В Одесі знову стався вибух. За інформацією місцевого інформпорталу «Думська», поблизу будівлі, в якій розташований офіс громадської організації «Волонтерська сотня Далії Северин», 10 грудня о 1.36 ночі спрацював вибуховий пристрій. У результаті цього було пошкоджено вхід і вікна одного з приміщень на першому поверсі, що його винаймає громадська організація. Також зіпсовано частину речей, які призначалися для 28-ї мехбригади, 14-го батальйону територіальної оборони і добровольчого батальйону «Луганськ-1». Правоохоронні органи вже розцінили подію як теракт.
За словами голови організації Далії Северин, «якась жінка із закритим обличчям просто поклала пакет біля входу до бізнес-центру і пішла». «Що конкретно зазнало пошкоджень, поки що незрозуміло, але ми все одно продовжуватимемо нашу діяльність — нехай цього разу і з невеличкою вимушеною затримкою, в іншому приміщенні», — розповіла волонтер.
Нагадаємо, раніше, 3 грудня в Одесі вже стався теракт — невідомі підірваний магазин української патріотичної символіки і сувенірів «Патріот». Також, 9 листопада у Харкові в пабі «Стіна» пролунав вибух, у результаті якого потерпіло 11 осіб, зокрема двох тяжко поранено. Заклад був популярним серед харківських ультрас, а його адміністрація займалася збором допомоги для воїнів АТО.
Що означають ці злочини? Як захистити суспільство від подібних інцидентів і їх наслідків?
КОМЕНТАРІ
«ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО МАЄ ВИБУДУВАТИ НОВУ МОДЕЛЬ ПОВЕДІНКИ ГРОМАДЯН В УМОВАХ ТЕРОРИСТИЧНИХ ЗАГРОЗ І ТЕРАКТІВ»
Олександр ДІЧЕК, полковник запасу, кандидат технічних наук, президент організації «Міжнародна антитерористична єдність»:
— Чинниками теророгенності у звичайному мирному житті, як правило, можуть бути соціальна нерівність (і тут згадуємо класиків марксизму-ленінізму), геополітичні або які-небудь іще причини. Але те, що відбувається зараз в Україні, — це продовження війни в нашій країні. І сьогодні жодне місто не застраховане від терактів. Їхня мета — дестабілізація ситуації в країні, суспільстві, створення атмосфери страху й безвихідності. Класична дефініція тероризму: це вкрай небезпечне соціальне явище, в основі якого лежить насильство або загроза насильства з метою створення в суспільстві атмосфери страху й безвихідності на користь терористичних груп або окремих осіб.
Харків і Одеса об’єктами терактів були обрані внаслідок того, що це одні з найзначиміших населених пунктів у нашій країні, це міста-мільйонники, в яких вирує суспільно-політичне життя. Там багато інтелігенції й грамотних людей. Сам я вчився в Одесі й викладав у Харкові — для мене це улюблені міста. Тому я співчуваю потерпілим і тим, хто не постраждав, але заляканий, метушиться й не може знайти умов безпечного проживання, в яких жив іще рік тому.
У нас є конституційний орган — СБУ і її Антитерористичний центр, яким довірено й доручено займатися боротьбою з тероризмом у тісному контакті з іншими міністерствами. Але держава не в змозі сама забезпечити необхідну безпеку, тому потрібне долучення громадськості й недержавних служб безпеки, які мають працювати в тісному контакті й режимі соціального партнерства. Громадянське суспільство має збудувати нову модель поведінки громадян в умовах терористичних загроз і терактів. Саме тут ми маємо бути активними. ЗМІ — всі авторитетні видання й телебачення мають формувати у людей правильне розуміння поведінки. Потрібна роз’яснювальна, просвітницька робота. Тут не треба нагнітати психози. Головне, що має спадати людині на думку: «спокій і тільки спокій». Дії людей мають бути вивіреними, вони мають знати куди йти, до кого звертатися. Має існувати поєднання інформації та спокійних дій.
Ця модель могла б умовно називатися «ізраїльсько-японською». Жителі Ізраїлю живуть в умовах перманентних загроз і звикли до викликів, знають як поводитися, знають послідовність дій при виявленні сторонніх предметів, підозрілих осіб. Там створені механізми ідентифікації небезпек. Що ж до Японії, то ми були свідками, як японська нація поводилася в умовах «Фукусіми» — з якою гідністю й спокоєм люди реагували на надзвичайні життєві обставини. Тому треба бути підготовленим і вчитися подібним життєвим ситуаціям.
Дмитро КРИВЦУН, «День»
ЇХНЄ ЗАВДАННЯ ПЕРЕТВОРИТИ ОДЕСУ НА КРИМ БЕЗ ОКУПАЦІЇ
Адміральський проспект, де пролунав черговий вибух терористичного пристрою, — тихе місце в Одесі. Тут живуть моряки кількох поколінь, державні службовці і, як зараз кажуть, представники середнього класу. Мабуть, вони потрапили до «цільової аудиторії» залякування. Підривники розраховують, що власники вільних приміщень перестануть здавати їх волонтерам і всім, хто активно допомагає Україні вистояти проти російської агресії. За вибухами вгадується одна рука й один задум, який прокоментували сьогодні соціальні мережі. Його сенс такий. Для одеситів одна з головних статей заробітку — готельний бізнес і туризм. Під них і закладається вибухівка. Жертв немає лише тому, що така установка. У Москві розуміють, якщо теракти призведуть до загибелі людей, це підірве залишки довіри частини населення, ще одурманеної вихлопними газами російської пропаганди.
Тобто всі розуміють, нічні диверсії в Одесі, розмови «про мир» у Москві й заморожування військової активності на Донбасі підпорядковані новій логіці Путіна. Невдалий бліцкриг з «Російською весною», «Новоросією» та іншими військово-диверсійними операціями замінюється звичною для кадебешного оперативника тактикою вимотування й дестабілізації. Як печеніги й монголи, російські загарбники вирішили взяти Київ облогою. А для її успіху в усі часи важливо було зломити дух, посіяти паніку й підірвати віру в перемогу. Одеса саме той гарнізон на шляху Батия XXI століття, без якого плану облоги не збутися. І те, що тротилова активність зростає напередодні Нового року, — показник не випадковий. Їхнє завдання перетворити Одесу на Крим без окупації. Створити на березі Чорного моря ще одну мертву для туризму й інвесторів зону. Тепер уже на балансі України. Нам залишається лише одне — показати їм дулю. І покажемо. Час для нашестя золотої орди обрано неправильно.
Олександр ПРИЛИПКО