Минулої неділі вранці всі російські ЗМІ передали загрозливу новину: «Всі морські і повітряні підходи до Криму заблоковані... Подібні заходи військових Росії стали несподіваним сюрпризом. Як повідомляє Avia.Pro, це може бути викликано можливими провокаціями з боку країн НАТО. Цьому блокуванню вже дали назву — «Нова лінія Маннергейма».
Історія дуже проста. Так, у Telegram-каналі «Оперативна лінія» роз’яснили, що ж зараз відбувається біля кордонів Криму: «На виконання сьогоднішніх вказівок військового керівника — начальника ГОУ ГШ ЗС РФ генерал-полковника Рудського С.Ф. про неприпустимість подальшої ескалації військової обстановки поблизу Криму і Чорноморського узбережжя Кавказу з боку НАТО, планувальники Чорноморського флоту і Південного військового округу вже вчора зробили ряд заходів для кращого розуміння тієї самої НАТОвої гостроти моменту і «спорудили» своїм організаційно-попереджувальним інструментарієм нову «лінію Маннергейма» з гарантією, що до 03 жовтня до неї наблизитися ніхто не зможе, а не те, що її форсувати або за неї проникнути. У кого відпустка спланована на третю декаду вересня в Ялту або Геленджик, можете туди сміливо їхати».
Офіційно це повідомлення ще ніхто не прокоментував, вдають, що це страшна військова таємниця, однак в ЗМІ вже розповсюджено схему, на якій Крим з усіх боків обложений квадратиками, які слід розуміти, як уже пристріляну росіянами акваторію, яку вони начебто взяли під контроль.
Ну, по-перше, автентична оборонна лінія в 135 кілометрів була збудована маршалом Маннергеймом, а не росіянами, і для захисту не Росії, а Фінляндії від СССР. І росіяни не могли її взяти цілих два місяці, і не варто забирати чужу славу. По-друге, лінія Маннергейма — це величезний комплекс споруд, на який лише бетону було використано 14 520 кубічних метрів, а підлеглі генерал-полковника Рудського С.Ф. ще нічого на чорноморській воді не збудували. По-третє, в деяких текстах навіть говорилося про те, що «Міноборони РФ пропонувало завдавати удари по кораблях, що наближаються до наших вод, нехай навіть і не порушують поки державний кордон», зазначає news.allcrimea.net. Що це значить? Намір завдавати удари будь-якому кораблю, який є в територіальних водах?
По-четверте, чому гарантія тільки до 3 жовтня? Що, 4 жовтня Росія планує повернути Крим Україні? По-п’яте, нова військова напруга викликана не «можливими провокаціями НАТО», а реальними загрозами Росії новою війною в центрі Європи. НАТО в цьому випадку діє виключно у відповідь на російські загрози стосовно України.
А якщо серйозно, то росіяни просто перелякалися активності країн НАТО в Чорноморському регіоні, розгубилися і не знають, що вдіяти. Тому знову насмішили світ.
Дійсно, країни НАТО досить стурбовані військовою активністю Росії поблизу кордонів України та у зв’язку з навчаннями «Кавказ-2020», після яких, як зараз прогнозують оглядачі, є висока ймовірність військової операції Росії із захоплення Півдня України з метою оволодіння сухопутною дорогою в Крим та можливістю відкрити Північно-Кримський канал для забезпечення в Криму своїх військових потреб водою. Не даремно вони ось уже місяць нагнітають та імітують «гуманітарну катастрофу» на півострові.
І тут раптом вони зрозуміли, що це їм не до снаги. Бо раніше сили НАТО провели масштабну операцію поблизу Криму, а також в акваторії Чорного моря біля узбережжя півострова. «Ловили на живця»: як приманка була використана пара американських стратегічних бомбардувальників B52H «Стратофортрес», які робили кола над Азовським узбережжям України в безпосередній близькості до Криму. B52 періодично відключали транспондери, які передають сигнали з їх координатами. Швидше за все, в ці проміжки російські військові вмикали свої радари на повну — за цим стежили як мінімум три розвідувальні системи НАТО, два літаки-розвідники R135 і Sentinel R1 королівських ВПС Великобританії. Ці літаки здатні перехоплювати сигнали не тільки систем ППО, але й комунікацію між російськими військовими.
Три американських стратегічні бомбардувальники Boeing B-52 Stratofortress, здатних нести ядерне озброєння, пролетіли за 37,5 кілометра від узбережжя Криму. Великобританія направила до узбережжя Криму відразу два свої розвідувальні літаки. У Чорне море попрямував американський швидкохідний транспортно-десантний корабель USNS Yuma. А також Україна планує встановити в південних регіонах країни три дивізіони берегових ракетних комплексів «Нептун» для контролю над акваторією Чорного й Азовського морів.
Судячи з реакції, оборонні протиставлення НАТО російській агресії справили на генералів агресора належне враження. Разом з тим і Україна, і інші країни Чорного моря знайшли, що протиставити агресорові. Як повідомляє «Мережа захисту національних інтересів «АНТС», в Україні експерти проаналізували безпекову ситуацію в геостратегічній, геополітичній та регіональній перспективі, а також ризики і загрози, що несе держава-агресор Російська Федерація, в рамках дискусії «Об’єднані зусилля-2020» як відповідь на «Кавказ-2020», організованої Мережею захисту національних інтересів «АНТС».
Андрій Риженко, капітан І рангу, експерт з питань морської безпеки, підкреслив, що цьогорічні навчання «Кавказ-2020» є особливими через наявність морської складової. «Основні заходи будуть відбуватися в акваторії Каспійського та Чорного морів, які використовуються як плацдарм для проєкції військової сили Росії на Сирію, Близькій Схід і північну Африку. Росія планує створити повне домінування на Каспії», — наголосив Андрій Риженко. Як позитив експерт відзначив проведення навчань «Об’єднані зусилля-2020» одночасно з «Кавказ-2020», а також допомогу наших партнерів. «Ми знаємо, що в акваторію Чорного моря зайшов есмінець ВМС США, французькі розвідувальні кораблі, очікуємо на британські. Є інтеграція сил», — зауважив Андрій Риженко.
«Стратегія національної безпеки в цілому задовольняє наші очікування. Ми чітко заявляємо про своє прагнення стати членом Альянсу. Наріжним каменем нашої стратегії є стійкість», — заявив експерт Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Кравченко. Він закликав задіювати механізми ОБСЄ разом із механізмами НАТО з розбудови Чорноморської стратегії безпеки спільно з Болгарією і Румунією. Він також привернув увагу до проблеми Азовського моря і безпеки судноплавства, і що загроза посилюється в контексті виборів у США, Грузії, Молдові.
Депутат Європейського парламенту, ексміністр оборони Литви, експрезидент Парламентської асамблеї НАТО Раса Юкнявічене розповіла, що 5 політичних груп Європарламенту підписали резолюцію щодо Білорусі і Росії: «Ми підтримуємо резолюцію щодо Білорусі і отруєння Навального, а також припинення будівництва Північного потоку-2, тому що Росія використовує європейські гроші на військові навчання, отруєння опонентів, агресію проти України».
За словами Михайла Гончара, президента Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», навчання «Кавказ-2020» малоймовірно потягнуть за собою проведення відверто силових операцій. Але перевага віддана тому, щоби здійснити підривні операції всередині України, а саме приведення до влади у результаті місцевих виборів лояльних до Росії політичних угруповань — агентури впливу. «В Україні та в країнах Альянсу можливий варіант дій Росії об’єктивно оцінили, і на сьогодні ми бачимо попереджувальні дії. Зараз добре вписались би додаткові санкції, зокрема припинення будівництва «Північного потоку-2», — зазначив Михайло Гончар.
Директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко підкреслив, що по всьому світі створені центри впливу Росії, які маскуються під місцеві експертні групи, журналістів, громадські організації і транслюють потрібну агресорові інформацію. «Одним із ключових наративів Росії у світовому медіапросторі є непереможність російської армії, і це потрібно для залякування. Інформація про концентрацію військ на кордоні може бути як реальною, так і дезінформацію для зростання напруження в суспільстві та у настроях Збройних Сил», — розповів Юрій Кочевенко.
Учасники дискусії особливо підкреслили важливість участі країн НАТО в протидії російській агресії. «З військової точки зору співвідношення сил на Чорному морі є на користь РФ. До прикладу, ракетний залп Чорноморського флоту зараз близько 200 ракет в один момент, а можливості України і союзників, таких як Румунія, — нуль ракет. У Чорноморському флоті РФ 6 підводних човнів, а в України і союзників — нуль», — зазначив Михайло Самусь, заступник директора Центру дослідження армії та конверсії. Він наголосив, що НАТО має допомогти Румунії, Болгарії, Грузії та Україні наростити власні флоти, створити фонд для закупівлі корабельного складу і систем цілевказування.
За словами Михайла Самуся, Росія буде перевіряти готовність НАТО взяти на себе відповідальність не просто демонструвати готовність, а реально захищати членів Альянсу: «Якщо під час навчань «Кавказ-2020» будуть вчинені акти агресії проти України, наскільки країни НАТО виступлять єдиним фронтом?».
Експерт відзначив, що командно-штабні навчання «Об’єднані зусилля — 2020» вперше в історії України відбудуться за стандартами НАТО. І це є заявкою, що Україна дійсно готова бути членом НАТО та готова до будь-яких спільних дій у Чорному морі або на інших театрах з нашими союзниками.
Але вранішня недільна інформація російських генералів нікого не обманула. Наприклад, на форумі феодосійської газети «Кафа» один з користувачів написав: «Ось нам і вказали місце під лавкою, НАТО сказало зась і ми втерлись зі своїм Російським флотом».
Інший користувач робить висновок: «Що стосується, нібито, повітряних і морських блокувань поблизу Криму, це черговий блеф від пропагандистського відомства «Avia.Pro». Протистояти натовським угрупованням у Чорному морі Росія не в змозі — кишка тонка! Тришкіне військо пана Шойгу може лише гавкати на натовські угруповання в Чорному морі, які розтяглася по лінії Поті–Трабзон–Бургусі–Констанца–Одеса–Очаків–Скадовськ, взявши, таким чином Крим, в кільце блокади. Якщо буде потрібно, НАТО візьме Крим за 15 хвилин, без шуму і пилу, за планом знову затвердженим генералом Тод Уолтерсом, і поверне його колишнім господарям».
Ще один користувач пише: «Нісенітниця якась. З якого бодуна стріляти по кораблях, які не порушили кордон, а тільки до неї наблизилися? На те вони і нейтральні води, що там хто хоче, той і ходить. Країни Чорноморського басейну, які, за сумісництвом, ще й члени НАТО можуть ходити там без всяких обмежень. Або я щось пропустив і Росія вже приватизувала Чорне море?..»