Абсолютна більшість громадян виступають за вступ України до НАТО та ЄС. Про це свідчать результати соцопитування, проведеного в липні Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центром Разумкова, — передає Інтерфакс-Україна. Так, згідно з дослідженням, якби референдум щодо вступу України до Північноатлантичного альянсу відбувся найближчої неділі, «за» проголосували б 63,9% респондентів, «проти» — 28,5%, не змогли відповісти — 7,6%. За словами директора Фонду «Демократичні ініціативи» соціолога Ірини Бекешкіної, в червні 2010 року за вступ до НАТО виступали лише 24,6% громадян, проти — 67,7%. В червні 2014 року «за» — 45,4% і «проти» — 36,4%. Бекешкіна також відзначила, що прихильників вступу до Альянсу досі найменше на Донбасі: «Якщо п’ять років тому на Донбасі 95% були проти вступу до НАТО, то зараз ця цифра знизилася приблизно до 60%, а за різними опитуваннями, 17—20% там хочуть в НАТО», — зазначила соціолог.
Також, згідно з даними соцопитування, за вступ до Європейського Союзу виступили 51,2% респондентів, за вступ до Митного союзу з РФ, Білоруссю та Казахстаном — 17,4%, а 31,3% не змогли визначитися з відповіддю.
ФОТО РЕЙТЕР
Про що свідчать результати соцопитування та про їхню роль у подальшій євроатлантичній інтеграції України коментує «Дню» екс-міністр закордонних справ України, член оргкомітету громадського руху «За Україну в НАТО» Володимир ОГРИЗКО:
— Російська пропаганда й українська бездіяльність впродовж 24 років створили відчуття, що РФ — це наш друг, стратегічний партнер і що з нею ми будемо жити мирно та дружно. Але через жахливі жертви та трагедії, які сьогодні переживає Україна, наші громадяни почали прокидатися та усвідомлювати, що ми живемо поряд з агресивним сусідом, для якого безпека іншого, міжнародне право і повага до прав людини та народів нічого не варті. Ще кілька років тому, коли ми говорили про перспективи вступу до НАТО, на нас дивилися, особливо на сході, з великим подивом. А сьогодні, коли громадяни відчули всі «принади» «русского мира», ці 17—20%, які виступають за вступ до Альянсу, — величезний зсув у громадській свідомості. А в загальнонаціональному масштабі це є свідченням всеукраїнського тренду в бік правильних оцінок того, звідки надходить загроза.
Наша громадськість нині згуртувалася в рух «За Україну в НАТО», до ініціативної групи якої входять відомі політики, громадські діячі, письменники, журналісти та дипломати. Одна з цілей групи — проведення референдуму, щоб раз і назавжди поставити крапку в дискусії, чи хоче наша держава до Альянсу. Уряди приходять і уходять, але якщо народ висловив суверенну волю, вони повинні її виконувати. Я думаю, влада сьогодні мала б максимально сприяти тому, щоб провести референдум щодо вступу до Північноатлантичного альянсу не через п’ять-шість років, а найближчим часом, та поставити крапку в цьому питанні. Але це ще не означає, що Україна автоматично стане членом Альянсу — мова йде лише про політичне рішення. А практичні кроки потребуватимуть активної підготовки протягом кількох років. Проте, маючи на руках волю народу, влада діятиме по-іншому, виникне чіткий план — підготовка до вступу, заявка та сам вступ до Альянсу. Але поки що нам говорять: «Треба намагатися досягти критеріїв для членства».
Результати соцопитування — це дуже серйозний аргумент і для всіх лідерів країн-членів НАТО, бо деякі з них відверто спекулюють на тому, що нібито за вступ України виступає лише невелика група політиків, а не весь народ. Деякі діячі на Заході говорять, що Україні ще не час вступати, а українці не підтримують це питання. Але тепер такі заяви зникнуть, бо суверенне право має лише народ. Тож результати опитування є промовистими, і нам треба зробити все, щоб провести відповідний референдум.