Назване питання має багатовікову історію. А в незалежній Україні воно активно «мусолиться» уже понад десяток років. Однак в часи Петра І, в часи О. С. Пушкіна, і зараз в Україні воно фактично було і є нелогічним, і навіть абсурдним, безглуздим. Адже навіщо нам їхати, іти, а тим більше прорубувати вікно в Європу, якщо ми в ній знаходимося з давніх-давен чи навіть споконвіку. Більше того, в Європі ми знаходимося не десь на узбіччі, а займаємо дуже вигідне центральне положення. І всі європейці це добре знали ще з часів Київської Русі, а тому мали за честь бувати в гостях у київських князів і навіть родичатись із ними.
Що ж стосується сучасної дуже розповсюдженої балаканини (дискусією її назвати не можна) навколо питання «Йти чи не йти нам у Європу?», то вона є результатом географічної неграмотності значної частини українських керівників різних рангів. Ця неграмотність обумовлена зневаженням і знеціненням картографо-геодезичної служби у нашій державі і, відповідно, занедбанням картографо-геодезичної і географічної освіти і науки. І як наслідок — пересічних громадян заплутали в розв’язку елементарної географічної задачі.
По довготі територія континентальної Європи простягається від мису Рока на Піренейському півострові до точки на водорозділі басейнів річок Пєчори і Обі на півночі хребта Уральських гір. Якщо цю відстань поділити на три частини (західну, центральну і східну — кожна приблизно по 25 дугових градусів по довготі), то виявиться, що територія сучасної України фактично повністю знаходиться не у східній, а у центральній частині Континентальної Європи. Більше того, територію України перетинає середній меридіан Континентальної Європи. Отже, у величезній європейській «хаті» ми знаходимось у пристойній «кімнаті», з якої до своїх сусідів нема потреби «прорубувати» вікна чи інші отвори, а можна цивілізовано ходити через двері. І історією, і природою, і Богом нам суджено знаходитися в Європі і не шукати ніяких доріг до неї. Знаходитись в Європі — це велика честь, яка зобов’язує нас жити і поводитися так, як це належить і як це личить європейцям.
А щоб підняти рівень географічної грамотності нашого населення і припинити безглузді розмови про те, треба чи ні Україні йти в Європу, необхідно доручити поки «щеневмерлій» Державній службі геодезії, картографії і кадастру України (Укргеодезкартографії) встановити спеціальні пам’ятні придорожні знаки у точках перетину основних українських транспортних магістралей із середнім меридіаном Континентальної Європи, який проходить через територію України. На таких пам’ятних знаках має бути напис: «Тут проходить середній географічний меридіан Континентальної Європи». Таким написом будуть приємно здивовані не тільки українські мандрівники, але й мандрівники із країн Центральної і Західної Європи, що проїжджатимуть по території України. Такі пам’ятні знаки дуже доцільно встановити ще до початку Євро 2012 з футболу.
Ми впевнені, що ідею належного ландшафтно-архітектурного оформлення місць проходження середнього меридіану Континентальної Європи підтримають і в інших державах Європи, території яких він перетинає.