Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Заради країни добробуту і свободи

27 листопада, 2004 - 00:00
«ПОЧЕСНИЙ КАРАУЛ». КИЇВ, 26.11.2004 / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА / «День»

Останніми днями наша газета отримує багато листів і звернень, автори яких висловлюють глибоку стурбованість ситуацією, що склалася в зв’язку з виборами президента України, закликають сторони протистояння до діалогу, пропонують шляхи виходу з кризи.

Народний депутат України, академік НАН України Микола ЖУЛИНСЬКИЙ передав «Дню» текст свого звернення до Президента України Леоніда Кучми.

«В одному я переконаний: Ви, тільки Ви як діючий Президент, наділений високими повноваженнями, як гарант Конституції України, здатні вивести ситуацію з конфліктної прірви та відкрити шлях для порозуміння і громадянського миру в Україні, — йдеться, зокрема, у зверненні. — ...Я вірю, що Вам вистачить терпіння, мудрості, розважливості, аби уберегти українське суспільство від подальшої ескалації громадянського протистояння.

Думаю, немає потреби мені говорити про те, що від Ваших дій у цей надзвичайний і складний час в історії України залежить і доля нашої незалежної держави, й історична оцінка Вашої, як Президента України, діяльності».

Наводячи факти кричущих, на його думку, порушень Закону «Про вибори президента України», Микола Жулинський у своєму зверненні до глави держави ставить запитання «Що робити?» і дає на нього відповідь: «Тільки ініціювати з Вашого боку переговорний процес із опозицією. Пам’ятаєте, коли на Хрещатику з’явилися намети внаслідок акції «Повстань, Україно!», я мав зустріч у Варшаві з президентом Республіки Польща Александром Квасневським. Ви мене тоді запросили до себе й запитували, що сказав президент Польщі. Я майже буквально передав Вам його слова: «Передайте моєму другові, Вашому Президентові, що не важливо, чи один намет опозиції, чи двадцять-тридцять стоять у столиці України, — треба починати переговори. Йти на переговори з опозицією. І це має розпочати Президент України».

Тепер ситуація значно складніша. За своїми масштабами і масовістю цей зсув народу не має аналогів в історії України...»

Із відкритим листом до Президента України Л.Д.Кучми звернувся і голова комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, Герой України Іван ДЗЮБА .

«Ця криза висвітлила ряд тяжких хвороб нашого суспільства, — пише І.Дзюба. — Одна з них — глибока недовіра суспільства до влади, непрозорість і егоїстичність якої сприяла загальній деморалізації життя. Але цьому протистоїть та хвиля оновлення і громадянського піднесення, яку спостерігаємо сьогодні. Вона дає надію на моральне оздоровлення всього суспільства.

Можливо, важче буде вилікувати іншу злоякісну хворобу, яку дбайливо плекав радянський режим, і яка діставала нові імпульси і в часи незалежності. Йдеться про ідеологічне і мовне протиставлення Сходу України її Заходові. За умов цілковитої і добре продуманої інформаційної та мовно-культурної ізоляції Донеччини від решти України з мешканців Донеччини хотіли зробити резерв для антиукраїнських, антидержавних маневрів влади. Але це не може вдатися надовго. На Донеччині, Харківщині, Дніпропетровщині живуть такі ж люди, як і на решті України. Вони так само хочуть жити у країні добробуту і свободи, вони так само не хочуть нечесної і хижацької політики...»

Відкритий лист Івана Дзюби, як і звернення багатьох інших українських громадських діячів закінчується закликом запобігти силовому вирішенню конфлікту — заради майбутнього України.

Газета: 
Рубрика: