Чинний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр навряд чи підозрював, що запропоновані ним ще 2015 року низка кроків по врегулюванню ситуації на Донбасі з часом стануть відомі на весь світ під назвою «формула Штайнмаєра». Причому активно просувати ці кроки саме з таким формулюванням почали росіяни з приходом нової влади в Україні, щоб нав’язати свій порядок денний, включивши в назву формули прізвище представника країни, яка входить у «нормандський формат».
Сам Штайнмаєр нещодавно прокоментував суть своїх давніх пропозицій: «Формула не містить нічого більше, ніж спробу зробити з великих кроків, які учасники конфлікту не хотіли робити, низку менших кроків, які, попри їхню сутність та наслідки, досі треба узгодити» (bbc.com). Використовуючи слова про те, що «учасники конфлікту не хотіли робити», президент Німеччини насправді лукавить, прекрасно знаючи, що виконання Мінських домовленостей цілком і повністю залежить від Кремля. Проте, схоже, частина німецьких політиків уже звикла підігрувати Росії, коли це стосується такого складного питання як війна Росії проти України.
Тим не менш, нова українська влада, обіцяючи мир під час своєї виборчої кампанії, зрештою, дала згоду на «формулу Штайнмаєра», хоча юридично ця формула ніде не закріплена. Але вже дуже скоро Офіс Президента наштовхнувся на реальну політику Росії, яка ставить умовою зустрічі в рамках «норманського формату» розведення сил у Золотому та Петрівському, при цьому продовжує обстрілювати зону можливого розведення. Не кажучи про те, що майже щодня на сході України від російських снайперів гинуть наші військові. Крок Кремля щодо обміну людьми та розведення сил у Станиці Луганській, скоріше, був для того, щоб створити ілюзії у нової, недосвідченої влади України про можливість домовитися. Насправді ж, Москва має зовсім інші плани, один з яких — проштовхнути «формулу Штайнмаєра» у своєму розумінні.
Днями, перебуваючи з робочим візитом в Японії, Президент України Володимир Зеленський зустрівся з автором «формули» — Штайнмаєром. «Досягнення миру на Донбасі та завершення кровопролиття є безумовним пріоритетом для мене та моєї команди. Щиро вдячний вам за докладені зусилля для політико-дипломатичного врегулювання війни на Донбасі, постійну увагу до питання відновлення територіальної цілісності України», — заявив Зеленський (president.gov.ua).
На думку двох президентів, «нормандський формат» сьогодні є ключовим для припинення агресії проти України, і зустріч має бути проведена в найближчому майбутньому. «Україна виконала свою частину для відновлення роботи «нормандської четвірки». Розраховуємо на проведення зустрічі лідерів «нормандської четвірки» найближчим часом, адже всі перепони усунуті», — зазначив Зеленський.
Хоча буквально напередодні прес-секретар президента РФ Дмитрій Пєсков заявив, що підготовка до організації саміту в «нормандському форматі» фактично призупинилася, «оскільки вимоги однієї зі сторін постійно змінюються». Під «однією зі сторін» Пєсков, звичайно, мав на увазі Україну.
Отже, Росія продовжує нав’язувати світові можливість вирішення ситуації в Україні на своїх правилах, сподіваючись, що Захід втомиться від невизначеності і конфлікту в Європі й погодиться на «примус України до миру». До певної міри це вже відбувається, адже повернення російської делегації в ПАРЄ або заяви президента Франції Макрона, що Росія — європейська країна, це рух у цьому напрямку. На жаль, сила в геополітиці дедалі більше домінує над міжнародним правом та цінностями. Саме цього активно добивається Москва в останні 10—15 років. Україні без суттєвого посилення власних Збройних сил і проактивної зовнішньої політики буде дуже складно протистояти світовим тенденція, коли беруть гору закони джунглів та бізнес-інтересів.