Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Усе, що я зможу, я буду робити»

Президент Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ, відповідаючи на запитання «Дня», вперше прокоментував «справу Ґонґадзе — Подольського»
23 липня, 2019 - 18:56
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У спадок нова влада отримала великий багаж нерозкритих кримінальних справ, які тягнуться не тільки від попередників, а й мають набагато глибші коріння. Окремі з них гирею висять на ногах країни і постійно тягнуть її вниз, призводячи до нових трагічних наслідків і відсутності розвитку. Показові приклади — вбивство журналістів.

20 липня виповнилося 3 роки як вбили журналіста Павла Шеремета. В 2016-му вбивці зухвало і показово підірвали автомобіль (належав керівнику видання «Українська правда» Олені Притулі), в якому журналіст їхав на роботу.

З цього приводу у вівторок за ініціативою президента Володимира Зеленського відбулася доповідь представників правоохоронних органів про хід розслідування цього злочину. Зал для спілкування з пресою в Офісі Президента був переповнений журналістами. Разом із главою держави звітувати прибули міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та тимчасово виконуючий обов’язки голови Служби безпеки України Іван Баканов. Генпрокурор Юрій Луценко — був відсутній. Публічно доповідав тільки голова Національної поліції Сергій Князєв, відомство якого розслідує цю справу.

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

За словами останнього, робота над розкриттям злочину триває, але поліція все ще не може назвати імена вбивць. Сергій Князєв заявив, що правоохоронці розглядають кілька версій вбивства одного з керівників «Української правди». «Слідством висунуті наступні версії злочину — професійна діяльність Шеремета в Україні, а також за кордоном. Дестабілізація соціально-політичної ситуації в Україні, побутові та міжособистісні конфліктні ситуації. Помилка в об’єкті злочину, з огляду на те, що  автомобіль належить та використовувався співмешканкою загиблого (Олена Притула. — Ред.). Окремо перевіряється причетність до вчинення вбивства екстремістськи налаштованих груп осіб, які намагаються чи намагались досягнути своїх цілей — зміна влади, повалення конституційного ладу тощо злочинним шляхом. Також не виключається причетність до вбивства Росії», — сказав глава Нацполіції.

Окрім публічної доповіді, представники правоохоронних структур ознайомили президента з таємними матеріалами справи віч-на-віч, після чого знову вийшли до преси. «Я хотів би, щоб ми подякували слідчим, які цим займалися. Повірте, коли буде результат, ви побачите багато деталей — побачите все те, що я бачив, і зрозумієте, що дійсно багато чого зроблено для результативності. Не можу говорити, в який термін, але думаю, що у нас з вами буде результат», — заявив Володимир Зеленський.

«День» (автор був присутній на заході) не міг оминути і ще однієї теми, яку ми протягом багатьох років систематично висвітлюємо. Це «справа Ґонґадзе — Подольського» (детальніше про взаємозв’язок цих двох трагедій можна прочитати в матеріалі «Убивство Шеремета: рік потому», «День», №124 за 19 липня 2017 року. Ми поцікавилися у президента Володимира Зеленського, адже досі ні він, ні представники його команди, не коментували цю резонансну на ввесь світ справу, що він особисто збирається робити, щоб замовники нарешті були покарані? Адже його попередники, не дивлячись на неодноразові клятви, що будуть робити все, щоб справу розкрили, насправді не мали такого бажання.  

«З приводу Ґонґадзе. У нас дуже багато справ, вбивство людей — громадських діячів, журналістів, зникнення людей. І всіма справами ми повинні займатися. При всій повазі до пам’яті Ґонґадзе, ви ж розумієте, що нам потрібен новий генпрокурор. Я нічого не можу сказати — мені немає що вам сказати. Я навіть сьогодні хотів його тут зустріти. Відпустка так відпустка — немає питань. Але всі ці питання наша команда буде (вирішувати). Ми не маємо права впливати на правоохоронні органи, але ми хочемо це зробити. І все, що я можу за законодавством, я буду робити».

Насправді, нова влада має унікальний і реальний шанс поставити крапку в резонансних справах, зокрема Ґонґадзе — Подольського, адже отримала небачений досі в Україні кредит довіри від громадян, які, в тому числі, втомилися від того, що немає відповідей на старі злочини. Вже дуже скоро Володимир Зеленський і його парламентська фракція «Слуга народу» матимуть фактично необмежену владу, а отже і можливість призначити своїх людей на різні посади, включаючи генерального прокурора. Сподіваємося, вони виявлять характер, не злякаються, не підхоплять «вірус кучмізму» від своїх попередників і зроблять все, як і пообіцяв президент, щоб ця країна нарешті очистилася. Втім, це і в їх інтересах.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: