коли такий депутат фактично купує собі мандат для реалізації своїх інтересів, а потім не приходить до зали парламенту, то люди чомусь починають обурюватися. Я їм хочу нагадати, що вони самі його обрали за гроші. У цього депутата в голові залишається переконання, що він купив собі місце в парламенті, тому воліє сам вирішувати, бути чи не бути присутнім на голосуваннях і як взагалі себе поводити у Верховній Раді. Мушу сказати, що ті депутати, які потрапили до парламенту за списками, є більш дисципліновані. Тому українським виборцям нарешті треба визначитися із власними переконаннями і шукати тих персоналій та партії, які їм близькі за світоглядом, а не вестися на гроші та яскравий передвиборчий піар. Абстрагування від власної відповідальності підштовхує до повторення помилок».

Оцінюючи нещодавно екватор роботи парламенту, експерти Реанімаційного пакета реформ назвали провалами в роботі ВР неоновлений Центрвиборчком, відсутність прогресу у змінах до виборчого законодавства, затягування з медичною реформою та скасуванням депутатської недоторканності, а також відсутність Антикорупційного суду. Натомість успішними реформами вони назвали систему е-декларування, нові антикорупційні органи, початок децентралізації влади, систему електронних закупівель Prozorro, новий закон про держслужбу та процес декомунізації. Ще одне досягнення — виконання Плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС.

«Без сумніву, сьогоднішній парламент не є взірцем для наслідування, — коментує «Дню» позафракційний народний депутат Віктор Чумак. — Я дуже тішуся, що для нас є приклад відповідального американського виборця, який не голосує за умовну «гречку». І Маккейн — це не щось виняткове. Його вчинок абсолютно нормальний, адже він сенатор, який відповідає перед своїми виборцями. Гроші, «гречка», перекриті дахи та пофарбовані під’їзди не є для американців приводом для голосування за ту чи іншу особу. Відповідальність виборця породжує і відповідальність політиків. Парламент країни є абсолютним дзеркалом виборців. В Україні існує виборча система, яка продукує нинішній поганий склад парламенту. І це має зрозуміти перш за все сам виборець. Він має вимагати від цього поганого парламенту, який він сам обрав, конкретні речі. Для цього, безумовно, виборцям необхідно самим мати систему переконань і вимог. Не можна говорити про поганий парламент і не відповідати за власний вибір».

Звичайно, політики відображають стан суспільства, однак вони мають, нарешті, змінитися і відчути свою надвідповідальність.

Іван КАПСАМУН, Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: