Україна за час відновлення незалежності переживала різні події, коли під впливом внутрішніх чи зовнішніх факторів вирішувалася доля країни. Сьогодні черговий історичний момент. Через російську агресію ситуація навколо нашої країни настільки загострилася, що виключати велику війну не можна. На противагу діям Москви, яка концентрує війська по всьому периметру українського сухопутного і морського кордону, в тому числі на окупованих українських територіях, яка проводить постійні військові навчання, в тому числі на території Білорусі і в Чорному морі, і яка висунула ультиматуми Вашингтону і Брюсселю, Захід веде свою гру.
Депутат Верховної Ради України від партії «Слуга народу» та голова Постійної Делегації України у Парламентській Асамблеї НАТО Єгор Чернєв переконаний, що США проводять одну з наймасштабніших в історії інформаційних спецоперацій проти Росії. Українці мають чітко усвідомлювати це, коли чують про «неминуче вторгнення» збройних сил РФ в Україну. Депутат зазначив, що мета спецоперації – унеможливити створення єдиного євразійського простору «від Владивостока до Лісабона» та проекту «Один пояс – один шлях», де Росія відіграла б ключову роль. «З цієї причини США хочуть змусити Путіна припинити грати в гібридні війни і зробити остаточний вибір: або наважитися на широкомасштабне вторгнення, або врешті-решт відійти і замкнутися всередині власної країни», - написав Чернєв у Facebook. За словами парламентаря, стоїть завдання завдати якомога більшої шкоди економіці Росії без війни, щоб «можливе вторгнення стало економічною та військовою катастрофою для Росії».
Втім, втрачає і Україна. На нагнітання ситуації і панічні настрої одразу реагує курс гривні. Реагують і міжнародні авіаперевізники. У ЗМІ повідомляється про те, що ряд великих міжнародних страхових компаній можуть відмовитися покривати страхові випадки авіакомпаній під час польотів повітряним простором України. Такий розвиток подій означатиме фактичну зупинку рейсів іноземних авіакомпаній до нашої країни, а також загрожуватиме блокуванням рейсів українських перевізників. В обох випадках український уряд приймає відповідні рішення, аби втримати ситуацію – стабілізувати гривню і гарантувати безперебійність польотів у повітряному просторі України (для страхових і лізингових компаній з бюджету України виділили 16,6 мільярдів гривень).
Внаслідок російських погроз Україні та шантажу Заходу, Європа та Америка наразі демонструють геополітичну активність. Захід змушений реагувати, тому що це стосується не тільки України, а й їхньої репутації захисника демократії та статусу світової держави для США. Суттєво активізувалися британці та турки. Оживилися французи та німці, які намагаються брати ініціативу у вирішенні ситуації навколо України в свої руки. Минулого тижня в Україні побував президент Франції Емманюель Макрон, а у вівторок до Києва прибув новий канцлер Німеччини Олаф Шольц. Співрозмовники Politico кажуть про те, що деякі європейські країни розійшлися зі США в оцінці розвідданих щодо планів Росії відносно України.
Світові лідери знаходяться на постійному контакті. Днями президент США провів переговори з керівником Кремля Владіміром Путіним, а потім з Макроном, Шольцем та прем’єром Канади Джастіном Трюдо. Макрон також поговорив з Путіним і Зеленським. І на завершення в неділю ввечері відбулася телефонна розмова Байдена з Зеленським, після якої український президент заявив, що візит американського президента до України на тижні сприяв би деескалації: «Переконаний, що ваш приїзд до Києва в найближчі дні, що є вирішальними для стабілізації ситуації, буде потужним сигналом та сприятиме деескалації» (president.gov.ua). Також Зеленський наголосив: «Ми зупинимо будь-яку ескалацію у бік України. Столиця України, Київ, інші міста нашої держави – Харків та Львів, Дніпро та Одеса – у безпеці та під надійним захистом». Президент України відзначив кроки Сполучених Штатів та інших партнерів, які продовжують надавати нам дієву підтримку: «Ми її відчуваємо. І розраховуємо, що вона, серед іншого, допоможе запобігти поширенню панічних настроїв».
Всі ці зусилля направлені на те, аби приборкати російського дикого звіра, який після останніх переговорів радників лідерів Нормандської четвірки у Берліні, схоже, вирішив ще більше загострити ситуацію. Не виконуючи жодного пункту Мінських домовленостей, Кремль натомість намагається змусити Україну рухатися цим ганебним шляхом, зокрема проводити прямі переговори з московськими маріонетками і бандитами з так званих «ДНР/ЛНР». Україна на це не може погодитися і не погоджується. Тому Росія робить наступний крок. Рада Держдуми РФ планує підготувати для пленарного засідання палати два проєкти постанови щодо звернення до президента з проханням визнати незалежність самопроголошених республік Донбасу, повідомляє interfax.ru.
«Рада Думи, як очікується, винесе на пленарне засідання Держдуми у вівторок два проєкти постанови про звернення до президента з проханням визнати ДНР та ЛНР», - сказав співрозмовник агентства. За його словами, перший проєкт постанови – це документ, який раніше до Держдуми внесли депутати від фракції КПРФ і який передбачає негайне направлення президенту цього звернення, одразу після можливого схвалення палатою. Другий проєкт постанови, який запропонували кілька депутатів від фракції «Єдина Росія», передбачає направлення спочатку до МЗС, Міноборони та інших відповідальних відомств ініціативи звернення до президента з проханням визнати незалежність республік. «Обидва ці документи виноситимуть на розгляд на пленарному засіданні Думи у вівторок», - сказало джерело.
Легітимізація «ЛДНР» фактично означає, що Росія визнає невдачу переговорів щодо «гарантій безпеки» із Заходом в частині українського кейсу та запускає план «Б». Це може бути як план нового тиску на Україну, так і план наступу з відповідним «територіальним трофеєм», який можна продати російському суспільству як чергову зовнішньополітичну перемогу. Цей сценарій призведе до нової порції західних санкцій та позбавить Росію такого інструменту впливу на Україну, як Мінські угоди. Наступним кроком може стати офіційне розміщення на окупованій частині Донбасу регулярної російської армії, щоб повністю виключити будь-яку можливість деокупації цієї території силовим шляхом і продовжити шлях нагнітання військової обстановки.
Тим часом, посол України у Великій Британії Вадим Пристайко припустив, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО, якщо її до цього змусять обставини. Про це він заявив в інтерв’ю BBC Radio 5 Live, передає BBC News Україна. На запитання ведучого, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, Пристайко відповів: «Ми могли б», уточнивши: «враховуючи ту загрозу, яка є», Україна могла б бути вимушеною піти на такий крок. «Запитання, яке ставить собі 40-мільйонна країна, як ми виживемо, якщо вони (Росія – ред.) прийдуть завтра?» – сказав посол. За його словами, Україна може залишитися беззахисною в той час, як всі її західні сусіди є членами НАТО. На уточнення ведучого, чи справді посол мав на увазі, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО, Пристайко відповів: «Так, ви праві, це те, що записано в нашій Конституції. Я зараз частково йду проти головного документа, що ми маємо. Коли я кажу це, (я маю на увазі – ред.) що ми гнучкі, намагаючись знайти найкращий вихід. Якщо нам доведеться пройти через якісь серйозні поступки, це те, що ми можемо зробити. Безперечно».
Дивна заява Пристайка, враховуючи його досвід в дипломатії. У Міністерстві закордонних справ України одразу заявили, що слова посла «вирвані з контексту». А в Росії поспішили використати такий потрібний для них контекст. «Безумовно, якимось чином зафіксована відмова України, підтверджена відмова України від ідеї вступу до НАТО – це був би, безумовно, крок, який би суттєво сприяв формулюванню більш значущої відповіді на російські занепокоєння», – цитують російські ЗМІ слова речника Кремля Дмітрія Пєскова.
З подібними речами, звичайно, треба бути дуже обережними. По-перше, норма про вступ України в НАТО вже є частиною української Конституції, по-друге, це негативний сигнал для альянсу про нашу послідовність. Тут доречним буде згадати пост державного діяча Євгена Марчука річної давності (на жаль, влітку Євгена Кириловича не стало): «Президент Володимир Зеленський актуалізував проблему: чому ми сьогодні не в НАТО. Дійсно, питання дуже важливе. Оскільки я не один раз "дивився в очі" і не одному Генсеку НАТО, і не одному лідеру провідних країн членів НАТО і з їх уст різними словами неофіційно чув майже одне і те ж – коли ж ви станете послідовними: 1999-2002 роки – позаблоковий статус; 2002-2004 офіційний курс на НАТО; літо 2004 року – і до початку 2005 стоп машина; а потім через півроку 2005-2010 роки знову курс на НАТО; 2010-2014 року знову жорсткий закріплений Законом позаблоковий статус; 2015-2021 знову повернення курсу на НАТО. І тому, кому б сьогодні в НАТО ми не задавали питання, чому Україна не в НАТО, вони перш за все будуть чекати від нас відповіді на своє питання: а після вас який буде курс України? Хоча озвучувати це питання вони і не будуть».
В умовах постійно тиску з боку Росії та політики Заходу проти Москви, коли Україна як мінімум втрачає економічно, вкрай важливо тримати стрій і послідовно захищати свою позицію як перед РФ, так і перед Заходом. Стосується це і воєнної компоненти, і дипломатичного напрямку, зокрема курсу на НАТО.