Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вiртуальне правосуддя

Ефект і політичні наслідки «запуску» Януковича в публічний простір
28 листопада, 2016 - 19:00
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Три роки минає від дня розгону студентів на Майдані — події, офіційну версію причин якої влада не надала й досі. Таким чином, Янукович отримав карт-бланш на представлення свого бачення того, що відбулося на Майдані. 

У понеділок 28 листопада Святошинському суду таки вдалося провести допит колишнього президента України Віктора Януковича. Однак із самого початку в цій ситуації виникло чимало запитань. Як так сталось, що президенту-втікачу взагалі дали можливість використати телеміст як інформаційний майданчик? Те, що українська сторона проявила явну розгубленість, доводить ситуація з нездатністю правоохоронців доставити підозрюваних п’яти беркутівців до суду в п’ятницю, внаслідок чого допит було перенесено на понеділок, а Янукович все одно скористався інформаційним приводом судового засідання для прес-конференції. Саме там він продемонстрував загалу три папки, в яких за його словами є відповідні матеріали, що доводять відсутність провини.

Судячи з поведінки Януковича на суді в понеділок, останній готувався до виступів на тему подій зими з 2013-го на 2014-й рік тривалий час. Екс-президент озвучив речі, які до того в суспільстві обговорювались не раз, зокрема про можливу причетності Сергія Льовочкіна до розгону Майдану 30 листопада 2013 року. Янукович заявив, що «група Фірташа-Льовочкіна під час революції підтримувала опозицію». Також явний випад проти журналістки СТБ з фразами «я знаю хто ваш господар» в п’ятницю під час прес-конференції так саме оголює підводні конфліктні стосунки між Януковичем і конкретними кланами в Україні, які, можливо, і долучились до того, щоб скинути екс-президента.

У ПОНЕДІЛОК ВІДБУВСЯ ДОПИТ ВІКТОРА ЯНУКОВИЧА СВЯТОШИНСЬКИМ РАЙОННИМ СУДОМ МІСТА КИЄВА В РЕЖИМІ ВІДЕОКОНФЕРЕНЦІЇ У СПРАВІ РОЗГОНУ МАЙДАНУ. ПІД ЧАС ПЕРЕРВИ ГЕНПРОКУРОР УКРАЇНИ ЮРІЙ ЛУЦЕНКО ОГОЛОСИВ ЕКС-ПРЕЗИДЕНТУ ПІДОЗРУ У ВЧИНЕННІ ДЕРЖАВНОЇ ЗРАДИ / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

З самого початку допиту суд оголосив технічну перерву на 15 хвилин, якою скористався Генпрокурор України Юрій Луценко для того, щоб оголосити підозру Віктору Януковичу у державній зраді. Зокрема Луценко у Святошинському райсуді Києва сказав: «Янукович вчинив державну зраду... з метою сприяння РФ у порушенні суверенітету і територіальної цілісності України, сподіваючись отримати підтримку та захист від представників влади Російської Федерації для подальшого тривалого проживання на території цієї країни і уникнення кримінальної відповідальності в Україні... Враховуючи те, що Янукович перебуває за межами України й фактично переховується від правоохоронних органів України, зміст підозри оголошено усно, а саме повідомлення про підозру сьогодні годину тому розіслано на всі відомі адреси перебування Януковича, а також... буде вручено адвокату останнього». В цьому секторі у обвинувачення дійсно існують незаперечні доказати, адже Янукович робив відповідні заяви із закликом до агресора «допомогти» Україні.

У свою чергу адвокат І.Федоренко сказав: «Я сподіваюся як адвокат, що ви дотрималися процедури повідомлення про підозру особі, як це передбачено законодавством. Я сподіваюся, що ви розумієте, що вручення копії документа адвокатові не дорівнює оголошенню підозри особі, а є лише передачею адвокатові копії документа». З таких процесуальних нюансів і формальностей зрештою може бути побудована система захисту по начебто незаперечним фактам злочину.

Після оголошення підозри Луценко зробив політичну заяву, в якій «як громадянин України» звинуватив екс-президента не лише в розгоні Майдану, але й у його провині за роль у російські агресії. Факт політичних заяв безумовно додає процесу забарвлення демагогії, яку зрештою можна трактувати як особисту неприязнь. Саме це адвокати Януковича можуть потім використати в судах.

«Ви знаєте, в чому проблема цього допиту? В тому, що Януковича будуть допитувати як свідка, як не дивно це звучить, — заявив секретар РНБО України Олександр Турчинов («Інтерфакс-Україна»). — Цей допит ініціював захист бійців «Беркута», яких звинувачують у розстрілі активістів Майдану. Росіяни, що дали дозвіл на цей допит, просто хочуть зробити шоу, в якому «свідок» Янукович буде захищати «беркутівців» і обливати брудом Майдан. Суд пішов назустріч захисту підозрюваних у вбивствах і став інструментом реалізації чужого сценарію. Я переконаний, що Януковича треба допитувати не як свідка, а як головного обвинуваченого, і для цього є всі підстави. Починаючи від масштабної корупції, і закінчуючи його особистою відповідальністю за розстріл Небесної Сотні. Згадайте також підписане ним звернення до Путіна про введення військ в Україну. За це треба відповідати. Якщо ми не можемо забезпечити його доставку в Україну, значить має бути заочне правосуддя. Український суд повинен служити Україні та її законам, а не працювати масовкою в сценарії російських спецслужб». Але виникає логічне питання до самого Турчинова: як секретар РНБО чи не міг він вплинути на те, щоб цього не сталося? Чи це вже така звичка — мислити логікою політичної опозиції?

На думку експертів, в суді Януковича також можна звинуватити в наданні брехливих свідчень. Та схоже українська влада боїться не стільки політичних заяв Януковича, скільки необхідності офіційної перевірки участі всіх фігурантів тих буремних і трагічних подій. А це значить, що справа «п’яти беркутівців» може перетворитись не лише в справу державної зради Януковича, але й наштовхнути на підозру відносно тих осіб, які стали бенефіціарами втечі останнього.

«В першу чергу є неприпустимим і на сьогодні, і на майбутнє проводити допити осіб в українському суді по скайпу з іншої країни, — вважає в коментарі «Дню» кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України Микола Сірий. —  Як форма допиту — це недопустимо. Категорично стверджую, що з цієї точки зору проведення допиту є незаконним. Це не відповідає вимогам Конвенції про надання допомоги в кримінальних справах. Безперечно мета будь-якого допиту, який проводиться в суді полягає в тому, аби мати можливість переконатися в тому, що певна особа свідчить правдиво, переконатись в цьому безпосередньо під час допиту та з’ясувати обставини тих чи інших кримінальних подій. На мою думку, той допит, який відбувається, є більшою мірою діалогом про політичні події та обставини, а не допитом в розумінні кримінально-процесуального законодавства. На мою думку, тут має місце непрофесійність з боку Міністерства юстиції, яке не мало підстав направляти запит в такому вигляді до російської сторони. Перш за все був запит про підозру Януковичу у вчиненні кримінальних злочинів і на цей запит РФ відмовила Україні. Так як вона відмовила в цьому запиті, то абсолютно нелогічно було ставити питання і про допит його в якості свідка на території РФ. Також є місце непідготовленість органів прокуратури до даних дій».

Історія з допитами Януковича демонструє інфантильність, яку може і використовує агресор.

Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: