Депутати Херсонської міської ради обговорюють ініціативу щодо змін до регламенту роботи ради в питаннях доступу мешканців міста на сесії та загалом до будівлі ради. Таку інформацію опублікував місцевий сайт «МОСТ».
Йдеться про те, що люди, які бажають бути присутніми на сесії, мають подавати заявки за 3 дні до сесії. Заяви, подані пізніше, розглядаються індивідуально і подаються в письмовому вигляді. Помічників депутатів, депутатів рад на території міста і народних депутатів пропонують пускати без обмежень. Прохід до депутатської секції залу можуть закрити. Журналісти мають подавати окрему заявку й отримувати пропуск.
Пропонується обмежити доступ громадян до всіх поверхів будівлі міськвиконкому, крім першого, адже прийом громадян на інших поверхах не проводиться, а значить, і робити їм там нібито немає чого.
Попередньо озвучені ініціативи підтримали депутати від фракції «Солідарність» Михайло Линецький, Леонід Ремига, Олена Урсуленко (секретар міської ради), депутат від «Батьківщини» Дмитро Ільченко.
ПРОВОКАЦІЇ І ШОУ
Останній раз турнікети і пропускний режим у будівлі Херсонської міської ради бачили навесні 2014 року. На революційній хвилі вирішили безперешкодно пускати громадян на пленарні засідання, депутатські комісії та інші заходи.
Присутність журналістів і городян на пленарних засіданнях часто не подобається депутатам. Їм ставлять прямі і незручні запитання, висловлюють обурення, постійно фотографують. Але така доля публічних людей, які приймають рішення, — бути в центрі уваги.
Однак відкритістю часто користуються професійні «активісти». Під час останніх сесій міськради під популістськими гаслами одіозного місцевого провокатора Кирила Стремоусова, який 2013 року проводив у Херсоні мітинги з російськими прапорами, до зали прийшли люди, які вимагали зниження тарифів на комунальні послуги. Тарифи — не компетенція міськради, але це не важливо для організаторів шоу. Вже не вперше в залі панував хаос: безконтрольні виступи на трибуні, внесення з голосу абсурдних пропозицій до порядку денного, штовханина і галас. Депутати почувалися некомфортно, але мовчали і натискали кнопки.
Такі шоу відбувалися в міськраді неодноразово. Найвідомішим інцидентом із минулого року є «голодування» мешканців аварійного будинку в приймальні мера. Одіозні Кирило Стремоусов та Ілля Кива привели мешканців до міського голови і вимагали негайного відселення та видачу нового житла цим городянам. Коли ситуація прогнозовано зайшла в глухий кут, квартири не видали, але про це написали журналісти, поводирі протесту зникли.
ЯК НАВЕСТИ ЛАД?
Зрозуміло, що таку ситуацію ні депутати, ні чиновники міської ради терпіти не хочуть. Поліцію критикують за те, що вона не може забезпечити громадський порядок.
Однією з реакцій на безпекову проблему є створення КП «Муніципальна варта». Цей проект рішення вже кілька разів виносили в зал, але він не набирав необхідних голосів депутатів. На найближчу сесію проект винесено знову. В разі створення, формування опікуватиметься охоронною діяльністю, стежитиме за порядком, чистотою, збереженням довкілля, пам’яток історії і культури тощо.
Таку пропозицію критикують за те, що за ширмою охоронного підприємства міська влада хоче створити «приватну армію», а також за те, що варта може дублювати функції поліції за рахунок міського бюджету.
Наразі ні обмеження доступу до міськради, ні «Муніципальна варта» — не реалізовані, тривають дискусії. Однак те, що в місті є безпекова проблема, пов’язана зі свавільною діяльністю популістів-провокаторів, — однозначно. Ми запитали учасників цієї дискусії, які, в тому числі, впливають на прийняття рішень, про їхнє бачення ситуації.
Дмитро IЛЬЧЕНКО, депутат Херсонської міської ради, «Батьківщина»:
— Я підсумував внесені пропозиції і передав їх усім депутатам ради для роздумів. Тобто це ще навіть не проект рішення. Його готує юридичний відділ виконкому за дорученням міського голови. На мою думку, реєстрація присутніх потрібна — рада має знати, хто присутній у залі. А якщо завтра до зали прийдуть громадяни РФ із метою організації тут ХНР? Або принесуть вибухівку? Щодо обмеження проходу до депутатських рядів — це є й нині. Ми пропонуємо прописати порядок відступу від цих обмежень для журналістів. Щодо турнікетів — це досвід Вінниці. Якщо чиновник не приймає документи, то громадяни не повинні вільно до нього потрапляти. Це перший кордон на шляху корупції. Влада повинна бути послугою — ви подали в ЦНАП документи й отримали відповідь. Ви не знаєте, хто і як розглядає заяву, і вам немає кому нести хабар, а чиновник не має нагоди його вимагати...
Щодо «Муніципальної варти», наша фракція ніколи не буде підтримувати це питання. Ми не створюватимемо приватну армію для «Власовців», не будемо підтримувати легалізацію рекету малого бізнесу (а з проекту статуту ця варта саме рекетом і займатиметься). І ми будемо боротися проти її створення, зокрема й через суди.
Катерина ГАНДЗЮК, в. о. керуючої справами виконавчого комітету Херсонської міської ради:
— Ми надто довго добивалися прозорості й відкритості, щоби згорнути ці важливі здобутки херсонського Майдану. Вхід лишався вільним, коли екс-першого заступника мера Ігоря Пастуха облили зеленкою, коли депутати били сепаратиста Стремоусова і коли сепаратист Стремоусов бив поліцейських. Усі ці інциденти можуть бути приводом не для того, щоби забороняти херсонцям вільно заходити до сесійної зали, а для того, щоби ще раз показати — падіння рівня безпеки, зростання злочинності, систематичні порушення громадського порядку є ганебним результатом роботи формально реформованої поліції. Це робота поліцейських — засобами переконання й примусу приводити до тями неадекватів, хуліганів та інших порушників. Не прислужувати VIP-хулігану на кшталт Киви, а служити й захищати всіх інших людей від його атак і нападів його посіпак. Хай поліція просто робить свою роботу, за яку отримує з кожним роком дедалі більше грошей.
Ідея муніципальної поліції і виникає з бездіяльності поліції, з її байдужості та перетворення на чиюсь приватну охоронну структуру. Монополія на насильство повинна бути в держави, але це працює тоді, коли поліція є носієм справедливості, а не «кордебалетом» окремих керівників. Мене неабияк хвилює той факт, що сьогодні херсонська поліція заплющує очі, наприклад, на створення паралельної структури з ветеранів МВС на чолі з екс-начальником обласної міліції Валерієм Літвином, який дозволяє собі досі віддавати накази діючим співробітникам поліції, при цьому очолює службу безпеки «литовської», а насправді запорєбрікової «Херсонобленерго». Я не розумію, хто нас має захистити від них. Я не розумію, хто має захищати від тиску з боку економічних підрозділів силових структур як на бізнес, так і на розпорядників бюджетних коштів. Жодної боротьби з економічною злочинністю не відбувається, натомість є тінізація економіки, зростає корупція. І я не уявляю, яким ще чином донести до політичного керівництва області та країни масштаб загрози, яку несуть сьогодні ті, хто має від загроз нас захищати. Муніципальна варта не вирішить жодної з цих проблем, але ідеї її появи лежать саме в перманентному стані небезпеки, яку відчувають сьогодні херсонці.
В’ячеслав ГУСАКОВ, журналіст видання «Вгору»:
— Сесії міськради не повинні перетворюватися на балаган. І за цим повинні стежити правоохоронці. 23 лютого (під час сесії. — Ред.), вони, на мою думку, діяли разом із організаторами того цирку як одна команда. Деякі з працівників поліції (не рядові) прийшли на сесію з відеокамерами. Не помічав, щоб вони такий пристрій носили з собою зазвичай. Напевне, знали, що буде «картинка». На мій погляд, дії правоохоронців заслуговують на службове розслідування. Бо мало місце, по суті, потурання діям, які в законодавстві зазначені як «вчинки, спрямовані проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян».
І певні заходи безпеки треба вживати. Але закритий доступ на сесії міськради, створення в будівлі «засекречених» поверхів — абсурд. Турботу про безпеку не треба плутати з перетворенням органу влади на закриту установу. Такі спроби можуть використати провокатори. Доречнішим було б посилення охорони в будівлі та обладнання кабінетів тривожними кнопками, щоби мати можливість викликати охорону. Не потрібна й акредитація журналістів, її можуть використати як інструмент для перешкоджання роботи незручних ЗМІ.
І, головне, якщо міська влада буде вчасно і якісно вирішувати нагальні та довготривалі проблеми, це позбавить сенсу діяльність багатьох провокаторів.
P.S. На прохання прокоментувати дії поліції на сесіях міськради та створення «Муніципальної варти» начальник відділу комунікації ГУ НП у Херсонській області Ірина Атаманенко запропонувала написати інформаційний запит. На уточнення і прохання саме про коментар Атаманенко не відповіла.