Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відкликання неслухняних

У Херсонській міській раді хочуть позбавити мандатів депутатів, які голосували врозріз із позицією партій
24 січня, 2017 - 09:51
ФОТО З САЙТА VISNIK.KS.UA

Після новорічних свят політична ситуація в Херсоні наповнюється новими подіями, які повертають зацікавлених осіб до головної мети — отримання стійкої більшості у міській раді. Цього разу фактична опозиція, яку представляють фракції «Батьківщина» й «УКРОП», почали процес відкликання депутатів, які були обрані за списками цих політичних сил, однак після отримання мандату не підкорилися партійній дисципліні. Інструмент відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад». Втім, перші кроки в процедурі відкликання показали, що херсонські політики не повністю дотримуються норм цього закону. «День» спробував розібратися у тонкощах практичного процесу позбавлення мандата.

КОАЛІЦІЯ І ОПОЗИЦІЯ

Для повноти розуміння ситуації слід зазначити, що після місцевих виборів 2015 року у Херсонській міській раді склалась цікава конфігурація більшості та меншості. Всього в раді — 54 депутати. У сукупній кількості та зважаючи на всеукраїнську політичну обстановку, більшість могли б скласти фракції так званих продемократичних партій: «Солідарність» (11 депутатів), «Батьківщина» (6), «УКРОП» (5), «Самопоміч» (7), «Свобода» (4), РПЛ (3), тоді як Опозиційний блок (9) і «Наш край» (9) отримували кількісно менше депутатів.

Але незабаром, після кількох кадрових конфліктів між фракціями і командою міського голови Володимира Миколаєнка та внаслідок певних домовленостей про подальшу підтримку, у міській раді фактично склалася коаліція з депутатів від Опозиційного блоку, «Нашого краю», РПЛ, «Свободи», кількох позафракційних та окремих депутатів з інших фракцій, які ситуативно підтримують вигідні рішення.

КОГО ВІДКЛИКАЮТЬ

Позафракційні депутати Лариса Леонова (обрана за списком «Батьківщини») та Євген Назарян (обраний від «УКРОПу») в окремих стратегічних питаннях вирішили підтримувати більшість, попри протилежну позицію партійного керівництва. Через це їх спочатку виключили із фракцій, а на початку цього року почався процес відкликання за народною ініціативою.

Як заявив депутат міської ради від «Батьківщини» Дмитро Ільченко, Ларису Леонову хочуть відкликати через те, що вона не дотрималася програми партії, а саме — голосувала за призначення першим заступником міського голови Ігоря Козакова (екс-керівника обласного осередку Партії регіонів, директора міського водоканалу, діяльність якого критикує «Батьківщина»). Також Леонова голосувала за міський бюджет на 2017 рік та очолила за пропозицією мера комунальне підприємство. Підтримка Козакова та інших кадрових рішень більшості є й головною претензією фракції «УКРОП» до Євгена Назаряна.

Зі свого боку Леонова і Назарян заявляють, що їх звинувачують у політичних «гріхах», тоді як рішення про підтримку Козакова вони приймали на основі потреб міста. «Для мене обрання заступника мера — не політичне питання, а звичайна господарська операція. Протягом року відомі всім депутати не давали цього зробити. Але мова тут іде про звичайні речі — тепло, воду, електроенергію. І Козаков був відповідною кандидатурою на цю посаду, тому і підтриманий більшістю», — пояснює Лариса Леонова.

Відомо також, що фракція «Солідарність» почала процес відкликання своїх депутатів, які не підкоряються партійній дисципліні. Йдеться про Галину Лугову та Ірину Ценкер. Загалом називають до 9 депутатів міської ради, яких можуть відкликати. Так, 20 січня Дмитро Ільченко повідомив про наміри відкликання, крім депутаток від «БПП», депутатів від «Самопомочі» Михайла Чемериса, Руслана Рубана, Аркадія Подлєсного, Ігоря Токарева, Валентина Суха.

ЗАКРИТІ ЗБОРИ

Згідно з процедурою відкликання за народною ініціативою, право вносити пропозицію про відкликання депутата міської ради мають громадяни України, які є виборцями цієї міської ради. Для цього необхідно не пізніш, як за два дні до дня проведення зборів, повідомити у ЗМІ про дату, місце та час їх проведення. На збори мають прийти не менше 300 осіб (для міста з населенням до 500 тисяч). На зборах простою більшістю приймаються 3 рішення: 1) про внесення пропозиції щодо відкликання депутата із зазначенням підстав відкликання; 2) про затвердження кількісного та персонального складу ініціативної групи, яка буде займатися збором підписів на підтримку пропозиції про відкликання; 3) про затвердження форми підписного листа.

14 січня депутати від «Батьківщини» провели збори разом із колегами від «УКРОПу». Про час і місце зборів повідомили тільки своїм, а коли інші депутати і журналісти хотіли побути присутніми на засіданні, їх не пустили в залу, яка знаходиться на території будівельної компанії, що належить нардепу від «Батьківщини» Юрію Одарченку. Журналісти не змогли побачити, чи було на зборах 300 осіб, а в коментарях учасників зборів, яких організовано привезли на автобусах, люди зізнавалися, що не всі розуміють причину зібрання.

Попри це, представники «Батьківщини» заявили, що збори пройшли за процедурою. І вже 17 січня депутати Леонова і Назарян отримали листи-повідомлення від територіальної виборчої комісії щодо початку процедури відкликання.

ПРОЦЕС ТРИВАЄ

Спрогнозувати результати останніх подій важко. Втім, уже зрозуміло, що лідери фракцій, так само, як і депутати, яких хочуть позбавити мандатів, йтимуть до кінця і застосують різні методи політичної боротьби, щоб довести свою правоту. Ціна перемоги — не лише показова, а й практична. Якщо всі партії зможуть завести інших, слухняніших депутатів, то не виключена нова конфігурація більшості в міській раді.

Поки ж депутати Леонова і Назарян наполягають, що збори громадян, де приймалося рішення про початок збору підписів, були проведені без дотримання процедури, а голова Херсонської ТВК Оксана Пастух явно підігрує «Батьківщині» й «УКРОПу» і незаконно заволоділа печаткою ТВК для затвердження повідомлення про проведення зборів громадян щодо відкликання.

Зі свого боку, уповноважені особи від партій продовжують збирати підписи за відкликання депутатів. Закон говорить, що ініціативна група має зібрати підписи у кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат. На це є 20 днів. Після збору підписів їх передають до ТВК. Якщо все правильно, рішення про дострокове припинення повноважень депутата за народною ініціативою приймає вищий керівний орган партії, що висувала кандидата за зверненням ТВК.

Однак у процесі відкликання варто очікувати судових позовів, передусім — від депутатів, яких хочуть позбавити мандатів. Вони переконуватимуть суд, що причин для відкликання — немає, що вони не порушували програми партій, а процес відкликання за народною ініціативою був сфальсифікований.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: