Малюнок, винесений на першу сторінку, зробив Анатолій Казанський 1996 року. Відтоді багато що змінилося, крім... політичного класу, який все так само корисливий, незрілий та безвідповідальний...
Країна продовжує спостерігати за спектаклем «прем’єріади», який, на жаль, має реальних акторів і сценарій. Найогидніше у всій цій історії навколо політичної кризи і безкінечних торгів — вона триває в умовах війни, коли майже кожного дня гинуть люди, коли в полоні росіян знаходяться українські військові та активісти (тема Савченко знову відійшла на задній план, хоч вона голодує), коли стан економіки в жахливому стані, коли... Все це несе величезні ризики і втрати для країни.
Події в «їхньому світі» розгортаються дуже швидко. Після оголошення про відставку Яценюка, переговори розгорнулися з новою силою і фактично не припиняються ні на мить. Вдень понеділка призначення нинішнього спікера Гройсмана головою уряду вважалося вирішеним питанням, але вже під вечір з’явилася інформація, що він відмовляється від пропозиції очолити Кабмін. Проте і ця інформація через кілька годин була спростована — за словами народних депутатів з різних фракцій, обговорення цього питання із членами «Блоку Петра Порошенка» та «Народного фронту», а головне — переговори між Порошенком, Яценюком та Гройсманом тривають.
ЙМОВІРНІ МАЙБУТНІ — СПІКЕР ПАРЛАМЕНТУ АНДРІЙ ПАРУБІЙ ТА ГЛАВА УРЯДУ ВОЛОДИМИР ГРОЙСМАН. ПОКИ КАДРОВІ ПИТАННЯ ДЛЯ ВЛАДИ ДАЮТЬСЯ НЕЛЕГКО / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
«Все це була гарна і постановочна гра, щоб показати, що Володимир Гройсман — «самостійна» фігура, — коментує на умовах анонімності один з народних депутатів від «НФ». — Порошенко поставив Ковальчука, щоб контролювати Гройсмана, а останньому це, вочевидь, не сподобалося. У будь-якому разі, Ковальчук фактично вже призначений на посаду першого віце-прем’єра».
Насамперед, перш ніж голосувати за новий склад уряду, в парламенті має бути створена оновлена коаліція. Для цього останнім часом була обрана тактика формування більшості двома фракціями — «БПП» і «НФ», без «Самопомочі», «Радикальної партії» та «Батьківщини». Відповідно велися переговори з різними депутатами про входження до будь-якої з двох основних фракцій. Наприклад, вчора віце-спікер Парубій оголосив, що відтепер двоє колишніх «свободівців» — Юрій Бублик та Сергій Рудик, депутат із групи «Волі народу» Андрій Немировський, а також позафракційний Сергій Міщенко входять до фракції «БПП». Простіше кажучи, нинішня влада пішла перевіреним шляхом часів Кучми і Януковича — шляхом «тушкування». Таким чином, на сьогодні дві фракції вже довели свою загальну чисельність до не менше ніж 226 депутатів.
З приводу складу майбутнього уряду і президії Верховної Ради з’являється різна інформація. Остання з них, яку запропонував Гройсман, виглядає так. Першим віце-прем’єром буде Віталій Ковальчук; віце-прем’єр з гуманітарних питань — Павло Розенко; віце-прем’єр з євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе; пропонується створити нову посаду — віце-прем’єра у справах АТО і окупованих територій, яку займе Володимир Кістіо; міністр Кабінету міністрів — Олександр Саєнко; міністр освіти — Лілія Гриневич; мінсоцполітики — Максим Нефьодов; мінфін — Олександр Данилюк; посада міністра економіки — наразі вакантна, керівником МОЗ пропонується призначити Олександра Реву; мінінфрастурктури — Володимир Омелян; міненерго — кандидат поки не обраний, мінекології — Остап Семерак; МЗС — Павло Клімкін; МОУ — Степан Полторак; АПК — Тарас Кутовий; мінкульт — Євген Нищук.
Про останні тенденції розповідають народні депутаті.
«ГРОЙСМАН ХОЧЕ СТВОРИТИ З УРЯДУ СВОЮ КОМАНДУ»
Олександр ЧЕРНЕНКО, народний депутат, «Блок Петра Порошенка»:
— Я не бачу конфлікту всередині «БПП» щодо кандидатур на посади міністрів із Гройсманом. Перший віце-прем’єр в уряді в будь-якому разі має бути, оскільки з розв’язанням усіх питань прем’єр-міністр справді не справляється. Але тут питання якихось особистих спрацювань-неспрацювань. Володимир Гройсман, беручи на себе повну відповідальність за роботу уряду, бажає мати людей, яких він знає і може відповідати за них. А йти в уряд і бути з усіх боків обсадженим людьми, яких він не знає, він не хоче. Розуміючи, що він відповідатиме за будь-який провал, він хоче створити з уряду свою команду, бо так йому вдасться зробити більше. Гройсман є політиком і думає про своє політичне майбутнє.
Нам вдалося остаточно домовитись — уряд має бути сформований у вівторок або в четвер. Що ж до Генерального Прокурора, то Президент пообіцяв внести кандидатуру після консультацій.
«БПП» МАЄ ДАТИ НЕОБХІДНУ КІЛЬКІСТЬ ГОЛОСІВ ДЛЯ ФОРМУВАННЯ КОАЛІЦІЇ»
Андрій ТЕТЕРУК, народний депутат, «Народний фронт»:
— Після того, як «Народний фронт» побачить, ми додамо свої 81 голос, плюс Андрій Парубій, і продовжимо нашу послідовну роботу у парламенті. Ми робитимемо все для того, щоб у парламенті приймалися закони, які наближатимуть Україну до європейського простору — як ми робили це кожного дня. Саме завдяки позиції «Народного фронту» ситуація в країні залишається керованою, бо ми бачимо неспроможність деяких фракцій, які спочатку взяли на себе відповідальність, як це прописано в коаліційній угоді — будувати європейський вектор розвитку України, а тепер вони оголошують все що завгодно, навіть йдеться про перевибори, то це політична безвідповідальність.
Мені дуже не подобається те, як відбуваються переговори у «БПП» з приводу нового уряду, тому що змінювати владу під час війни я вважаю небезпечним. Є ризик дострокових перевиборів, а деякі колеги хочуть провести сценарій, проголосувати за відставку Яценюка і не проголосувати за призначення нового прем’єра. Ми всі забуваємо, що ми є воюючою країною, а наш супротивник значно сильніший. Він веде терористичні атаки та обстріли військових позицій, намагаючись змусити нашу владу реагувати на цей фактор.
«ДИСКУСІЯ БУЛА НЕ ЩОДО ПЕРСОНАЛІЙ В УРЯДІ, А ЩОДО ЙОГО СТРУКТУРИ»
Олексій ГОНЧАРЕНКО, народний депутат, «Блок Петра Порошенка»:
— На засіданні фракції у вівторок зранку ми проговорили порядок денний на вівторок — відставку Арсенія Яценюка. Ми прийняли до фракції депутата Сергія Міщенка, і тепер коаліція має 226 голосів, тому далі ми проведемо збори коаліції і робитимемо відповідне подання Президентові щодо кандидатури нового прем’єр-міністра — Володимира Гройсмана. Президент пообіцяв невідкладно, не користуючись «Укрпоштою», повертати це подання, щоб одразу призначити Гройсмана очільником уряду. Далі Гройсман як прем’єр-міністр має представити свою команду, якою він її бачить, ми проведемо співбесіди з кандидатами в міністри і вийдемо на голосування щодо уряду.
Дискусія з Гройсманом була не щодо персоналій в уряді, а його структури. Так, пан Гройсман не бачив в уряді посади першого віце-прем’єра, натомість наша фракція не погоджувалася і вважала це необхідною позицією. Ми змогли його переконати, і він запропонував пана Ковальчука.
Щодо уряду, який запропонував Володимир Гройсман, то були проведені необхідні консультації, зокрема з нашими іноземними партнерами, і ці кандидатури не викликають проблем.
«ЯКЩО ГРОЙСМАН ПОГОДИВСЯ ІЗ ФІГУРОЮ КОВАЛЬЧУКА, ТО ПРОЦЕС ПІШОВ»
Олександр КIРШ, народний депутат, «Народний фронт:
— Як зараз в Україні відбувається формування коаліції: з одного боку, душа в душу, плечем до плеча, рука об руку, нога в ногу, а з іншого боку — згнітивши серце, заплющивши очі, затиснувши носа, заткнувши вуха, стуливши рота, стиснувши зуби. До того, як Яценюк подав у відставку, у «Блока Петра Порошенка» було все — і 228 (навіть 230) голосів, і Гройсман, і Ложкін. Але як тільки це відбулося, виявилося, що нічого з цього в них немає — ні 228 голосів, ні Ложкіна, виникли проблеми і з Гройсманом. У вівторок з трудом нашкребли 226 голосів. Тож кому були надіслані всі посили Порошенка «негайно», «за один день» і т.п.? «Народний фронт» не вставляє палки у колеса — всі наші побажання відносно всіх міністрів були задоволені. У «НФ» залишається фігура Авакова, Петренка, можливо, Кириленка, додається Міносвіти — Гриневич, Мінекології — Семерак. Але виявилося, що набагато складніше задовольнити побажання різних груп «БПП». Проте вони все ж змогли домовитись і спірними залишились лише кілька посад міністрів, бо якщо Гройсман погодився із фігурою Ковальчука, то процес пішов.
Взагалі, що Гройсман, що Ковальчук — люди Петра Порошенка. Але мабуть вони — люди різних напрямків. Наскільки я розумію, Гройсман тяжіє до «уряду вінницьких», як Янукович свого часу тяжів до «уряду донецьких». До Порошенка «вінницькі» не такі близькі і з ними є певні протиріччя, але вони виявилися не антагоністичними. Судячи з усього, уряд буде сформовано достатньо швидко, і я не виключаю, що в пакеті буде проголосовано скасування незадовільної оцінки уряду Яценюка. Оскільки виходить непослідовно: йому надали негативну оцінку, але квота «Народного фронту» при цьому не просто не зменшується, а й розширюється.
Вочевидь до цього питання прив’язують і питання нового генерального прокурора. Дуже б хотілося, щоб ця фігура була також обговорена. Якщо мова йде про Юрія Луценка, то потрібно під нього змінювати закон. Але якщо змінювати закон під конкретну людину, тоді далі нам захочеться поставити танцюриста, тоді буде «закон про танцюриста». Окрім того, генпрокурор без вищої юридичної освіті — це занадто. Ми вже пройшли той час, коли кухарка без освіти могла керувати державою, а головою НБУ могли поставити того, хто в більшовицькій в’язниці тримав «общак». Ми вже вийшли за межі цього часу, тож вища юридична освіта для Генерального Прокурора необхідна — нехай він хоча б заочно закінчить університет.