Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Настрої інвесторів погіршуються...

Попри це в ЄБА прогнозують Україні економічне зростання в межах 2—2,5% ВВП
21 грудня, 2012 - 17:40

Індекс інвестиційної привабливості України за четвертий квартал 2012 року знизився ще на 0,2 бала — до 2,12 з п’яти можливих. Нагадаємо, що цей індекс розраховується Європейською бізнес асоціацією (ЄБА) починаючи з третього кварталу 2008 року на підставі опитування керівників підприємств, які входять до Асоціації. Це — найнижчий показник індексу за всю історію його дослідження!

«2012 рік був дуже непростим», — говорить, доповідаючи результати інвестиційних настроїв учасників Асоціації, виконавчий директор ЄБА Ганна Дерев’янко. Впродовж останніх трьох місяців на погіршення рейтингу вплинуло, говорить вона, збільшення тиску фіскальних органів, коливання валютного курсу і валютна політика Нацбанку, ускладнення політичної ситуації у зв’язку з виборами, корупція, слабка судова система, низька купівельна спроможність населення, постійні зміни законодавства. Негативним бізнес також називає й «мовний» закон, який вимагає від нього обов’язкового маркування продукції регіональними мовами.

Серед позитивних змін інвест-клімату опитані бізнесмени ЄБА вважають: законодавче вирішення проблеми перенесення збитків минулих років; скасування обов’язкового декларування відповідності; скасування обов’язкової реєстрації зовнішньоекономічних контрактів на Аграрній біржі; зміни до Земельного кодексу, які врегулювали питання покупки іноземними інвесторами землі несільськогосподарського призначення; набуття чинності новим Митним кодексом і запровадження системи автоматичного відшкодування ПДВ.

Протягом подальших двох кварталів у ЄБА не чекають радикального поліпшення ситуації з інвест-кліматом у країні. Хоча відзначають, що економічна ситуація в цілому виправиться. Зростання очікується з другого півріччя, а за підсумками 2013 року слід чекати 2 — 2,5% ВВП, відповідає на запитання «Дня» президент ЄБА, генеральний директор інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фіала. За його словами, головними рушіями стане розвиток АПК — зростання 3% (за підсумками 2012 року, в ЄБА чекають — 4,8%), промисловість зросте теж на 3%, додасть обертів будівництво. Можливо, покращає ситуація з кредитуванням. «Усе залежатиме від боротьби з девальваційними очікуваннями населення та бізнесу. Якщо ці очікування переборють і НБУ зробить монетарну політику менш консервативною, то будуть дешевші кредити. Якщо ж боротимуться, як останні 14 місяців, то банківські кредити залишаться такими ж дорогими», — продовжує Фіала. На ситуацію зі здешевленням банківських кредитів і загалом — на темпи економічного розвитку може вплинути відновлення співпраці з МВФ, підбиває підсумки він.

Важливим моментом для визначення настрою інвесторів і припливу інвестицій до України стане те, чи приєднається Україна до якогось економічного союзу. «Бізнесові важлива ясність — куди ми інтегруємося», — резюмує Дерев’янко. Із цього погляду, говорить Фіала, вигода від приєднання до Митного союзу може бути лише короткочасною: у вигляді зниження ціни на газ. Проте приклад Білорусі показує, що пільгова ціна на газ дається максимум на три роки, уточнив він. «Але довготермінових позитивних ефектів об’єднання з МС не дасть», — говорить Фіала. Інша річ — приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС. По-перше, український ринок матиме доступ до одного з найбільших ринків світу, який у вісім разів більший за ринок МС. По-друге, говорить він, рух у європейському напрямі гарантує прискорення економічного розвитку країни. Досвід країн Центральної Європи (Польщі, Угорщини, Словаччини) показує, що ці країни ростуть швидше, навіть не маючи такого сировинного ресурсу, як Росія.

Наталя БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: