У «Дні» №205-206 від 11 листопада 2011 року надруковано цікаву статтю К. Нікітенка «Сталін проти Штірліца», в якій ідеться про те, що радянській розвідці вдалося проникнути в найвищі ешелони нацистської ієрархії та добути задовго до початку війни відомості про інтенсивну підготовку Гітлера до агресії, навіть встановити дату нападу на СРСР. Сталін грубо проігнорував цю інформацію, вважаючи її провокаційною. Автор пояснює цей факт злочинною самовпевненістю вождя всіх народів.
Можливо. Однак були ж, напевне, і якісь об’єктивні причини нехтування радянськими розвідданими? До певної міри, на нашу думку, проливають світло на цей феномен матеріали наради вищого командного складу РСЧА за участю Й. Сталіна 14—17 квітня 1940 р., присвяченої підсумкам та урокам бойових дій проти Фінляндії. Останнього дня проходило обговорення мізерних здобутків та майже суцільних провалів радянської розвідки. Наведемо без зайвих коментарів кілька цитат із виступів на цій нараді (за книжкою О. Ю. Бондаренка та М. М. Єфимова «Утаенные страницы советской истории», Москва, 2011).
Дискусія розгорнулася щодо доповіді начальника розвідувального управління І. І. Проскурова. Доповідач, наприклад, стверджує, що напередодні збройного конфлікту з Фінляндією було виявлено у противника 210 оборонних точок, їхні схеми нанесено на карту. На це командувач армії у фінській війні К. А. Мерецков сказав із місця: «Ни одна не соответствовала».
На повідомлення начальника розвідки, що перед війною було зібрано відомості про військовий потенціал фінів, їхню тактику, Сталін зауважив: «Это брошюра, которая вышла через две недели после войны. Брошюра о том, как воевать с финнами».
Після репліки Сталіна, що «пишут сегодня одно, завтра другое, противоположное», Проскуров визнав: «Толковой разведки у нас нет... нет подготовленных кадров равзедчиков, набирали кого попало». Усе це, як ми знаємо, були жахливі наслідки недавніх чисток, однак про це ніхто ні словом не обмовився. Щоправда, говорили про страх, який негативно позначився на роботі як розвідників, так і військових. «Трусят командиры», — зауважив Мерецков.
«Хазяїн» навів і такий випадок: «У вас есть один агент в Англии, Черный. Он писал, что через несколько дней будет большой налет авиации на нефтепромыслы Баку...» Так, дійсно, — підтвердили: «Он приехал и ничего не мог доложить». Звичайно, можна гадати, чим це для нього закінчиться, водночас цей випадок засвідчує факт, що в атмосфері страху, службової запопадливості, загального психозу було багато й дезінформації, яку надсилали фактично непрофесіонали, — ніхто не дослідив кількості повідомлень, які не справдилися.